Najdi forum

Stara sem 14 let in imam en velik problem. Sem zelo sramežljiva in si mami ne upam povedati da bi se rada depilirala. sem edina med sošolkami in prijateljicmi, ki tega še ne počne in me je zato v družbi zelo sram. Drugi problem pa je ta, da še vedno ne nosim modrca. Pred mami me je sram to povedati, sploh pa se mi zdi, da bi morala sama videti, da ga potrebujem. In tretji problem je ta da še vedno nimam menstruacije in sem tako že spet edina med vsemi. Zaradi teh problem se tudi vedno manj družim s prijateljicami in nimam tako nobene res dobre, pa čeprav bi si jo želela. Že tako sem precej zadržana in tiha če nas je več skupaj. Sem odličnjakinja in verjetno že spet precej izstopam od drugih, saj se mi zdi da je meni še najbolj mar za šolo in imam velikokrat občutek da me imajo za piflarko, čeprav tega ne govorijo naglas. Zato sem v zadnjem času velikokrat žalostna zaradi drugim neznanih razlogov in skoraj vsak dan jokam. Počutim se uglavnem grozno in zato tudi ne morem počitnic preživljati sproščeno v družbi prijateljev. Da bi se lepo pogovorila z mami ne gre saj o teh stvareh še nikoli nisva govorili saj se mi zdi da je tudi ona zelo sramežljiva. Še tega nisem zvedela od nje kaj je to menstruacija. Zato vas vse lepo prosim da mi pomagate saj tako več ne gre naprej. ali ima katera podobno izkušnjo s hčerko?

lp

Mogoče misli, da si še vedno majna punčka in ne že najstnica, ki mora tudi vedeti nekaj stvari o “ženskih stvareh”. Jaz sem se s svojo hčerko pogovorila o vseh teh stvareh, prebrala pa je tudi nekaj knjig na to temo (dobiš jih v knjižnici – Hej, punca, 100 vprašanj o deklicah,…), so super in v njej izveš vse, kar si ne upaš vprašati mamo. Mogoče pa bi se le opogumila in sama začela pogovor z mamo na to temo. Pa boš videla kakšen bo odziv. Upam, da ti bo mama prisluhnila in povedala, kar želiš slišati.

Le pogumno! Veliko uspeha ti želim.

če

nova
Uredništvo priporoča

UPS, napaka.

Glej, če meniš, da potrebuješ modrček, potem povej mami, da je skrajni čas, da ga kupita. Ko sem brala tole, je bilo kot da bi pisala jaz. Tudi moja mami mi ni nič povedala o menstruaciji, tudi moja mami mi je kupila modrc, potem ko sem jaz zbrala pogum in hi rekla, da se mi zdi, da pa res ne izgleda več brez. Tko da, ene mame so pač take, se pač z njo ne pogovarjam o teh zadevah. Edino kar sem iz tega odnesla je, da jaz pač ne bom ”sramežljiva” mama…

Hm, kar se pa depilacije tiče, bi pa na tvojem mestu malce premislila. Pa kaj pol če vse to delajo. Zavedaj se, da običajno dlake postanejo še trše in si jih moraš potem res redno briti. no, odvisno od načina. ja, tudi jaz sem jih imela- nič paničnega, ampak ja tudi meni se je zdelo, če se vse, potem si jih moram pa še jaz. pa se je že čez čas pokazalo, namreč če nisem počela redno, je pa potem izgledalo opazno precej bolj kot pred britjem. tko, da kar se tega tiče premisli. Ne skači z mostu, samo zato ker tudi drugi :). in če je res tko hudo, pojdi v drogerijo in si malo oglej izdelke.in probaj

Tudi jaz sem mama in so mi šle te teme težko z jezika. Pa je bilo potrebno narediti tudi ta korak. Verjetno je tudi pri tvoji mami kriva taka vzgoja, ki jo je bila sama deležna. Mislim, da boš morala sama začeti ta pogovor, potem bo veliko lažje. Mami povej svoje želje in jo prosi za pomoč. Mogoče imaš kakšno sorodnico, ki ji lahko zaupaš (sestro, sestrično, teto), in bi skupaj reševali te “težave”, dokler se bolj ne zbližata z mamo.

Res škoda, da se z mamo ne moreš pogovarjati o tem, saj sem tudi sama mama štirinajstletnice in se mi zdi najbolj naravno, da sem ji v oporo v teh rečeh. Ampak, na prvi moderček me je pa tudi ona morala spomniti… Saj ga niti še ni zares potrebovala, bolj je šlo za to, da ji je bilo zoprno preoblačenje pri telovadbi, če ga ni imela.

Z depilacijo pa ti tudi jaz svetujem da počakaš, če le nisi preveč poraščena. To je eno izmed opravil, ki ga nam starejšim v mladosti sploh ni bilo treba početi, saj smo odraščali v bolj naravnem duhu. Ker pa tudi sama opažam, da so hčerkine vrstnice v precejšnji meri depilirajo, sem povprašala hčerko, če misli, da bi se morala tudi ona depilirati, pa je rekla, da se noče, ker bo morala potem to stalno početi… Ni kaj, pametnejša je od mame…

Glede tistega, vsi delajo to, vsi imajo to, pa ti svetujem, da ne zapadeš pod vpliv večine, ki ne misli s svojo glavo in se boji v čemerkoli odstopati od povprečja. Očitno si pametna in sposobna punca in takim se rado dogaja, da v osnovni šoli nekako ne sodijo med večino. Potolaži se s tem, da bo že na srednji šoli bistveno drugače, na fakulteti pa še bolj. Zdaj pa se ozri malo naokoli, morda še kje tiči kakšna takšna tiha in sramežljiva punca, ki ne sodi med ostale. In malo pomisli, če so tiste najbolj opazne v razredu res tvoje prave vzornice, ki jim želiš biti podobna?

Veš tudi moja hčerka je bolj mirna in tiha, po uspehu in znanju izstopajoča, vendar je na srečo našla sebi podobno prijateljico in to ji zadostuje. Večini nikakor noče pripadati, ne po izgledu in ne po obnašanju, saj bi s prilagajanjem njim morala zatajiti svoja načela in vrednote.

Vseeno ti svetujem, da se poskušaš zbližati z mamo, se pogovoriti z njo o stvareh, ki te težijo, saj je opora v družini bistvena v teh letih, ko še iščeš svojo identiteto. Zaupaj vase, v svojo presojo in ne boj se biti drugačna od “vseh”. Vem, da je v tvojih letih to težko, verjemi pa mi, da bo s časom vse lažje. In tudi menstruacijo boš dobila, ne skrbi…

Še zmeraj nisem zbrala dovolj poguma za vse to. zdi se mi da me vsi v družini preveč primerjajo z mojo starejšo sestro in me imajo nasploh za mejhno nesposobno punčko. Tako zelo strah me je je mami povedat za moje težave. Modrček namreč nujno potrebujem, vendar če bi ji to omenila bi mi verjetno hotela kupiti top saj bi bila mnenja da še ne potrebujem pravega. Toda jaz vem da je že skrajni čas za to saj mi je prav sestrin modrček. Ko sem sama doma ga vedno probavam, ker tako vidim kako bolj ženstvena zgledam in lahko oblečem marsikaj drugega kar drugače nikoli ne nosim, ker je majivca naprimer preveč prosojna. Tudi z naramnicami majice ne nosim saj me je sram da bi drugi opazili, da modrčka še vedno nimam in da si ne brijem dlak pod pazduho. In sploh si ne morete predstavljati, kako srečna sem zdaj ko je mamlo bolj hladno vreme, ko me nihče ne sili oblačiti kratkih hlač. In ni problem v tem da se bojim biti drugačna od drugih vendar je tudi meni všeč, če se ženska npr. brije. Drugačna od prijateljic pa sem že tako ali tako po obnašanju in načinu oblačenja. Zaradi vseh teh problemov me tudi na morje ne vleče.
Glede menstruacije, grozno je biti brez nje, če jo imajo vse zraven tebe in se o tem nenehno pogovarjajo. Kdaj jo imajo ali kdaj jo bojo dobile. Najhuje pa je ko mi prijateljica jamra da jo boli trebuh ker ma menstro in kaj naj ji jaz rečem takrat, če pa splo ne vem kako to zgleda?!
Tudi na TV je vsaka druga reklama za depilacijska sredstva in vložke in zato se še bolj grozno počutim, kerj az tega še ne uporabljam oz. mi še ni treba uporabljati.

Torej kako naj premagam strah in postanem bolj samozavestna?

lp

Glede depilacije – mislim, da je to, da ti potem dlake bolj rastejo bolj mit kot resnica. Ne glede na to, koliko je to nenaravno, so vsaj depilirane pazduhe v naši družbi že del osnovne urejenosti, zato se je s tem treba sprijazniti. Saj ni taka reč. Pojdi v drogerijo in kupi zavojček ženskih britvic (mislim, da bi jih morali imeti tudi v lokalni samopostrežbi), ki stane tam nekje 500 SIT. Potem vzemi doma škarjice in si dlake pod pazduho postrizi na kratko. Kožo si namili z nečim, kar se lepo peni in potem nežno pobrij v smeri rasti dlak in na koncu umij z vodo in namaži s kakšno kremo. Isto naredi še s tistimi dlakami, ki ti spredaj gledajo iz kopalk. Ni nobena umetnost in za to ne rabiš mamine pomoči.

Kar se modrca tiče, boš pač morala vztrajati. Če ti starši dajejo kaj žepnine si ga pojdi kupit sama (sestro vzami s seboj za nasvete). Tukaj se boš pač morala potegniti zase, saj telovadba brez dobrega športnega modrčka res ni dobra za prsi. Po pravici povedano si niti ne predstavljam, zakaj ti je tak problem reči staršem, naj ti kupijo modrc. Kaj pa rečeš, če rabiš nove gate?
Če pa ti je res tako nerodno, bi mogoče lahko prosila sestro, če ti enega svojega odstopi. Ampak sramežljivosti se boš vseeno morala znebiti, ker drugače boš imela kar naprej probleme.

Glede menstruacije pa – nekontrolirano krvaveti vsak mesec ni nič zabavnega. Čim kasneje, tem bolje.

Draga Klara!

Vidim, da ti pišem malce pozno in mogoče se je že kaj spremenilo, ampak vseeno!

Glede britja:
– greš v DM drogerijo
– kupiš britvice Balea (roza, 5 kom v vrečkici)
– kupiš gel za britje Balea

1. navlažiš kožo pod pazduho
2. pritisneš gel na roko in ga razmažeš pod pazduho
3. vzameš brtvico jo malo zmočiš pod vodo in pobriješ v smeri rasti dlak

potem spereš in namažeš iz kremo ali brezalkoholnim Roll On deodorantom
najboljši je Neutro Roberts powder fresh Roll On (roza pokrovček)

TO JE VSA UMETNOST

Glede menstruacije – čim kasneje tem bolje ….

Kaj je menstruacija?

Menstruacija je glavni znak, da je dekle postalo spolno zrelo in lahko zanosi. Menstruacija (mesečno perilo, menstruacijski cikel) je krvavitev iz nožnice, ki se ciklično pojavlja praviloma vsak meseč. Traja različno dolgo – od enega do osmih dni, povprečno pa pet dni.

Kdaj pride do prve menstruacije?

V kateri starosti nastopi menstruacija, je odvisno od posameznice. Vemo, da so nekatera dekleta prej spolno zrela kot druga in imajo zato tudi prej menstruacijo. V večini primerov menstruacija nastopi med 11. in 15. letom starosti.

Glede nedrčka pa takole …

Pojdi v trgovino (če bi vedela kje si doma bi ti lahko povedala v katero), poveš prodajalki da si želiš kupiti en nedrček in ti bo sama povedala kolikšno številko imaš … če pa nimaš denarja, pa probaj malo našparati oz. privarčevati ali pa reci mamici, da si videla eno lepo majčko če ti da malo denarja … nedrčki so pa različnih cen …

od 1.990,00 – 6.000,00 ali več

Lepo se imej pa piši še kaj, če pride do problemov oz. do žgečkljivih tem!

Veliko sreče pri nakupu PRVEGA NEDRČKA :))))
Kupi si kakšnega barvastega – beli niso toliko fajni!

Lp, sonček po dežju

Glede menstruacije te čisto razumem, saj sem jo tudi jaz dobila predzadnja v razredu. zdelo se mi je, da jo imajo že vse, le jaz ne. Nima pa vsaka nekih menstrualnih krčev, tako da ti kar upaj, da ne boš nikoli vedela, o kakšnih bolečinah govori. jaz sem nekaj let imela čisto nebolečo.

Britje sem začela prakticirat kar sama, čeprav so mi potem starši rekli, kako sem bila “nora”, da sem tako hitro začela s tem. Tudi tega se zdaj niti malo ne veselim, ampak pač moram.

Glede modrčkov mi je pa prav žal, da sem tiste manjše vrgla v koš, bi jih lahko tebi poslala. Prihrani nekaj denarja in si ga kupi sama. Mogoče se zdi mami samoumevno, da boš kaj rekla, ko se ti bo zazdelo, da bi ga potrebovala. Če pa denar imaš, si verjetno misli, da ga boš kar sama kupila.

Bogica mala,kakšne probleme imaš?
Če bi se po depiliranju boljše počutila pa se zdepliraj.Mogoče se tvoja mami ne depilira in ji še na kraj pameti ne pride da bi se ti pa rada.Jaz se depiliram in ko se je hotela tudi hčerka,se mi je sicer zdelo malo smešno, ampak nisem imela nič proti.Dala mi je vedeti da odrašča in da hoče biti urejena.
Glede modrčka in menstruacije.Mogoče je pa mamico bolj sram govoriti o tem kot tebe.Le mirno jo vprašaj, pa boš videla v čem je problem.
To, da pa si “piflarca”in da zaradi tega drugačna od drugih je pa samo za pohvalit, kar ostani taka, ampak poleg učenja si privošči tudi še kaj drugega.

Če imaš starejšo sestro, se poskusi pogovorit z njo. Ona te bo sigurno razumela in bo lahko omenila mami.

Jas tudi rabim pomoč. Sem zelo sramežljiva. Opažam da bi se morala začet briti. Postopek britja poznam. Enkrat sem se malo pobrila po nogah mama je opazila ampak jaz sem ji zanikala. Zdaj pa nevem kako jI naj povem da se morem pobrit

Živjo,

Če ti povem po pravici tud js nevem kaku začet kakšno podobno temo glede tega z mojo mamo kr ko sm ji povedala da imam menstro je čez 5 minut vse zblebetala mojemu očetu in babici. Vsi mislijo da sm majhna punčka in lani zaradi dlak po nogah nism hotla nosit kratkih hlač in oba starša sta pravla da kaj je z mano narobe in da a mi ni vroče. Nobeden od njiju pa ni pomislu kaj se z mano v resnici dogaja. Zelo bi rada nosla kratke hlače med poletjem pa tudi sama nevem kako začet pogovor z mamo tko da se ne preveč sekirat kr nas je dost takih punc. Glede menstre, ne se počutit izklučena. Uživaj da te ni treba skrbet glede tega problema zaenkrat. V razredu imam sošolko ki je zelo suha in nima menstruacije in je ševedno dobra oseba tudi če nima takih problemov. Probi prašat kašno sošolko ki ji lahko malo zaupaš kako je ona začela pogovor.

New Report

Close