Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja francoščina ali nemščina

francoščina ali nemščina

KO bom šla letos naprej na gimnazijo ,ne vem kako se naj odločim .Polek angleščine,francoščino ali nemščino .Jaz bi raje francoščino pa se bojim da je težja kot nemščina .Prosim za odgovor če se je kdo učil oba jezika .

Hvala

Draga Nina,

Nobenega jezika se ne naucis kar tako…za vse je potrebno veliko truda in vaje…..Ce se ze ne mores odlociti, mislim, da je nemscina le nekoliko blize anglescini, saj sta oba germanska jezika in imata istega prednika… , medtem ko je francoscina romanski jezik…
Francoscine sicer ne znam kaj dosti, vem pa, da ima bolj komplicirano slovnico kot NJ ali AJE, ceprav je tudi pri FR precej besedisca, ki izhaja iz iste osnove kot pri AJE in se da ker precej pomagati…
Tako pri NJ kot tudi pri FR je ogromno piflarije, sl. pravil, npr.spreganje gl., izjem, pri AJE, se mi zdi, je treba malo vec razumevanja in obcutka…

Tu bi lahko razglabljali v nedogled, vendar nima smisla…
Odlociti se moras sama!!! Veliko je odvisno tudi od posameznika, enim bolj”lezi” en jezik, drugim drug, tretjim, no…
Ce ti je FR bolj vsec, se je bos lazje ucila, ceprav je nekoliko tezja.., kot pa ce izberes jezik, nad katerim nisi najbolj navdusena…
Taksno je moje mnenje, sem pa germanistka, zato me mogoce vlece bolj v to smer, kar se “tezavnosti”oz. “netezavnosti” tice…

Francoščino sem se učila v gimnaziji,ker mi je bil zelo lep jezik.Zaradi tega sem se jo tudi lažje učila in moram reči, da mislim, da ni teja kot kakšen drug jezik.
Ko smo začeli s francoščino nam je prfesorica ,ki nas je učila tudi angleščino povedala, da je francoščina celo lažja kot angleščina,Učiti se je treba , tako nemščino, italijanščino ali pa francoščino.Izbira je na tvoji strani.

lp tonka

Moj nasvet : najprej izboljšaj svoje znanje slovenščine! S tako pomankljivim znanjem slovnice ( pravopis, vejice… ) ti bo v gimnaziji trda predla ( če boš v gimnazijo sploh sprejeta) !

čaki mal tebe pa sploh nism prosla za nasvet………

Jaz sem se učila obeh jezikov, pa moram reči, da mi francoščina bolj leži. Kar se tiče slovnice jezikov, pa takole. Obstajajo jeziki, ki so zelo enostavni, a to ni nobeden od teh treh jezikov (ANG, FR, NEM) in tudi noben drug evropski jezik ne. Vprašanje slovnice je samo v tem, KDAJ postane težka in ne, ali postane težka. Angleščina je zelo lahka na začetku in se je za osnovno komunikacijo da zelo hitro naučiti. Če pa hočeš dobro govoritii angleško, pa postane zelo težka in zahteva veliko truda. Nemška slovnica je nasprotno težka na začetku in se njena zahtevnost glede na naučeno bistveno ne spremeni, samo tebi se zdi lažja, ker si že od začetka navajena na hujši tempo. Francoska slovnica je podobno kot angleška dokaj lahka za začetek, a kmalu (veliko prej kot ANG) pokaže zobe in zahtevnost se začne dvigovati. Dejansko je tako, da je veliko lažje dobro osnovno komunicirati v angleščini kot v nemščini ali francoščini. Če nimaš dobrega glasbenega posluha, je nemščina zate primernejša (po moje), ker dobro govoriti francosko pomeni poleg slovnice predvsem obvladati njhove naglase, ki so precej drugačni od slovenskih. Če pa ti slovenska slovnica ne gre, se rajši loti francoščine, ker je tam striktnih pravil vsaj na začetku manj kot pri nemščini.
A sem kaj pomagala 🙂 ?

hvala takšnih odgovorov sem vedno vesela

Še moje skromno mnenje: Nemščine se nisem nikoli učil, za francoščino pa lahko rečem, da je izgovorjava pravzaprav preprosta, ker se je potrebno naučiti le nekaj pravil, pa znaš pravilno izgovoriti vsako besedo. Je pa pravopis mnogo težji, saj si je potrebno zapomniti mnogo črk, ki se ne izgovorijo ali pa se izgovorijo enako, pogosto sta tudi dve enaki črki skupaj, za kar ni nobenih posplošenih pravil. Dele besed predstavljajo tudi naglasi (krativec, ostrivec, strešice in še kaj), ki jih je potrebno obvezno pisati nad samoglasnike…

Ali študiraš germanistiko? Jaz se zanimam za ta študij, vendar dvopredmetni, tko da če ti to študiraš bi te vprašala kako se ti zdi ta študij, če ti je všeč, če je mogoče prezahteven za tiste ki imajo predznanje samo iz srednje šole?

Kaj ce bi se za slovenščino odločla? Mal ti manjka znanje slovnice

Jaz sem se učila oboje in oboje uspešno pozabila. Predvsem francoščino. Sicer mi ni žal vloženega truda, vendar bi lahko ta čas koristneje izrabila. Žal na svoji kasnejši poklicni poti nisem francoščine nikoli uporabljala.
Uči se jezika s katerim imaš več stika, predvsem neposrednega, pa tudi prek medijev. Tudi, ko se nek jezik do določene mere naučiš, moraš negovati stik z njim. Mislim, da je zaradi bližine precej lažje negovati stik z nemščino kot s francoščino.

Meni je 100 krat bolj všeč francoščina.Nemščino sem se učila 4 leta v gimnaziji in zelo kmalu zavidala tem,ki so se odločili za francoščino.Trenutno znanje nemščine:ni vredno omembe (če razumeš kaj mislim).

sama sem se tudi 4 leta učila francoščine, pa sem prav žalostna…ne znam povedati niti da sem se izgubila, če bi me pustili v Parizu! francoščina je zelo lep jezik, ampak uporabna pa čisto nič…trenutno mi je zelo žal da nisem poslušala staršev, ki so mi prigovarjali naj se raje odločim za nemščino…zdaj ko jo potrebujem pa vidim da so imeli prav!…nemščino je tudi veliko lažje vzdrževati saj si v vsakodnevnem stiku z njo, s francoščino boš pa le če boš res iskala tako službo recimo…pa veliko sreče kakor koli se boš odločila!

lp. lara

Hm,
takole…
Meni osebno je francoščina veliko lažja. Nemščino se učim že leta in leta, pa mi ne gre, francoščino se učim že leta in leta in jo govorim tekoče.
Pravila so pri obeh jezikih.
Francoščina je prvo leto morda res težja od nemščine, vendar verjemi, da se tista pravila pri izgovorjavi hitro naučiš (Francoz – če so pravila za izgovorjavo, potem so to enaka pravila za pisavo, le v obratni smeri jih je potrebno “razumeti”).
Slovnica se malo zakomplicira tam nekje v tretjem/četrtem letniku (časi, ki jih v SLJ ni), vendar pa se v gimnaziji tako ali tako učite le osnove, ki se jih ni težko naučiti, če te jezik zanima.

Po pravici povedano – izberi jezik, ki ti je všeč, ne izberi pa tistega, za katerega te drugi prepričujejo, da ti bolj prav pride, čeprav ti že a priori ni všeč. Mene so vsi silili na nemščino, a sem sama izbrala francoščino in še danes mi ni žal.

Pa še nekaj: nobenega jezika – ne nemščine in ne francoščine – se ne boš naučila, če se ne boš učila sproti.

Priporočam ti le to, da – v primeru, da izbereš francoščino – se vsaj 1 do 2 leti ne začneš učiti drugega romanskea jezika, sicer boš pomešala prav vse (razen seveda, če imaš super posluh in si izredno nadarjena za jezike).

Studiram angl. in nem. Zaljubljena sem v nemščino, angl. imam za zraven.

Jezki so kot moški:
Tisti, ki ti je intuitivno bolj simpatičen, je vedno the best, pa tudi, če je na njem vse narobe. Pa še lažje ga je osvojit. Meni se nemščina dobro sliši, izgovarja, je elegantna, logična, simpatična, natančna.

Angleščina ima za razliko od nemščine pravila, ki so zato, da se kršijo, je agresivna, dominantna, nima definicij, skratka je “kr neki”.

Francoščina se mi zdi, da je bolj podobna nemščini, a čisto drugače zveni: ima pravila za slovnico, izgovorjava, ima precej preglasov, poleg tega pa še cel kup nosnikov.

Tja, meine Liebe, jetzt musst du dich entscheiden. — če si slučajno kdaj gledala Herzblatt. :-))

Ali morda veste koliko časov ima francoščina?

Učila sem se angleščino, nemščino,italijanščino in francoščino (zadnje samo 1 leto). Tako da malo pa lahko primerjam. Angleško znam, največ uporabljam, zato o njej ne bi izgubljala besed. Nemščino sem se učila v srednji šoli in se mi zdi, da smo na koncu kar znali (v četrtem letniku se skoraj nismo več ukvarjali s slovnico ampak smo brali Kafko-samo za predstavo).Danes (po 18 letih) še kaj razumem, ampak pomagati si z nemščino ne morem čisto nič, ker je nikoli nisem uporabljala. Italijanščino sem se učila samo 2 leti, jo pa vsakodnevno uporabljam in se znajdem enako kot v angleščini.
Hči je šla letos v gimnazijo in je vztrajala pri francoščini, ker ji je bila zelo všeč. Danes je niti slučajno ne bi še enkrat izbrala. Svetujem ti lahko samo to, da izbereš jezik, za katerega misliš, da ga boš čimveč uporabljala (čeprav nikoli ne veš, kaj boš delala čez 10 let). Če bi se jaz danes odločala za izbiro jezika bi (glede na razširjenost in uporabo v službi) definitivno odlošila za španščino, v nobenem primeru pa ne za nemščino (do sedaj še nisem srečala Nemca, ki ne bi znal angleško).Upam, da bo kaj v pomoč.

Draga NINA!

Francoščina je zelo smešen ter težek jezik , ampak je nemščina tudi težek jezik …..
moreš vejet da ne en ne drugi jezik ni lahki vendar se moraš sama odločit kateri jezik ti je bol pri srcu…
Poglej fransoščino lahk sn uporabljaš w Franciji , nemščino pa skor wsepovsod…
wendar jz bi se odločila za francoščino ker ti lahko pomaga tudi w par državah.sej sama eš pri katerih…no ja wendar pa je francoščina zelo grd jezik ampak wsej ne zamenjuješ angleščine ter nemščine… rajši si izberi neom ti povedla
wendar wedi da če se reš učit francoščino moraš biti zelo zbrana kajti to je zelo smešen oz.težek jezik…
nemščino pa lahko uporabljaš w NEMČIJI ,AVSTRIJI , TER W ŠVICI..
pa če se že učiš angleščino ti bo nemščina delala težave werjemi wendar francoščino lahk uporabljaš samo w franciji ……..
pa haaha neke sprašuješ a še slo ne znaš govorit w gimnazijo te pa tak noben nebo spusto ker niti ne znaš govorit slo kaj še le kaj drugega

Haj Nina,

jaz sem zdaj v nemciji dve leti v soli, sedaj pa se ucim se francoscino. Meni je francoscina tezja,
res pa jo imam samo 6 ur tedensko, nemscino pa skozi pri pouku. Zoprna mi je izgovorjava, ceprav mi po ocenah kar gre. Ucim se mal. Poleg pa imam se anglescino. Hotel sem se uciti se spanscino, pa so mi v soli to leto prepovedali, da ne bi prevec pomesal med sabo. Ampak zacnem drugo leto, saj mam rad jezike.

Men se zdi, da ti nemscina pride bolj prav, ampak do francije pa tudi ni tako delec.

Jaz mislim da je francoscinav lahko enako tako uporabna kot nemscina . Odloci se pa ti ,kaj se ti zdi lazje , francoscina je sicer res tezka za izgovorjavo je pa zelo lep jezik . Nemscina pa ti, lahko tudi zelo prav pride . Zapomni si pa to vec znas toliko veljas . poglej kaksen francoski film al pa nemski pa primerjaj oba jezika in se odloci . Če se na koncu še ne bos mogla odlociti, med tema dvema jezikoma izberi kar obadva ali pa kak drug jezik npr. ITALIJANŠČINA je meni osebno tudi zelo lep jezik .

New Report

Close