Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja Logopedija in surdopedagogika

Logopedija in surdopedagogika

Zanima me študij logopedije in surdopedagogike. Kdo od vas to študira oz. je doštudiral? Je težek? Je težko gor prit? Ali se dobi zaposlitev in kakšne so plače? Hvala za odgovore 🙂

Pozdravljena!

Študij je zanimiv, določeni predmeti so bolj zahtevni kot drugi, tako da ti težko odgovorim, če je študij na splošno težek. Odvisno od posameznika in tega, kako in koliko se uči. Definitivno ni enostaven, ampak če te to področje zanima, ni tako zelo težko. Razpisi so v zadnjih letih nekoliko nesistematični, tako da je od tega tudi odvisno, če se lahko sploh vpišeš ali ne. Omejitev pa je bila v letih 2010 in 2011 84,5 točk.

Pomanjkanje logopedov je v Sloveniji trenutno kar veliko. Možnosti zaposlovanja so v različnih ustanovah. Plače so različne, načeloma naj bi bile v šolstvu nekoliko višje kot v zdravstvu. Seveda, razmere se spreminjajo, tako da bo lahko situacija, ko boš ti doštudirala, povsem drugačna kot danes.

pozdravljeni!
v tem letu se odločam za ta študij. zanima me samo ali je res med predmeti tudi tuji jezik( sem zasledila, da naj bi bil) in če je še kateri iz srednje šole. lep pozdrav in že v naprej hvala za odgovor.

nova
Uredništvo priporoča

Med predmeti je tudi tuj jezik, lahko pa izbiraš med dvema: angleščino ali nemščino. Oba jezika poučuje ista profesorica.

Zdravo,

zanima me kakšen se ti osebno zdi študij. Pred kratkim sem izvedela zanj in me je pritegnil, ampak imam premalo informacij, da bi si upala delati zaključke. Ali je kdo že od prej imel kakšne izkušnje z gluhimi ljudmi ali izkušnje niso tako veliko pomanjkanje? Kaj je zanimivo pri študiju (mnenja bom vesela, ne glede na to, kakšno je :))- zakaj je bila to zate osebno to dobra izbira? Gledala sem predstavitveni zbornik in predmetnik, kjer je zapisano, da je nekaj predmetov vezanih tudi na osebe s posebnimi potrebami. Sem kar občutljiva oseba glede tega, zato me zanima, ali se ukvarjate z vsemi oblikami posebnih potreb (tudi npr. duševna prizadetost, Downov sindrom ipd.)? Imam pa še eno vprašanje- ali lahko oseba s tem študijem in kasneje tudi s podiplomskim študijem samostojno poučuje kot učitelj ali je vezan na osebo, ki uči in je bolj v vlogi pomočnika? Aja, pa še nakaj- kako izgleda preizkus komunikacijskih spretnosti?

Upam, da nisem preveč čudno napisala mojih vprašanj. Verjetno se bodo kakšna od njih zdela čudna, ampak smeri res ne poznam dobro, zato bi rada malo raziskala. Res bom zelo vesela kakršnih koli informacij, je pa zelo zaželjen tudi kakšen dodaten komentar :).

Hvala lepa 🙂

Živjo!

Težko ti podam enoznačni odgovor na vprašanje, kakšen se mi zdi osebno študij. Dejstvo je, da sta logopedija in surdopedagogika izjemno široki področji, ki se stalno razvijata. Študij ti da osnovo, vpogled v različna področja dela logopeda in surdopedagoga. Pravo učenje se počne potem, ko začneš delati kot logoped oziroma surdopedagog. Tako kot vsak študij ima tudi ta pluse in minuse :). Zanimiva so predavanja zunanjih profesorjev – ne le iz Slovenije, ampak tudi s Hrvaške. Delo logopeda in surdopedagoga zahteva znanja s številnih področij (od psihologije do medicine), tako da so predavanja res raznolika. Definitivno pa je praksa v različnih ustanovah tista, ki je najbolj zanimiva.

Zame osebno je bila odločitev za ta študij enostavna, saj je popolna kombinacija tega, kar sem ti vedno želela delati.

Tekom študija spoznavaš različne motnje in težave. To je za logopedsko in surdopedagogško delo nujno, saj ima veliko oseb, s katerimi navsezadnje logoped oz. surdopedagog dela, tudi druge težave, motnje. Velikokrat so težave in motnje govora, jezika sekundarne, kar pomeni, da so posledica drugih motenj (npr. motenj v duševnem razvoju, Downovega sindroma ipd.). Znanje o različnih posebnih potrebah logopedu/surdopedagogu omogočajo primernejše in učinkovitejše načrtovanje svojega dela s posameznikom. Ne vem točno, kaj si menila s tem, da si občutljiva na posamezne skupine oseb s posebnimi potrebami… 🙂

Lahko se zaposliš v različnih ustanovah – ti si opisala le eno izmed možnosti. Na primer v Zavodu za gluhe in naglušne Ljubljana so v vrtčevskih oddelkih in v razredih OŠ zaposleni logopedi/surdopedagogi, ki poučujejo. To delo se sicer razlikuje od dela v individualni obliki – tam dela logoped/surdopedagog s posameznikom ”ena na ena”, poudarek ni na kurikulumu iz vrtca ali predmetniku OŠ, temveč na vajah za spodbujanje razvoja, korekcijo govora in jezika.

Ni potrebno imeti predhodnih izkušenj za ta študij. Definitivno ne škodijo, ampak niso pa nikakršen pogoj.

Ko smo mi imeli komunikacijski preizkus, smo prebrali kratko besedilo, ostalo je pa bil bolj sproščen, kratek pogovor o odločitvi za študij, hobijih ipd. Vsak je dobil še nalogo, da mora s pantomimo nekaj pokazati (npr. kako bi v trgovini kupil 1 kg črnega kruha).

Upam, da sem ti odgovorila na vsa tvoja vprašanja, Če te pa še kaj zanima, pa kar vprašaj.

Zdravo,
mene pa zanima še, kakšna je prehodnost iz enega letnika v drugega. Predvidevam, da načeloma skoraj vsi napredujete v višji letnik? 😉
Tudi drugje sem že slišala, da so predavanja včasih v tujem jeziku, pa me zanima kako točno to zgleda. Ali predavatelj zgolj predava v tujem jeziku ali še kdo prevaja? So ponavadi ta predavanja tujih predavateljev v hrvaščini? Kakšna pa je literatura, je večina v slovenščini ali je dosti tujejezičnih knjig?

Hvala za vse odgovore že na Simonina vprašanja, osebno mi to zelo pomaga pri odločitvi 🙂

Ja, se napreduje v višji letnik. Ker je program razpisan nekje na dve leti, tudi nimaš letnika za seboj, kateremu bi se potencialno pridružila, če ne bi uspela doseči minimuma. Ampak to naj te sploh ne skrbi – če se potrudiš in naučiš, potem ni nobenih težav :).

Tuja predavanja so v hrvaškem jeziku, brez prevajalca. Je definitivno težje slediti predavanjem, še posebej, če ti hrvaški jezik ni blizu. Literatura so predavanja oziroma skripte profesorjev. V slovenščini je knjig bore malo, malce več jih je v hrvaščini, večinoma so pa angleške.

Zdravo!

Zanima me ali se na študij logopedije in surdopedagogike vpises tudi iz poklicne šole? Kaj pa poklicna matura s petim predmetom? Ali je nujna splošna matura?

Živjo!

je je morda kdo imeo izpit iz zaznavne fonetike pri prof. Martina Ozebič? Jaz ga imam zdaj ker delam nostrifikacijo diplome, studij sem ze končala v Bosni….in me zanima a obstaja kaksna skripta za ta predmet, ker sem jaz dobila samo literaturo in je res velik tega, ne vem na kaj da se osredotočim, a morda kdo pozna kaksna so vprasanja na pisnem delu izpita, lp

kaj tocno pomeni surdopedagogika?

Pozdravljeni, redno prebiram to stran in ste moje zadnje upanje. končujem 9. razred in sem trdno odločena da želim postati logoped. Zanima me kako sprednjo solo izbrati da bom imela idealne pogoje za ta študij, in pa tudi če se logoped tudi okvarja z ljudmi kot so npr. tisti ki imajo Downov sindrom ali je to v večini delo surpedagoga?

Hvala že v naprej! 🙂

Pozdravljeni,

mene pa zanima če je mogoče kje na tem forumu kdo, ki opravlja diferencialne izpite za logopedijo in surdopedagogiko na PEF Ljubljana?

Pozdravljena.
Me veseli, da te zanima ta studij, saj je res zelo zanimiv in pester. Pomembno je, da bos pisala gimnazijsko maturo, tako da se lahko vpises na katerokoli gimnazijo, predmeti na gimnaziji se pa s faksom ne povezujejo v tolkisni meri, da bi ti katera gimnazija olajsala delo.. Edino kar bi pa izpostavila je, da je meni osebno zelo prav prislo znanje latinscine (obiskovala sem klasicno gimnazijo) pri ucenju anatomije v prvem letniku, ampak so jo tudi tiste ki niso imele znanja latinscine brez tezav opravile:)
Da, logoped se ukvarja tudi z osebami s posebnimi potrebami, saj so govorne-jezikovne motnje velikokrat sekundarne (posledica). Surdopedagog pa se nanasa na delo z gluhimi in naglusnimi, vendar tudi kot logoped delas s to populacijo.
Upam da sem ti odgovorila, ce te pa kaj zanima pa kar vprasaj.

Najlepsa hvala 12345logopedija za odgovor. Sicer sem izbrala srednjo zdravstveno šolo ampak to se ne pomeni da nisem pripravljena narediti maturitetnega programa. Še enkrat hvala za odgovore.

Živijo. 🙂 Mene pa zanima kako poteka komunikacijski preizkus?
Grem v drugi letnik gimnazije in za ta študij se že dolgo zanimam, saj sem kot otrok tudi sama obiskovala logopeda kar nekaj let.

pozdravljena mk123.
Komunikacijski preizkus ni nikakrsen bav-bav 🙂 ko te poklicejo v predavalnico, so notri 3 profesorice in se ena oseba ki prav tako opravlja preizkus. najprej te lepo pozdravijo, malo povprasajo kako si, potem pa razlozijo potek- izzrebati moras listek, na katerem je napisana tema pogovora. jaz sem imela alternativno medicino. no, potem se moras o tem pogovarjati z drugim, profesorice pa poslusajo. ne gre za vsebino pogovora (ne rabis nikakrsnega znanja o temi, so tudi veliko ”lazje teme”- knjige, filmi itd…). Jaz sem imela s tem tezavo, saj je moja sogovornica bila iz Hrvaske in me ni popolnoma nicesar razumela, tako da pogovor razen parih besed sploh ni stekel.. ampak ne skrbi, taksne nesrece gotovo ne bos imela:) potem pa druga oseba odide in ostanes sam, te malo povprasajo zakaj si se odlocil za studij itd.. pa iz lista moras prebrat neke besede, da slisijo tvoj izgovorjavo.. to je to, res nic strasnega, pomembno je da si sproscen.. jaz bi se svetovala da se ne ”napravljat”- se trudit prevec izumetniceno govorit, ker zveni smesno.. pa tudi narečja ne rabite skrivati:)
aja, pa preizkus je placljiv, mislim da 50 e, ce se dobro spomnim:)

Pozdravljeni
Sama sem mamica dveh majhnih sinckov (2leti in 4mesece), poleg tega pa koncujem studij psihologije (ze kar nekaj casa). Zaradi materinstva sem kariero in izobrazbo postavila malo na stran, vendar sem kljub vsemu odlocena, da bom nekoc delala v tej smeri. Glede nato, da mi moj primarni studij ni dal tega kar sem zelela, oz bolje receno si ga zelim nadgraditi, sem se po koncanem izobrazevanju za montesori pedagoga zacela zanimati za logopedijo. Sedaj me zanima, kako je mogoc vpis na logopedijo, v primeru, da imas vec kot 26 let (torej redni studij n i vec mogoc)?je to mogoce le, da se izredno vpisem na specialno pedagogiko in nato nadaljujem na drugostopenjskem programu logopedijo?ali se je kot diplomant mogoce vpisatina 2.stopnjo logopedije?morda je moje vprasanje malo specificno in tezje, ampak ne vem kam naj se se obrnem.odgovora z referata namrec se nimam.
Ce kdo kaj ve, bi bila hvalezna
Lep dan se naprej

Pozdravljeni,
Pravkar zakljucujem studij na pedagoski fakulteti v Mariboru, smer predsolska vzgoja. Zanima me ali ima kdo izkusnje in ve kako potekajo diferencialni izpiti, saj bi se rada vpisala na podiplomski studij iz logopedije… Kot so mi povedali na referatu je potrebno opraviti kar nekaj izpitov, zelo bom hvalezna kakrsnekoli informacije. Zanima me tudi, ce je za podiplomski studij potrebno kaksno povprecje ocen? In katere ocene se potem gledajo, ocene diferencialnih izpitov ali ocene mojega zdajsnega faxa ?
Lep pozdrav

Pozdravljeni,
Pravkar zakljucujem studij na pedagoski fakulteti v Mariboru, smer predsolska vzgoja. Zanima me ali ima kdo izkusnje in ve kako potekajo diferencialni izpiti, saj bi se rada vpisala na podiplomski studij iz logopedije… Kot so mi povedali na referatu je potrebno opraviti kar nekaj izpitov, zelo bom hvalezna kakrsnekoli informacije. Zanima me tudi, ce je za podiplomski studij potrebno kaksno povprecje ocen? In katere ocene se potem gledajo, ocene diferencialnih izpitov ali ocene mojega zdajsnega faxa ?
Lep pozdrav!

New Report

Close