Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja Ko otrok postane polnoleten hm ?!

Ko otrok postane polnoleten hm ?!

In misli, da je sedaj celi svet njegov. včeraj sva imela zanimiv pogovor z mojim glih polnoletnikom in mi pravi mama jaz sem sedaj za vse sam odgovoren, tudi odselim se lahko, če me boste komandirali, da sploh ne govorim, da je popolnoma odvisen od staršev, on pa bi se kar selil, če bi ga preveč komandirali..skoraj sem počila od smeha, no dobro je vsaj to, da je umirjen lepo vzgojen mlad gospodič, ki je sedaj polnoleten…
Kako pa kaj vaši komaj polnoletniki in njihovi komentarji?

hehe 🙂

Moj mulček je bil veliko mlajši, ko je rekel, da ga ne bom komandirala in je spakiral ruzak in k babici. Samo kaj, ko je prišel samo do sosednje ulice, naprej ni upal 🙂

Pri 18ih bi mu rekla enako, naj spoka in gre, če mu ni všeč.

Nas to čaka čez par mesecev. Mislim pa, da naš ne bo “grozil” s selitvijo, ker bi se bal, da ga bomo vzeli preveč resno.

nova
Uredništvo priporoča

Pri 18 je popolnoma odvisen od staršev? V kakšnem smislu?

Če gre le za to, da ga vi preživljate, potem narobe razmišljaš, ker gre komot lahko kelnarit, zasluži par sto evrov mesečno in gre na svoje, poznam cel kup ljudi, ki so to naredili. Ponavadi ravno iz inata, da bi staršem nekaj dokazali. Če mu pa še vedno “ritko brišeš”, potem pa čestitam, ti je uspelo vzgojit otroka, ki bo vedno ob tebi.

Pri nas je pa takole,dokler živi pod našo streho bo delal kar mu mudva z možem ukaževa,drugače lahko gre in to smo mu tudi povedali jasno in glasno in se strinja s tem.

To je rekla moja mama.
In sem čez mesec dni spokala na svoje.
Resda pri 20-tih in zaposlena, pa vseeno.
Potem je jokala, da ni mislila tako dobesedno.
Ampak mene je bolelo to, da je delala z mano kot s 5-letnikom – točno to, o čemer govoriš ti: samo ukazovala mi je, o ničemer se ni – no, ne posvetovala, ampak vsaj namignila, peljala pogovor v tisto smer.
Otrok je resda otrok, vendar bi starši lahko razmislili, da se pač polnoletnega otroka obravnava malce drugače kot malčka…

Imam 15-letnico in poskušam jo obravnavati kot samostojno, zrelo osebnost, ki ne potrebuje zgolj vodenja in ukazovanja.
Poslušam jo in on posluša mene ter moža – v določenih odločitvah so kompromisi možni (in to ve vnaprej), v določenih velja najina beseda.

Meni se zdi smešno, da bi 18-letniku ukazovala.
Raje prej dogovirm pravila igre, da so mu jasna, obenem pa s pogovorom budno spremljam njegov razvoj..

tudi mi se pospešeno približujemo znameniti 18-tki, ampak trenutno me to še čisto nič ne moti. Hči je že sedaj zelo zrela in samostojna, uredi vse kar potrebuje, ji zaupamo, tako da, po moje se ne bo spremenilo nič.

Seveda pa sem ji povedala, da če ji kaj ni všeč pri nas, lahko gre in to ne pri 18, ampak že sedaj.

Pa tudi če bi se odločila za to pot in ne prekinila z šolanjem, bi jo z možem podpirala, seveda dokler bi bili odnosi normalni.

tudi pri nas je bilo kot pri “mami 18letnika”
naša mama tako že več kot deset let sameva v zanjo preveliki hiši, mi pa živimo v najemniških stanovanjih.

Ne vem no, da si lahko mama predstavlja, da bo od polnoletnega zaposlenega otroka (poleg stroškov) zahtevala in določala kdaj naj vstane, kaj naj naredi….

Kar se tiče moje sedaj 19letnice, si je le ta vso srednjo šolo sama služila denar, tako, da se je lahko tudi samostojno odločala za odhode in ni imela določenih ur prihodov. Prav tako je vedela, da je v skupnem gospodinjstvu treba kaj storiti, .. kar se tiče kuhanja, pranja, pospravljanja, likanja. Nobeno delo ni bilo samo njeno, a je rabila pomagat,.
prav tako samo plačuje svoje položnice (sem pred kratkim tu gor brala, da se je ena bunila, ker njen mož tega ne zna)…

skratka na svoj 18 rd je ugotovila, da razen tega, da jo sedaj lahko dajo v zapor, se v njenem življenju nič ne spremeni.

Mami 18letnika – kako dolgo pa so tvoji starši tebi ukazovali in ali je bilo fajn tako živeti?

Odvisno koliko so zreli tej 18-letniki. Nekateri mislijo, da takrat, ko dopolnejo 18 let, da je pa cel svet njihov in oh in sploh. V resnici pa ta en dan ne pomeni prav nič.

No, samo zato, ker jih finančno podpiramo, ni treba, da delajo vse po naše. Jaz se s tem ne strinjam. Delati morajo tako, da cela družinska skupnost lahko znosno živi. Tudi jaz se ne smem obnašati, kot paše meni – se moram prilagajat otrokom. Ne morem privleči ob dveh ponoči ljudi na kavo, če vem, da otroci spijo, imeti žura med tednom, če se imajo za učit ali kar odmaglit nekam za par dni … Ta jezik bolje razumejo kot moja streha, moja pravila.

Ja, pri 18 letih postanejo polnoletni in kakor lahko delajo, kar hočejo – kar tudi pomeni, da bodo za vsako traparijo odgovorni sami, materialno in kazensko. Se mi zdi, da eni mislijo, da bodo drek za njimi še vedno počistili starši.

da pri teh svojih letih ki jih imaš si odvisna od otrok,da ne pripelješ nobenega na kavo če spijo,,boga mati.Se pravi ti odvisna od njih ne oni od tebe.

da pri teh svojih letih ki jih imaš si odvisna od otrok,da ne pripelješ nobenega na kavo če spijo,,boga mati.Se pravi ti odvisna od njih ne oni od tebe.[/quote]

ok tole da pa prpeleš goste ob 2h zutrj na kofe pa maš otroke doma se mi pa zdi popolnoma neodgovorno, ker nikol z gosti nisi čisto tiho in otok ne more spat, hkrati se nima kam umaknit ker je to pač njegov dom… groza kaki ste eni starši, mislte da če ste starši da se morjo pa otroc do konca podrejat, pa ni tako, za harmoničen odnos pač res ni tako pa lah prepričuješ na 100 načinov da je….po vsej verjetnosti pa svojim otrokom ne pustiš da prpelejo frende sred noči u bajto da se mal družjo (kar se mi zdi prav, sam kaj ko se sama svojih pravil ne držiš)

V glavnem, star je 18 let in polnoleten:))

Mislim pa, da si pri teh letih kot dijak ne more privoščiti samostojnega življenja, kljub temu, da si nekaj za lastne potrebe zasluži tudi sam.

Je pa to ena velika prelomnica v življenju vsakega , saj smo tudi mi nekoč komaj čakali 18 roj, dan..

Sem pa pozitivno presenečena v tej teme (do sedaj), da gre brez velike kregarije in obmetavanja, hvala vam monovke za strpnost v ponedeljkovem jutro in še kaj napišite, zanimive zgodbe do zdaj…
Lep dan vsem..

Draga ajajaj 18, spusti fanta od sebe, ker on se očitno hole ločiti … pa sposoben ali ne. To ne pomeni sedaj, naj odide od doma, to govorim tebi. Ker je čutiti premočan zaščitniški odnos do njega.

Drugače pa, ja, fant lahko gre, če želi. Povej mu, da naj gre. Brez ihte in brez posmehovanja. Naj bo pogovor na nivoju. A naj se zaveda, da bo “sam”, da ne bo odšel, ti boš pa še vedno skrebal zanj. Naj izkusi, a verjemu, da niti poskušal ne bo.

Ma ne ne dušim svojih otrok nikoli, imamo posluh za vsakega in nobenemu ne vsiljujemo “hišnih pravil”, vsak je svoboden in dela kar ga je volja, samo njegovo razmišljanje mi je bilo všečno in posrečeno:)

Moji (zdaj že odrasli) srčki so imeli neverjetne ideje ob polnoletnosti – da se odselijo na svoje,
jaz jim pa plačujem komplet stroške in najemnino – saj sem itak dolžna po zakonu skrbeti
zanje, dokler študirajo :-))))))

No, pa sem jih postavila nazaj na tla…jim pojasnila pravila odraslega življenja in se jim je malo
nos pobesil …tako lušni so, ko najprej pomislijo, kaj vse zdaj SMEJO, ne pa tudi, kaj vse
po novem MORAJO…

Še najbolj so mi verjeli, ko sem jim povedala, naj raje še uživajo, dokler so pri meni, saj jim
ne bo nikdar več tako fajn…samo zase skrbet… pa kakšne smeti nest ven kdaj pa kdaj :-))

da pri teh svojih letih ki jih imaš si odvisna od otrok,da ne pripelješ nobenega na kavo če spijo,,boga mati.Se pravi ti odvisna od njih ne oni od tebe.[/quote]

ok tole da pa prpeleš goste ob 2h zutrj na kofe pa maš otroke doma se mi pa zdi popolnoma neodgovorno, ker nikol z gosti nisi čisto tiho in otok ne more spat, hkrati se nima kam umaknit ker je to pač njegov dom… groza kaki ste eni starši, mislte da če ste starši da se morjo pa otroc do konca podrejat, pa ni tako, za harmoničen odnos pač res ni tako pa lah prepričuješ na 100 načinov da je….po vsej verjetnosti pa svojim otrokom ne pustiš da prpelejo frende sred noči u bajto da se mal družjo (kar se mi zdi prav, sam kaj ko se sama svojih pravil ne držiš)[/quote]

V moji hiši lahko pripeljem goste vsak dan ob bilo katerei uri,oni pa naj si svojo nardijo in tam imajo žure,pika,konec!!!

ok tole da pa prpeleš goste ob 2h zutrj na kofe pa maš otroke doma se mi pa zdi popolnoma neodgovorno, ker nikol z gosti nisi čisto tiho in otok ne more spat, hkrati se nima kam umaknit ker je to pač njegov dom… groza kaki ste eni starši, mislte da če ste starši da se morjo pa otroc do konca podrejat, pa ni tako, za harmoničen odnos pač res ni tako pa lah prepričuješ na 100 načinov da je….po vsej verjetnosti pa svojim otrokom ne pustiš da prpelejo frende sred noči u bajto da se mal družjo (kar se mi zdi prav, sam kaj ko se sama svojih pravil ne držiš)[/quote]

V moji hiši lahko pripeljem goste vsak dan ob bilo katerei uri,oni pa naj si svojo nardijo in tam imajo žure,pika,konec!!![/quote]

O vi pa ste ena velika srečna družinica, predvsem pa vam je pojem spoštovanje precej znan. Seveda se boste potem čudili, zakaj vas vaši odrasli otroci ne spoštujejo. Le kje so to pobrali?

sedaj 19-letnico. Sprememb ob prehodu v polnoletnost ni bilo nekih, razen s tem, da se sedaj zadnjih nekaj mesecev obremenuje s tem, da sama finančno ne prispeva zase.

Strinjam se s tistimi, ki pravijo, da je potrebna neka vmesna zadeva: vsi v družini se prilagajamo eden drugemu, torej ne delamo kar nam trenutno odgovarja, ampak malo pomislimo tudi na druge. Ne razgrajamo sredi noči in ne motimo drugih. V pomembnih zadevah se pogovorimo vsi trije (in to že dolgo časa), nato najdemo neko rešitev, ki je sprejemljiva za vse. Če se ne uskladimo, se enkrat prilagodi en, drugič drugi.

Nikakor se ne strinjam s tem: dokler boš živel pod mojo streho… Imava samo eno hčer, vzgajava jo že od vsega začetka tako, da ni sama na svetu, niti ne v družini – nikoli se ni vrtelo vse okrog nje. Niti je nikoli nismo imeli za nekega drugorazrednega člana družine, ki nima pravice povedati svojega mnenja.
Kar se pa financ oz. popolne odvisnosti od staršev tiče, pa sem sama mnenja, da starši, v kolikor jim to status dopušča, morajo poskrbeti za otroke, tudi ko se šolajo / študirajo (vsaj v začetnih letih). Najina hči je sedaj v drugem letniku (dvo-predmetni študij) in ji plačujemo stanovanje in dobi še mesečno žepnino, s katero si pokrije večino svojih stvari (hrana, oblačila, izleti,…). Kot sem napisala, se obremenjuje s tem, da ji dajeva denar zato, da ona to vse kupuje, pravi, da si bo poiskala študentsko delo, da si bo krila vsaj dodatne stroške. S tem se seveda strinjam, bo pa še morala organizirati, kako bo to troje časovno uskladiti.
Lp,d.

Ti skrbi za svojo moji trije si pa bodo pomagali tako kot sem si jaz ,SAMA čeprav denarja nam ne manjka.naj okusijo življenje tudi v drugi luči.Ko doplnijio 18 let grejo služit in če hočejo študirat naj si plačajo študij.Amen

New Report

Close