Najdi forum

Kako se učiti?

Živijo

Sem v prvemu letniku gimnazije. V osnovni šoli sem bila vseh osem let odlična(v devetemu bi bila če bi bil še vedno uspeh).Sedaj, ko pa sem v srednji šoli sem, padla za nekje dve oceni. Vem da, pravijo, da v srednji šoli padeš za uspeh ali dva,vendar…vse skupaj me zelo skrbi. Se učim (ne sproti ker po domače rečeno ne sfolgam) kolikor lahko in glede učenja lahko rečem da nisem lena. Včasih se učim pozno v noč in se zbujam ob štirih ter se učim. Je pa res da za učenje potrebujem veliko časa. Recimo za snov, ki je obsežna štiri strani porabim dve uri? Ali je to možno…Ne znam se učiti. Preberem nap. nek odstavek, ki ga moram znati in ponavljam besedo po besedo dokler ne znam do pike natančno…Vem dobesedno piflanje, vendar to je moje način učenja in drugačnega ne poznam. Poleg tega se težko skoncentriram oz. zberem. Tudi pred tablo. Ali ima kdo kakšen nasvet glede kako se učiti? Nekatere sošolke, ki pa se učijo polovico majn kot jaz pa imajo boljše ocene kot . Ne razumem..In nekateri profesorji so tako nečloveški imam občutek kot da oni niso bili najstniki in ne vejo čez kaj vse gremo…S tem ne pravim,da nam morajo popuščati ali kar koli samo kako stvar lahko učasih razumejo…Med poukom ne klepetam poslušam kolikor lahko včasih se ne morem zbrati zato ker nisem ponoči nisem dosti spala(učenje). Kadar se ne učim imam občutek krivde zakaj se ne učim…in se “prov”kontroliram, da nisem na računalniku še takrat,ko grem .V glavnem prosila bi za kakšen nasvet….ker sem včasih tako obupana, da mislim da se mi bo svet zrušil , da sem najbolj neumno bitje kar obstaja.In to samo zaradi ocene boste rekli…ja samo zaradi ocene. Vem, da je v življenju še marsikaj hudega in težkega in da se jaz sekiram samo zaradi ocene. Ampak moj uspeh določa mojo prihodnost…Kam bom šla naprej in kaj bom po poklicu….

Hvaležna bi bila za kakršen koli komentar…

Lp

ZWezdica, z mojo hčerjo je bilo isto ob vstopu v gimnazijo. Ni bilo koncentracije, tiščalo jo je v prsih, tudi težave z dihanjem so se pojavile. Ocene so pa sploh padle. Ampak se je nekako pobrala. Prvo in osnovno je bilo, da sem ji v glavo vcepila, da je trojka v gimnaziji primerljiva s petico v srednji. Kot sama veš je tukaj snov zelo podrobno razložena in dosti več je je. Obljubila sem ji tudi, da če ji ne bo šlo in bi bilo preveč enk in dvojk, se bo na polletju lahko prepisala. In je začela bolj na “izi”. Sicer se je še vedno veliko učila, ji je pa bilo nekak lažje pri srcu in ni se več sekirala za vsako točko pri testu. In uspelo ji je, vsaj upam da dokončno. Nima več takšnih težav,
še so trojke, pa nič zato, to je več kot v redu ocena, sploh za takšen prehod iz OŠ na gimnazijo.
Želim ti veliko sreče, poskusi pri kakšnem šolskem psihologu. Ne vrzi prehitro puške v koruzo. Še vedno je čas za zamenjavo šole, če ne bo šlo.

Hvala. 🙂

nova
Uredništvo priporoča

Se strinjam, ne prehitro obupat. Ponavadi uspeh v prvem letniku strmo pade, nekje do polovice drugega letnika pa se večina navadi na tempo učenja in gre.
Ampak. Ne se učit na pamet(piflat). Na gimnaziji to ne gre, ker je snov preprosto preveč obsežna. Nauči se, kako se učiti. Najprej ugotovi kakšen je tvoj stil učenja-si največ zapomniš s poslušanjem, gledanjem ali preizkušanjem?
Če si največ zapomniš s poslušanjem, je tvoj učni stil slušni. Odstavek, ki se ga moraš naučiti na glas preberi, potem pa poskušaj na glas ponoviti bistvo-ne celega odstavka, samo tisto, kar se ti zdi pomembno. Lahko odstavek prebereš in se posnameš na diktafon-predvajaj si posnetek enkrat, in spet poskušaj ponoviti najpomembnejše podatke-nikakor si ne poskušaj zapomniti celega odstavka.
Če si največ zapomniš z gledanjem, je tvoj učni stil vidni. Zelo dober način za izluščanje bistva iz besedila so miselni vzorci. Preberi odstavek, in v miselni vzorec vpiši bistveno-niti ne celih stavkov, ampak samo ključne besede. Za lažje razumevanje lahko zraven tudi kaj narišeš. Poišči na internetu kakšne slike, ki se povezujejo s snovjo in si jih ob branju odstavkov poglej. Ves čas omenjam branje po odstavkih, pa še nisem omenila kako to izgleda-izberi odstavek, ki se ga nameravaš naučiti. Najprej preberi odstavek, vse. Nato vzami v roke pisalo in podčrtaj stavke, ki se ti zdijo pomembni. Vzami v roke pisalo drugačne barve in v teh stavkih podčrtaj ključne besede. Te besede bodo tvoj ključ. Tvoj cilj je, da si zapomniš besede-iz njih boš lahko kasneje povezala pomen v stavke. Ne boš na pamet znala celega odstavka, poznala boš pa bistvo.
Če se največ naučiš s preizkušanjem, je tvoj učni stil kinestetični oziroma gibalni. Enako kot pri vidnem, tudi tukaj dobro deluje, da si podčrtaš pomembne dele besedila, si mogoče kaj izpišeš. Vse kar je možno, preizkusi-pojdi ven, si oglej okolico, pojdi v muzej, med učenjem se gibaj.

Hvala za nasvete,bom poiskusila.

živijo!!
zadnji dan nam je učiteljica dala nekaj se na pamet se naučiti, a tisti tekst si nisem in nisem mogla zapomniti

Kako se najhitreje na pamet naučim tisti tekst v enem dnevu??

prosim pomagajte mi???

Najprej se umiri ,mogoče skoči pod tuš ,si skuhaj čaj in si reči ,da se začneš učiti ob pol osmih.Do pol osmih imaš čas ,da se skuliraš.
potem pa si reci ,da imaš celo noč čas ,da se naučiš.pol pejt spat,Navij si uro ,kako uro prej ,ustani in ponovi ,bodi trmasta .Beri na glas in se poslušaj kaj bereš,si boš ful .še zapomnila pa še
koncentracijo tako pridobiš,probaj.vso srečo.še enkrat…poslušaj se ,kaj bereš,najprej en stavek in drug stavek itd.

Napisala sem ,da pejt spat..le pojdi ,ampak potem ,ko se naučiš ,tko sem mislila

lol

sem v 6 razredu osnovne šole.
imam povprečne ocene ampak me skrbi ker se ne znam učiti.Vse sm že povskusila

mi lahko prosim pomagate in razložite kako se je najbolše očiti?????

Veš kaj naredi…povej mami,da se ne znaš učiti.Ti bo pomagala.
Drugače pa ,ko bereš neko snov,beri na glas,počasi in se poslušaj kaj bereš.Pa snov moraš razumeti,če kake stvari ne razumeš daj vpraši mami,sej veš,da ti bo pomagala.

Sem osnovnošolarka!
Neznam se učiti oz.nevem kako se naj učim.

Zelo vesela bi bila, če bi mi lahko kdo pomagal.

Lp.

prebrala sem čisto slučajno par stavkov, ki ste jih tu napisali. in nisem mogla da vam ne odgovorim. ok da vam kr direktno povem da z učenjem na pamet ne bost prišli nikamor, moj nasvet je da ko berete neko snov si to predstavljate nevem če vam dam primer npr. pri zgodovini bereš in si predstavljaš vse skupaj kot en filem…sicer pa vam to lahko povem iz izkušenj nikoli se nisem dosti učila, največ dvakrat sem prebrala eno snov res pa je tudi da nimam 5 ali 10 vseno pa je ta način najboljši (mogoče če bi 3 ali 4 brebrala bi bili tudi rezultati bolši). vsekakor pa sem naredila 2 srednji šoli v ključno z gimnazijo in zdaj sem na drugem faksu s tem da vsporedno pišem diplomo za prvega. mogoče se morate sam malo bol sprostit, uživat, pa bo že blo vse kot more bit 🙂
l.p

kako bi se dalo nek tekst (govorni nastop,pesmico…) naučiti na pamet
jaz se to težko naučim in porabim veliko časa a gdo ve povedat koko se to nej bi učil?

Mogoče si zraven predstavljaj o čem tekst govori. Če je več stvari za naštet, iz začetnic ustvari neko zanimivo kratico (ni treba da kaj pametnega pomeni, samo da si jo zapomniš). Če se spraviš zraven, ponavljaš sproti stavke, se da kar hitro. Ni pa nekega recepta. Pri učenju na pamet je preprosto-večkrat ko greš skozi tekst, prej si ga zapomniš. Ni neka znanost 🙂

nevem no

Ravno sem prebrala napisane vrstice. Kot univerzalen odgovor na vsa vprašanja bi bil: vse odgovore najdete v knjigi Vse je v glavi ali umetnost učenja, katero sem napisala in je izšla pri založbi Obzorja. Konkreten odgovor pa lahko dam za vsakega posameznika, ko ga bolje spoznam kako deluje, razmišlja,… kakšen tip človeka je. Namreč poti, rešitev za boljše učenje je mnogo, odvisno od tega, zakaj učenje ne gre. Univerzalnega odgovora torej ni. In ko se te Zakaj-e odpravi, učenje steče, ocene se izboljšajo in še ostne čas za druge stvari.

Ali mi lahko kdo pomaga?
Jaz so v osnovni šoli in se ne znam učiti. Ko se vsedem za mizo dobim že glavobol in prestavim učenje. Nobenega stavka si ne morem zapomniti. Je isto kot pri ZWezdici samo ,da se ne učim točno sproti. Prosim če mi pomagate…..

heiii!!!
tudi jaz imam grozne probleme z učenjem pa sem v 9.razredu Oš!!!bojim se da zaradi slabih ocen ne bi bila sprejeta na želeno SŠ!!mi lahko pomagate kako naj se učim
lp usem skupaj

New Report

Close