Najdi forum

tabornik ali skavt

Zanima me kakšna je razlika med taborniki in skavti. Moj sin bi rad postal tabornik ali skavt, pa ne vem kakšna je razlika. Mogoče so vaši otroci med njimi?

Alice

Mislim, da so skavti preko katoliške organizacije, taborniki pa preko državne oz. mladinske organizacije.

Tukaj je stran Zveze tabornikov sslovenije:
Tukaj pa najdete rodove (taborniške ‘odseke’) po posamznih krajih sslovenije:

Pa še nekaj od skavtov, ki so res pod katoliškim okriljem:

********************************** Vsak junak postane na koncu dolgočasen! (R. W. Emerson)
nova
Uredništvo priporoča

Moja dva otroka sta skavta (možnosti izbire ni bilo, ker tabornikov nimamo), čeprav nismo kakšni posebno verni katoliki. Je pa res pod okriljem katoliške cerkve – tudi srečanja imajo ponavadi v župnišču. 1x tedensko se srečujejo, imajo pa podoben program kot taborniki – postavljanje tabora, ogenj, rutke, kroji, varstvo narave in preživetje v njej………….). Imajo poletne in zimske tabore (veliko cenejše kot taborniki), kamor moja z velikim veseljem hodita in prineseta domov toliko pozitivne energije, novega znanja, izkušnje z novimi poznanstvi in življenja v skupini, da se mi zdijo te izkušnje neprecenljive vrednosti.

Priporočam skavte!

lep dan vsem skupaj želim!

Mi smo pri tabornikih za 10 dni plačali 26.000 Sit in za drugega otroka 22.000 Sit. Prej pa je bilo zadnjih 5 let cena 24.000 Sit in 20.000 za drugega otroka.
Kolikšno je bilo veliko cenejše taborjneje pri skavtih?

Za 10 dni 10.000 sit.

lep dan želim

Pojasnilo glede oblikovanja cen;

pri tabornikih je vse bolj tržno naravnano, tudi zato, ker niso ena fizična oseba, pač pa je vsak rod svoja fizična oseba in potem še krovna organzacija, ki ima kar nekaj zaposlenih. Vse to stane.

Skavti imajo le eno fizično osebo ter so vse lokalne enote finančno pod to eno osebo, ter se mi zdi le dva zaposlena (ali celo enega). Skavtstvo (tudi taborniki sebe kličejo skavti, skavte pa katoliški skavti, tako oni razložijo razliko) naj bi bilo osnovano na prostovoljni bazi. Tega se striktno držijo, poleg tega imajo velikokrat posluh za šibkejše družine. Načeloma je cena res tam med 1000 in 1200 sit na dan, včasih starši vztrajajo pri oraniziranem prevozu na tabor in iz njega to potem še malo podraži (včasih peljejo starši sami).

Kolikor vem, je pri skavtih tabor nagrada za celoletno delo. Če otrok čez leto ne sodeluje v svoji skupini, potem največkrat ni zaželen na taboru, pravila so tako jasna na začetku leta in se jih ni težko držati (če si ti je všeč pa uživaš ne). Medtem ko pri tabornikih lahko tudi prideš do rodu in rečeš, da bi šel tvoj otrok z njimi ter plačaš. Morda je razlika tudi v tem, da taborniki imajo svoje tabore (prostore, stavbe), ki jih morajo vzdrževati, le te so dobili v prejšnem sistemu, ko so si veliko gradili, financirala jih je država. (taborniki so včasih imeli rdeče rutice, vsaj ko sem bila jaz pri njih, mislim da jih sedaj nimajo več). Pri tabornikih se včasih pojavi tudi problem, da rod ne poravna obveznosti do zveze in potem nima zavarovanja in podobno. (je pa menda to redko, vendar je fino to preveriti pri lokalni enoti).

Je pa pri izbiri tudi ključno, če so v domačem kraju. Sama bi se odločila za skavte, tudi zato, ker podrobno poznam funkcioniranje obeh organizacij in se mi zdi, da je pri tabornikih več politike kot pri skavtih ter ker se skavti bolj družijo med seboj (na državni ravni) kot taborniki in nimajo tako veliko tekmovalnosti.

jaz sem bila tabornica, moj sin je tabornik že 6 let (od 1. razreda). Menim, da se zelo veliko družijo na državni ravni, pa tudi na mednarodni. Vsaki dve leti imajo srečanja s hrvati, italijani in avstrijci – lani npr. v avstriji, drugo leto v sloveniji. Jera – so popolnoma nepolitični, bolj so skavti cerkveno usmerjeni. Veliko imajo različnih tekmovanj na regijskem in državnem nivoju, katerih se z velikim veseljem udeležujejo (vse skupaj jemljejo kot zabavo in druženje ne pa rezultat).
V našem kraju vsako leto pripravijo čistilno akcijo, poleg tega zbirajo star papir (s tem denarjem gredo potem na izlet)… Skavti se teh akcij ne udeležujejo niti jih ne organizirajo sami. Mislim, da za njihova poceni taborjenja prispeva denar župnišče (ve se kdo pa da denar župnikom – malo država, veliko verniki).
Glede cen tabora – za 10 dni 27.000,00.

Skavti so tako kot taborniki vendar so skavti verni in pred obroki molijo in podobno…tabornik pa je lahko kdorkoli in imajo enake dogodivščine kot skavti…bila sem pri tabornikih…bilo je super

Kako se pri nas plača tabornina
– prvi otrok v družini 100 %
– drugi 50 %
– tretnji….. nič

Taborniki še vedno nosijo kroje in rute. (najmlajši rdeče, malo starejši zelene, še starejši modre).
Politike med taborniki ni, pri skavtih pa je vera zelo v ospredju.

moram odgovoriti na nekatera pisanja v zvezi s skavti in taborniki.
lepo število let sem bila aktivna voditeljica pri skavtih, zato vsaj nekatere stvari dobro poznam in me motijo nekatere navedbe predvsem v zvezi z delovanjem skavtov in financiranjem njihovih taborov.ne drži da se skavti ne udeležijejo raznih mednarodnih,državnih srečanj itd. /poglejte malo priporočeno spletno stran/…-ogromno je tega.
glede financiranja taborov: glavno breme je na starših,ki zraven denarja prispevajo tudi marsikaj iz shrambe,vrta, njive, prevoze,ipd., res je da velikokrat župniki ali njihovi znanci brezplačno odstopijo taborni prostor, da pa bi župniki financirali tabore to pa ne vem.
skavti in taborniki so na svetovnem nivoju združeni v enotno organizacijo
je pa res ,da je pri skavtih prisotno poleg drugih aktivnosti tudi nekaj več duhovnosti-vse pa se dela po skavtski metodi,voditelji se šolajo na tabornih šolah..

Bivša tabornica,

govorš na pamet in nekaj, kar sploh ne drži. No, očitno te pri tabornikih niso naučili osnovnih pravil normalnega komuniciranja.

lep dan vsem skupaj želim!

Čistilne akcije = tudi skavti organizirajo čistilne akcije – recimo dan “črnih vrečk” v Mariboru. Je pa odvisno od lokalne enote do lokalne enote, kot tudi pri rodovih.
Kar se tiče politike, veste kdo je bil starešina (oz. častni predsednik se opravičujem, ker ne vem točnega izraza) pri tabornikih, ko je bil zunanji minister? Zoran Thaler
Sicer sem bolj mislila “politiko” v smislu razdeljevanja denarja med rodovi in zvezo, imenovanja za vodje mednarodnih delagacij na srečanjih in podbobno. Image in lobiranje je pomembno.
Financiranje? Taborniki so se (upam, da se ne več) fnancirali tudi iz denarja, ki so ga športnim organizacijam izplačevali iz fonda “iger na srečo”. Zakaj pravim, da upam, da ne več? Ker bi bila to diskriminacija otrok med seboj.

In ja skavti ter taborniki so bratje in sestre in NE bratranci ali kaj podobnega, v osnovi se razlikujejo le po tem, da imajo skavti bolj opredeljeno duhovnost in to katoliško duhovnost, ne kot taborniki, ko na večjih srečanjih (predvsem v tujini) zagovarjajo duhovnost, doma pa pač ne, ker se le tako razlikujejo od skavtov. Kolikor vem so tudi morali spremeniti statutu oz. pravilnik če so želeli biti sprejeti v svetovno skavtsko organizacijo (WOSM) in sicer tudi v smeri duhovnosti.
Ko govorim o državnih srečanjih je ravno to, kar je omenila bivša tabornica, pomembna so tekmovanja. Skavti se mi zdi, da imajo le eno “tekmovanje” ostalo so srečanja oz. državni tabori posameznih vej.

Bivša tabornica brez zamere, ampak tvoj (napadalni) odgovor da nekako slutiti v stilu “ko mački stopiš na rep…”

V končni fazi, zdi se mi, da bo vsaka družina našla pravo pot zase tako, da se bo odločila glede vtise, da gre na poletni tabor, ko je dan odprtih vrat in se prepriča kam pošilja svoje otroke, vpraša voditelje in ostale starše, ki imajo otroke v lokalni enoti… Sedaj pred jesenjo je pravi čas za nabiranje informacij, tudi tako.

Dora… še to, tudi skavt je lahko kdorkoli, katoliška vera ni obveza. Potem pač je prisoten pri obredih, vendar na lastno željo ne sodeluje aktivno.

Na teletekstu TVS 1 str. 362 so tekoče informacije o tabornikih.

Priporočam, da v otrokovo dobro najprej ugotovite kako delata obe organizaciji v vašem kraju, če imate obe. Iz lastnih dobrih izkušenj s hčerkinm taborništvom vam pa zagotavljam, da je otrokovo dobro počutje največ odvisno od tega kako se ujame v skupini ob dobrem vodniku. Načelne zadeve so eno, za otroka pa so važne osebne izkušnje ob vsebini na druženjih.
Mi plačamo pri tabornikih letno članarino, zimovanja in letovanja pa se udeležuje na izrecno lastno željo. Letos je bila cena letovanja na Kolpi s prevozom 22 000 SIT. Vredno je, saj take šole samostojnosti in socializacije otrok ne more dobiti s starši.
Srečno izbiro vam želim.

A se Slovenci res, niti med navadno debato o otrocih, ne moremo izogniti kreganju med verniki in ateisti?

Jaz sem svoja otroka dal k tabornikom in za to plačal 22k/8dni + 25k/12dni. K skavtom jih ne dam, ker imam okrog cerkve svoje mnenje. Pa tudi če bi bile počitnice zastonj. Me pa skavti ne motijo in verjamem, da se imajo prav tako lepo, kot taborniki. In če so še starši zadovoljni, potem je vse OK.

sori no ker ne vem vsega tako so meni povedali nism popolna …sori

okrog vere pri skavtih je spolh ni dosti, skoraj nič. kljup temu so skavti bolj v akciji saj imajo taborjenje vedno na drugem mestu nikoli na istem tako kot taborniki v ribnem. razdeljeni smo v 3 starostne veje, kar pri tabornikih ni. več se učimo o življenju in vsako leto opravljamo skavtski izpit(preživetje v naravi) rutko zamenjamo samo enkrat in ne 100000000000000000000000…x tako kot taborniki.
pripomnila bi še samo glede bivše tabornice, tabori pri nas so dragi vendar dener nikoli negre v župnišče, kar ostane podarimo družinam v stiski, kar taborniki nepočnejo! pa še glede oranizacij mislim da imamo mi več oranizacij katere sami oranizeramo kot pa taborniki saj tabornike poznamo samo v sloveniji.
spolh pa taborniki so skavtje, ker so v združenju skavtov, torej so eni navadni fejkarji!
lp,

Nesmiselno se je kregat kdo je kaj in kdo kaj ni, ker se tako ne pride nikamor.
Taborniki in skavti smo super ljudje in kamorkoli boste vpisali vašega otroka bo dobro.
Če izberete cenejšo opcijo ali ne, bo v stiku z naravo, dobro družbo in veseljem ki ga oddajamo.
Taborjenje na istem mestu ali ne, sestanki v župnišču ali ne, vsi smo vec kot zakon.

Lp, Alenka

Mi smo skavtska organizacija zkss razlika je samo v tem da smo skavti večinoma katoliške vere sprejemamo pa tudi druge vere.

Lep pozdrav steg maribor1 oz skavti in skavtinje

New Report

Close