Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja Uciteljice in narobe svet

Uciteljice in narobe svet

Mene pa je zacelo begati nekaj, kar ne vem s kom bi delila, pa napisem na forum. Gre za to, da bo moja otrok v 1. razredu najverjetneje ucila moja sosolka iz OS. Je zeloooo fajn dekle in je bila tudi super vzgojiteljica v vrtcu (ima vzgojiteljsko solo – visoko ali visjo ne vem), sedaj pa ze nekaj let uci 1. razred devetletke.

Kaj mene pri tem bega? Ta moja sosolka je ila v zadnjih razredih OS zelo slaba ucenka, matematko in anglescino je imela 1 do 2, pa tudi popravne vmes. Vem, ker sem jo jaz poucevala oz. instruirala (zastonj kolegialno, da ne bo pomote) in vem, da ni bistra. Imam jo rada in res ji zelim vse najboljse,ker je super dekle, a se sprasujem, kako uci v OS. Res, da je snov lahko, a vendar mora obvladati dolocene metode dela.

Sploh pa pravijo, da v solstvo zaradi slabih plac hodijo cedalje slabsi delavci. Mojo sestro je v OS ucila fiziko ena taksna uciteljica, ki ni imela tri ciste (da ne bo pomote, je moja sestra fiziko obvladala in jo ima 5 se sedaj, ko gre proti koncu gimnazije). Tako, da je to res narobe svet. Ali kaj?

glede tega pa si res ne delaj problemov še preden so nastali

v 1. razredu še ne delajo nič takega, da bi jih mogla učit dr znanosti…

bolj pomembno je, da je učiteljica dobra pedagoginja

se strinjam z mejo

vzgojiteljica v prvem razredu ni za to, da bi poučevala otroke, prej, da jih animira.

sicer pa… kolikor se jaz spomnim, so se iz gimnazije na pedagoško fakulteto vpisovali učenci, ki so bili ponavadi med slabšimi… to ni kaj novega.

nova
Uredništvo priporoča

Vsi imamo bivše sošolke in sošolce, ki so bili v OŠ totalni gumpci in so danes na zahtevnih delovnih mestih, in so nosilci takih funkcij, da te dol vrže. Še večja štala, če potem postane en tak gumpec celo tvoj šef!
Vse je možno!

In če malo razmislim, tudi mene bi na tvojem mestu malo motilo in skrbelo.
Bi pa jaz potem poskusila iz nastale situacije potegniti najboljše.
Že itak je dosti sfaliranih učiteljic in je tudi brez tvoje kolegice obstajala velika verjetnost, da naletiš na eno tako.
KER pa se osebno poznate, lepo izkoristi to poznanstvo, deluj pozitivno, da bo tudi ona pozitivna do tvojega otroka. TO pa je suhega zlata vredno!

Jaz sem pa imel v osn.šoli sošolca, ki je sedaj profesor matematike v Avstraliji na univerzi. Aja… v srednjo šolo je prilezel z 2 iz matematike… pa še to menda šenkane…

Ona že ne bo poučevala tvojega otroka ker je samo vzgojiteljica. Ta pa spremlja otroke samo v 1 razredu.

Izjave, da vzgojiteljica ne bo poučevala,so čisto mimo. Učiteljica in vzgojiteljica oz. učitelj razrednik in drugi učitelj (ni nujno, da je vzgojiteljica, lahko je prof.razrednega pouka)imata v 1.razredu enakovredno delo in poučujeta oba enako. Le vzg. je lahko v razredu 2,3 ali 4 ure-odvisno od občine, vendar je v tistih urah njeno delo enako kot delo učiteljice.
Da pa je med nami veliko takih, ki v času OŠ niso bili kaj prida, a so zdaj uspešni v poklicu, se mi zdi čisto normalno. Ocene v šoli ne povedo vsega (sploh v naših ne) in iz največjih piflarjev nastanejo “strokovnjaki”, ki se v službah včasih ne najdejo.Nekateri sposobni otroci, ki se niso našli v OŠ, pa so kasneje lahko zelo uspešni, ker se ukvarjajo s stvarmi, ki jih zanimajo.
Če je imela ta vzgojiteljica v OŠ MA 2, je to za učenje 1.razreda čisto dovolj, saj se učijo računati le do 10. Vse ostalo, kar je pri njenem delu pri MA pomembno je stvar pedagogike in didaktike MA, tega pa se je učila kasneje.
Za človeka, ki dela v 1. razredu je veliko bolj pomembno kakšen človek je , kot pa kakšne ocene je imel v OŠ.

Tale izjava je pa tako primitivna, kot ne vem kaj. Tud jaz sem bila na PeF, pa sem bila celo OŠ in SŠ odličnjakinja. In tudi sošolci in sošolke so bili od dobrih do odličnih. Sicer pa…pojdi na kako drugo gimnazijo pogledat. msiliš, da na Poljanski, na Ledini ali pa Bežigrajski ni dijakov s popravci????

Tale izjava je pa tako primitivna, kot ne vem kaj. Tud jaz sem bila na PeF, pa sem bila celo OŠ in SŠ odličnjakinja. In tudi sošolci in sošolke so bili od dobrih do odličnih. Sicer pa…pojdi na kako drugo gimnazijo pogledat. msiliš, da na Poljanski, na Ledini ali pa Bežigrajski ni dijakov s popravci????[/quote]

Izjava primitivna ali ne, je pa zelo resnična. Če je bilo s tabo drugače, si svetla izjema.

jaz ti lahko povem samo moje izkušnje

bila sem v splošnem gimnazijskem razredu, učne ure jezika smo si delili z dijakinjami pedagoškega dela gimnazije, ki so imele na teden še eno dodatno uro. Recimo, mi smo imeli 2 uri angleščine in nemščine na teden, one pa tri. tisto tretjo uro viška so porabile za to, da so utrjevale snov, niti slučajno niso pri snovi napredovali (pa bi naj bile kao jezikovni razred), za povrhu pa so se pritoževale, da imajo zaradi tega, ker si delijo pouk s splošno gimnazijo, višje kriterije pri ocenjevanju.

pedagoški faks (sploh razredna stopnja in predšolska vzgoja) pač spada med enostavnejše, zato se tja večinoma vpisujejo taki dijaki, ki na zahtevnejše fakse pač ne morejo. Večinoma, nikjer ni rečeno, da ne obstajajo izjeme.

kako vezo pa imajo dijaki s popravci tukaj, pa ne bi vedela.

Za poučevanje 1. razreda devetletke je ključno, da ima učiteljica toplo srce, veliiiikooo potrpežljivosti, da je ustvarjalna, da ima posluh, da si vzame čas za vsakogar, da je dobro organizirana, da ima rada otroke, da rada riše, da ima posluh, da ima estetski čutda zna veliko pravljic. In precej manj, da je ima ogromno faktografskega znanja. Šele precej kasneje je važno, da namesto teh lastnosti prevlada strokovno znanje.

Dober učitelj ni tisti, ki ogromno zna, ampak tisti, ki lahko precej manj zna, pa to znanje zna najučinkovitejše posredovati naprej.

dober učitelj je tisti, ki zna posredovati znanje in dobro obvlada pedagoške metode in ne tisti ki je mogoče matematični genij.tudi je zelo pomembna osebnost učitelja to pomeni da mora imeti svoje delo rad in imeti veselje do poučevanja. ni mi jasno kako povezuješ matematične sposobnosti z učiteljevanjem.
kaj ti pomaga če ima učitelj visok IQ pa je osoren, slabovoljen, nepravičen,raztresen itd.
upam, da ne misliš da je nekdanja sošolka tako neumna da ne obvlada matematike prvih treh razredov!

Živjo!
Brez zamere, samo no morem verjet kar berem. Sem učitlejica in ja, v OŠ nisem bila odličnakinja s samini petkami, pa vendar nisem bila najslabša, pa tud v srednji šoli ne. Potem pa tukaj berem da naj bi bile študentke Pef med najslabšimi, ker nikamor drugam ne bi prišle?!?!?! Mislim!!!!!

Dragi moji, dajte mi povedat kam se vpisujejo “TABOLJŠI”, da bom znala svetovat otrokom v šoli.

Lejte, ne rečem, da so/smo učiteljice najbolj pametne (sem spadajo tudi vzgojiteljice), vendar tolk tupaste pa spet niso/smo kot pišete tu.
Mogoče tej tvoji ošolki ni šla matematika in angleščina. Nič bat. NE bo ji uničla kariere.Ali pa?!?!?

sem hodila na pedagoško fakulteto. in ja, moje sošolke so bile v glavnem bolj kratke v glavi. kar pa ne pomeni, da niso tople in prijetne osebe.

Kaj pa ti? Si bila daljša od njih? :)))

Na faksih so taki in drugačni ljudje. Trditve, da je PeF lahek, so bedaste. Definitivno je lažji od študija strojništva ali medicine, je pa absolutno primerljiv z obilico drugih družboslovnih faksov katerih diplomantje veselo pljuvajo po Pef.
Pa kup ljudi poznam, ki so elektro ali strojništvo končali brez večjih problemov, na PeF pa ne bi naredili niti dveh letnikov. Ker jim tak tip študija pač ne leži.
Sama imam končano PeF in EF, oba študija sta bila enako zahtevna!

Kar nekaj časa nazaj je res veljalo, da na PeF niso šle ravno najboljše učenke. Ampak osebno mislim, da je naša predšolska vzgoja na zelo visokem nivoju – pa tudi za razredno stopnjo to večidel velja. Da gredo tja dejansko predvsem tiste, ki jih to ZANIMA – in ne tiste, ki drugam ne morejo.
Navsezadnje – če pogledate letošnje prijave za vpis, boste videle, da je prav za predšolsko vzojo in razredno stopnjo veliko, veliko več prijav kot jih potem sprejmejo – in da je potrebno kar precejšnje število točk. In tako je že nekaj let.

Mislim, da je na splošno večji problem na obeh drugih stopnjah OŠ – kar konec koncev dokzauje tudi zanimanje za vpis: prijav ni dovolj, kar pomeni, da bodo v drugem roku prišli tja tudi tisti, ki drugje pač niso bili sprejeti. In to je že zaskrbljujoče.

Kar se tiče tvoje dileme: nikar se ne boj, izkoristi prijateljico maksimalno, da bo prehod v šolo za tvojo punčko kar najlažji. Znanja bo dobila v vseh prihdonjih letih še veliko…

Mislim ste ene cvetke tukaj. Kar tako na splošno ocenjevat inteligenco ljudi na določenih področjih.
A nekaterim je naziv res vse??? A kaj drugega pa v življenju ni več važno. Samo da si lahko zraven priimka napopaš kak dr., mag., dipl.u.i.d.a, ipd. A pol si pa pameten in fajn??
Za otroke te starosti bo veliko več odtehtala toplina, prijaznost in razumevanje nekoga. Sicer pa a ne pravi ena japonska modrost, da je starec ni hotel otroku dati ribe, ga je pa naučil kako se jih lovi. Za otroka bo več vredno, če bo razvil učne navade in načine kako priti do znanja… saj mu ga ne moremo kar vliti v glavo.

Se pa včasih vprašam kakšne mame ste nekatere tukaj gor? Otrokom pokazat, da je v življenju vse samo denar, slava in doktorski nazivi, tud če je srce hladno.

nikjer nisem napisala, da je to karkoli slabega, če jim v šoli pač ni šlo najbolje. moja najboljša frendica iz OŠ je vzgojiteljica in čeprav sem ji morala mtematiko dobesedno vbijat v glavo, sem prepričana, da njeni otroci ne bi mogli imet boljše vzgojiteljice.

Torej je kvaliteta šolstva merjena po velikosti in toplini srca učiteljic?

(in potem se še čudite, da nas je v kvaliteti šolstva prehitel Zimbabve,ups pardon, za to prhitevanje je kriv minister in ne zanič učiteljski kader)

Jaz sem imela v tretjem razredu učiteljico, ki je bila antitalent za matematiko in je zato vsaj tretjino ur matematike zamenjala za SND. V četrtem razredu pa sem imela še hujši primerek, ki ni obvladal ulomkov.

Kakšne probleme je imel naš razred z matematiko v višjih razredih, pa raje ne bi. Ob prehodu v peti razred smo vse paralelke pisale primerjalni test. V našem razredu sta račun z deljenjem z dvomestnim številom pravilno rešila le dva učenca od 34, v paralelkah je bil rezultat okoli polovica razreda.

V našem razredu (zaradi pomanjkanja drila) skoraj nihče ni uspel rešiti testa v celoti, v sosednjih razredih je test v celoti rešilo 90% učencev.

Jaz od učitelja pričakujem, da je vsaj približno splošno razgledan, da obvlada tako snov, ki jo mora predavati, kakor tudi, da je dober pedagog. Če katerikoli od kriterijev izostane, tak človek nima kaj iskati na delovnem mestu učitelja. Glede na absolutno preveliko številko učiteljev in čedalje manjše število otrok, bi človek pričakoval, da se bodo šole znebile najprej odvečnega kadra iz vrst zanič prfoksov, ampak tako kot popvsod drugod se selekcija dogaja po principu senioritete in VIP, kar je po definiciji praviloma negativna selekcija.

New Report

Close