Najdi forum

Teža šolske torbe

Na sistematskem pregledu ped vstopom v šolo smo dobili zloženko, kjer piše, naj šolska torba ne presega desetine otrokove teže. Predvidevam, da polna. 🙂

Sem tuhtala, da je to popolnoma neizvedljivo. Naš prvošolček bo imel cca 20 kg ob vstopu v šolo. Torbic, ki tehtajo manj kot 1kg sploh nisem videla, kje je še ostalo. Kako naj ga otovorimo “samo” z dvema priporočenima kilogramoma?

In če predpostavljamo, da sprva ne bo hodil sam, torej mu lahko torbico nesemo mi, kaj pa kasneje? Ko bo imel npr. “celih” trideset kg? desetina bo takrat tri kg. Torba, copati, puščica, telovadna oprema, zvezki, knjige,…

Kdo se zdaj heca? Tisti, ki sestavljajo priporočila? Tisti, ki pripravljajo sezname stvari, ki naj jih ima otrok v šoli?

Koliko tehtajo torbe vaših otrok? Kako minimizirate težo?

****************************************** Izgubljen je dan, ko se nisi smejal.

Naša je bila na začetku 3.r. celih 9kg. sedaj je pa že več:)))

Pri nas sicer lahko puščajo v šoli stvari, a kaj, ko “ni časa”, da bi uredil.
Kakor vem od prijateljic v prvem razredu sploh niso nosili ne vem kaj domov, samo puščico in copate, pa kakšen zvezek. Ostalo imajo v šoli.

Pozdravljeni !

Težke šolske torbe povzročajo hude okvare hrbtenice naših otrok. Kje je torej problem ? Menim, da je sprva to šola, saj mora otrok nositi v torbah vsak dan kup knjig in zvezkov. Knjige za prvošolčka so vezane s trdimi platnicami, kar še dodatno poveča težo torbe. Npr. mi smo imeli do 4. razreda v šoli vsak svoj predalček, kjer smo puščali zvezke, kar smo imeli za nalogo pa smo domov odnesli v majhni “aktovki”. Tako hrbtenica do 10. leta starosti ni bila obremenjena.
Takšen predlog sem podala tudi sama v 1. razredu šole, kjer sta hodila moja otroka, ampak odziv – to preveč stane. Čeprav tudi šolski zdravniki opozarjajo na možnost okvare hrbtenice, pa šole to ne zanima. Sprašujem se, ali pedagoški delavci svoje otroke dostavljajo z avtom ali taxijem do šole, da jih ta problem ne zanima.
Moja hči je stara 13 let in njena torba krepko presega 10% telesne teže. Velikokrat toži zaradi bolečin v hrbtenici. Edino kar lahko storimo je to, da dela vaje za hrbtenico in s tem krepi mišice.
Upam, da bo prišel čas sprememb, nam ni uspelo.

nova
Uredništvo priporoča

Tudi na naši šoli so otroci na nižji stopnji puščali stvari v šoli, v predalih v svojih razredih, na višji stopnji pa to ni bilo več mogoče.

Starši smo se preko sveta staršev eno leto spopadali s tem problemom in v jeseni je šola nabavila težje učbenike (matematika, zemljepisni atlas…), tako da imajo učenci te učbenike na voljo v šoli, svoje pa puščajo doma.

Tudi garderobne omarice, ki si jih delijo trije, občasno izrabljamo tudi za puščanje šolskih potrebščin. Hčerki smo kupili tudi torbo s koleščki, tako da nekako gre.

Se pa strinjam, da je priporočilo zdravnikov o teži torbic res malo absurdno, čeprav dobronamerno. Predvsem bi ga morali bolj aktivno usmeriti na Ministrstvo za šolstvo.

Ravno zaradi teže šolskih torbic in “ogromnih formatov”, sem jaz moji frčafeli za 1.r/9 kupila prav luškan ruzak-torbico z ojačanim hrbtiščem. Je bil lažji od 0,5 kg. Ko smo šli prvič v šolo z “bojno opremo” je šlo vse brez problema not, potem pa so tako in tako nosili domov samo copate, puščico in beležko. Večina otrok je imela “taprave” torbice, ki so že v osnovi težje, pa potem še tistih par stvari not. Naša ga še sedaj v2./9 nosi, kupili pa smo ga v Merc. centru za celih 1.700 in še par fičnikov čez, svetlomodre barve z rumenim medvedkom.
Za 3./9 bo pa verjetno res že malo “pretanek”.
Kolegica je svoji hčeri kupila torbico in je po 4 mes pristala na podstrešju saj je s stvarmi, ki jih je nosila s seboj tehtala skoraj 4,5 kg. Da ne govorim, kako so jo naramnice žulile, deklica pa je imela 19 kg (velika, ampak suuuha).

Naši otroci imajo večino potrebščin v šoli, kjer imajo v razredu vsak svojo polico v omari. Lani v 1r devetletke so torbo prinesli domov cca 2-3 x tedensko v torbi pa peresnico in največ 2 zvezka. Letos v drugem razredu že prinese kakšen zvezek več. Obvezno mora prinesti tisto kar ima za nalogo (3-4 zvezki ali delovni zvezki) vendar naš vedno naloži še kakšen zvezek viška. In seveda peresnico. V petkih pa prinesejo večino zvezkov in telovadno opremo. Vendar v obeh letih noben delovni zvezek ali učbenih ki jih uporabljajo otroci v naši šoli ni vezan v trde (težke) platnice.
LP A.

Poleg puščanja potrebščin v šoli se da nekaj privarčevati na teži tudi pri nakupu peresnice (in torbice oziroma nahrbtnika – kot je bilo napisano že zgoraj). MOje mnenje je, da otrok ne potrebuje velike (in težke) peresnice z nevemkoliko barvicami, flomastri ipd. Poleg teže je problem tudi pospravljanje v tako puščico.
Učitelji tudi opozarjajo, naj straši večkrat preverimo, kaj je v otrokovi torbici, ker se v njej znajde tudi kaj povsem nepotrebnega (kaka igrača ali kaj drugega, kar hoče otrok pokazati sošolcem).

Torbe so veliko težje od priporočenih 10%. Jaz vem, da je eno leto moja torba tehtala 20% moje teže. ://// (je pa res, da sem full suha 🙂 )

Moj tretješolec ima 25 – 26 kg, okoli 132 cm in torbo težko okoli 5kg!
Seveda ni vsak dan enako težka.
Ampak! Pouk ima v prvem nadstropju, podaljšano bivanje pa v drugem (letos pač razbijejo njihov razred). In njihova matična učilnica se zaklene. Se pravi, da po opravljeni nalogi ne more odnesti knjig in zvezkov pod klop. Torej mora nosit domov.
V petem razredu pa se itak selijo vsako uro, se pravi nosit vse, kar je na urniku. No, kot vidim, ne bo bistvenih razlik, saj mora že zdaj vse nosit.

In, ja, torbo pregledujem. Notri je le tisto, kar rabi za šolo.

V glavnem, včasih je torba tako težka, da še mene zvije. Imam slabih 50 kg, se pravi, da sem ravno primerna za nošenje torbe za tretji razred OŠ!!!
BRAVO!
Lp

ppikap

ja se strinjam šolske torbe so zares pretežke zato sem moji hčerki do šila še dodatno naramnico ki si jo da čez glavo

Tudi mi smo se veliko ukvarjali s težo šolske torbe. Naša deklica je imela že bolečine v hrbtu, tako da smo se malo pozanimali kako najboljše ublažit ta pritisk. Žal šole ne dopuščajo, da otroci ne bi nosili toliko učbenikov in zvezkov naenkrat. Sem pa ob iskanju informacij naletela na članek, ki ga prilagam, ki opiše tudi kakšne torbe so boljše za otrokovo hrbtenico. Vendar pa se mi trudimo, da otrok ne rabi preveč daleč hoditi s težko torbo. Upam, da bo članek komu v pomoč.

https://www.emka.si/supersolci/2016/04/08/kako-izbrati-solsko-torbo/

Dogovor z učiteljico je nujno potreben.

[i][i]mag. Nataša DurjavaGeštalt-izkustvena družinska psihoterapevtka[/i][email protected][/i]www.mojpsihoterapevt.siTudi naša šibka področja nam lahko postanejo izziv, če se soočimo in sprijaznimo z njimi. Verjamem v moč odkritih besed, zato vam želim biti v pomoč pri vprašanjih, kako v hitrem tempu vsakdanjika stabilizirati sebe, kako postati osebnostno močnejši, kako krepiti svoje kompetence in kako poskrbeti tudi zase.

New Report

Close