Najdi forum

Zoisova štipendija

Na forumu se je že govorilo o Zoisovi štipendiji. JAz sem na internetu našla objavo o korupciji in štipendiji (http://www.geocities.com/zoisove/). Del sem skopirala na forum in me zanima vaše mnenje o objavi. Naj še povem, da se avtor seveda ni podpisal. Moslim, da je avtor nek nevoščljijvec. Kaj pa vi mislite?

“Zoisove štipendije naj bi bile štipendije, ki naj bi pomagale nadarjenim šolarjem pri njihovem študiju (šolanju) in naj bi bile humanitarnega značaja.
Ali je res tako?
Na žalost, ne.
Zoisove štipendije morda v izjemno majhnem odstotku primerov resda pridejo do nadarjenih otrok, vendar v večini primerov Zoisove štipendije dobijo otroci, katerih starši imajo zveze in poznanstva s pristojnimi, ki podeljujejo te štipendije oziroma pripadajo verigi odgovornih za podeljevanje štipendij (tudi v posameznih šolah). Najbrž vsakdo od nas ve za kakšen primer, ko je Zoisovo štipendijo dobil otrok kakšnega osnovnošolskega učitelja ali srednješolskega profesorja. Tem otrokom je takšen tip pomoči skoraj zagotovljen, ne glede na to, koliko so v resnici nadarjeni. Vprašajmo se, koliko otrok učiteljev ali profesorjev prejema Zoisovo štipendijo? Odgovor je, na žalost, veliko.
Seveda pa Zoisovo štipendijo prejemajo tudi ugledni starši z zvezami, ki na nepravilen način svojim otrokom priskrbijo takšno štipendijo. Takšnih primerov pa je tudi dovolj. Ko otrok dobi štipendijo, jo ponavadi tudi zadrži. Vendar postavlja se vprašanje, ali je štipendijo v resnici dobil po pravilih? Ne, štipendijo je dobil samo in samo le prek zvez, ne glede na to, da pristojni, kot vedno, zatrjujejo, da je štipendija bila dodeljena po določenih postopkih in da je prišla res v roke pravim otrokom. Na žalost ni težko priti do dokumentov, ki bi dokazovali upravičenost do Zoisove štipendije, zato je tudi zloraba tega vidika podpore izredno velika.
Država očitno ne naredi popolnoma nič, da bi preprečila korupcijo pri podeljevanju Zoisovih štipendij. Še več, lahko rečemo, da so Zoisove štipendije celo ena od klientelističnih potez oblasti, s katerimi se te želijo prikupiti določenim posameznikom in si pridobiti podporo pri njih. Struktura prejemnikov Zoisove štipendije bi pokazala, da podeljevanje teh štipendij nima veliko opravka z dejanskim znanjem in nadarjenostjo, ampak predvsem z zvezami.
Trend razvoja štipendiranja v državi teče v zelo negativno smer. Po eni strani je vse manj republiških in kadrovskih štipendij, kjer je stopnja korupcije pri pridobivanju dejansko veliko manjša, po drugi strani pa z naraščanjem klientelizma narašča število Zoisovih štipendistov. Kar je še bolj žalostno, Zoisovi štipendisti so pred kratkim dobili prednost pri zaposlovanju pri Zavodu za zaposlovanje.
Torej, otroci, ki imajo že tako in tako večje možnosti v življenju, dobijo Zoisovo štipendijo, ki je, kot vemo, izredno visoka, in zato si ti otroci lahko še dodatno privoščijo veliko več. Prav tako pa imajo ti otroci tudi v prihodnosti več možnosti za zaposlitev in ureditev življenja.
Zoisova štipendija tako predstavlja koruptiven kanal, prek katerega lahko tisti, ki imajo več zvez znotraj korumpiranega šolskega sistema, pridejo do izobrazbe, zaposlitve in zagotovljenega boljšega življenja, po drugi strani pa narašča število ljudi, katerim se takšne možnosti na račun teh zmanjšujejo.
Zoisove štipendije že dolgo časa ne služijo svojemu namenu, ampak so postale (oziroma ostale) le še eno orodje korupcije. Morda je dobra stvar Zoisovih štipendij le ta, da učiteljem in profesorjem, ki že tako in tako nimajo velikih dohodkov na nepošten način omogoča, da svojim otrokom zagotovijo boljše življenje. Postavlja se pa vprašanje, kaj je s tistimi revnimi ljudmi, ki niso učitelji ali profesorji. Ali so njihovi otroci obsojeni na enako revno življenje (če ne še slabše), kot so ga živeli in ga še vedno živijo njihovi starši?
Ob trendih, ko upada državna podpora revnim družinam in ko naraščajo stroški življenja, pri čemer moramo izpostaviti naraščanje stroškov izobraževanja in zmanjševanje možnosti izobraževanja (kar se bo z vstopom v EU na žalost še poslabšalo), lahko upravičeno menimo, da bo življenje večine predstavnikov sedanje mlade generacije še kako slabo. Na dobrem bodo samo tisti, ki so imeli ali imajo zveze, med njimi tudi Zoisovi štipendisti, ki do svojih štipendij, kljub zagotavljanju oblasti, večinoma niso prišli na pošten način, ne glede na dokumentacijo.
Med predstavniki mlade revne generacije je tudi veliko zelo inteligentnih mladih ljudi in potencialnih intelektualcev, ki jim država ni dala možnosti, da se izkažejo, ampak jih je kratko malo vrgla v smeti revščine in slabega življenja.
Po drugi strani pa imajo nekateri že od začetka večje možnosti za izobrazbo, zaposlitev in boljše življenje, pa ne zaradi nadarjenosti, ampak predvsem zaradi zvez.
Če se že sprijaznimo s tem, da nekateri pač dobijo Zoisovo štipendijo zaradi zvez in si na takšen način zagotovijo denar od države oziroma Zoisove fundacije, pa nikakor ni dopustno da imajo še dodatno več možnosti pri pridobivanju zaposlitve pri Zavodu za zaposlovanje na račun tistih, ki niso Zoisovi štipendisti. S takšnim ukrepom bi državna dvoličnost dosegla svoj vrhunec in bi bilo zelo težko še vedno verjeti, da oblast resnično hoče povečati blaginjo vsem prebivalcem, ne pa le privilegirani peščici, ki že tako in tako na nepošten način živi od državnih “daril”.
Za nameček: Šolniki vedno povzdignejo glas, ko hočejo povišati svoje osebne dohodke, nepravično izkoriščanje Zoisovih štipendij z njihove strani pa jih očitno niti najmanj ne moti. Seveda, v tem primeru vidijo svojo korist in so raje tiho.”

Tudi meni se zdi, da gre samo za nevoščljivost. Jaz sem, na primer, imela Zoisovo štipendijo, pa je nisem dobila prek vez, ampak, ker so se v moji OŠ odločili in me za štipendijo predlagali. Poleg mene so predlagali še nekaj sošolcev, pa noben ni bil otrok učitelja ali imel pomembnih staršev. Veljali pa so dosežki – npr. nekateri smo imeli dve zlati Vegovi priznanji, drugi so bili glasbeno nadarjeni, tretji so blesteli na tekmovanjih iz fizike,… Tudi v srednji šoli in na fakulteti se mi zdi, da so si vsi moji sošolci, ki so to štipendijo imeli, le-to tudi zaslužili.

Nekaterim gre pač v nos, da štipendije niso dobili in namesto pri sebi iščejo razloge za to v korupciji vseh, ki so s podeljevanjem štipendij povezani. Včasih je težko priznati, da si je štipendijo nekdo bolj zaslužil kot ti.

Hojla vsem…

Rada prebiram forume in danes ne morem kaj, da še jaz ne pristavim svoj lonček…
Očitno gre pri omenjenem članku dejansko za prikaz napačne slike in zavajanje javnosti oz. tistih, ki prebirajo to stran.

Vse informacije glede Zoisove štipendije so na spletnem naslovu ZRSZ : http://www.ess.gov.si

Poglejte pod rubriko Naše dejavnosti in tam poiščete podrubriko Štipendije in posojila. Zbrane so vse informacije – od razpisa do izpolnjevanja pogojev…

Pa lep dan…
Bučka

nova
Uredništvo priporoča

Jaz se popolnoma strinjam s to trditvijo!

imam primer.. sem bil sosolec od poslancevega sina1in za cuda je stipendijo dobil kjub temu da ni imel nobenega videnga priznajnja. ampak samo ker je bil POSLANCEV SIN in se prfokse niso hotele zamerit.
sam ki pa sem bil BREZ IMENA nisme dobil ceprav sem imel razna vegova priznaja in tudi ocene niso šepale!

boste rekli da nima prav?

Mislim, da ima avtor kar v veliko primerov prav (iz lastnih izkušenj). Ni pa seveda vedno tako. Dodeljevanje te štipendije je zelo vprašljivo. Ko hočeš videti rezultate dodatnega testiranja, ti jih z veliko muko pokažejo, testov, ki jih je učenec (še v osnovni šoli) izpolnil, pa sploh ne, ker da nimaš nobenega vpogleda v to. Kot starš sem hotela po negativnem odgovoru vedeti od svetovalca, zaradi česa moj otrok ni dobil te štipendije, pa nisem dobila niti približno zadovoljivega odgovora. Zato pa so jo dobili otoroci, ki niso imeli takšnih rezultatov v šoli, kot moj, ampak dobre zveze na pravem kraju.

Tudi jaz mislim, da te štipendije (ne vse) niso pravično razdeljene. Imam podobne izkušnje kot ostali in se popolnoma strinjam s Tanjo.

Tinka

Tudi jaz mislim, da te štipendije (ne vse) niso pravično razdeljene. Imam podobne izkušnje kot ostali in se popolnoma strinjam s Tanjo.

Tinka

Naj opozorim, da sem jaz samo skopirala zgornjo trditev in se z njo sploh ne strinjam. Mislim, da je avtor tega besedila en velik nevoščljivec. Jaz imam Zoisovo štipendijo in daleč od tega, da bi imela veze. Najbolj se strinjam z Ireno.
Tanja

V osnovni soli nisem dobila Zoisove stip., ker je pac nisem, pa sem se s tem sprijaznila. V srednji soli pa sem v prvih 2 letih gim. naredila raz. nalogo, ki je bila zlata na drzavnem pa se uspeha nisem imela slabega…ampak me za stip. se predlagali niso…ali je to mozno…aja, poleg tega pa sem se na glasbenem podrocju imela precej dobre uspehe…pa se recite kje je pravica!!

Pozdrav,
Nikoli Zoisova stipendistka!

Moje izkušnje z Zoisovimi štipendijami so naslednje :

Tisti, ki jo imajo so navadno z njo zelo zadovoljni in prepričani v to, da so zelo pravično razdeljene (kdo bi jim zameril) in med njimi je seveda tudi Tanja. Polni so izjav, kako to pomaga pri študiju in podobno ….

Vse lepo in prav, vendar žal obstaja tudi druga skupina. Tisti ki bi jim (po njihovem mnenju) tudi pripadala pa je niso mogli nikakor dobiti …

Moja zgodba:

Sem koncal eno zahtavnejših fakultet Ljubljanske univerze, v srednji šoli in osnovni sem bil vedno med najboljšimi. Zraven sem bil še aktiven športnik in aktiven izven šole.

Pa je nisem dobil … mojih sošolcev je pa bilo en kup (tako na univerzi in srednji šoli), ki ne samo da nimajo končanega faksa, danes lahko mirno trdim, da jih prekašam na ogromno področjih …. tudi take, ki so diplomirali …

Pa kaj zdaj …

Taka je ta reč … zato grejo meni te štipendije zelo na k… čeprav ne rečem da mi ne bi prišla prav …

Zoisove štipendije se podeljujejo predvsem na podlagi testov, ki se pišejo v sedmem razredu. So še dodatni kriteriji. Vsem priporočam, da si ogledajo na straneh zavoda za zaposlovanje, kjer lahko najdejo pravilnik o štipendijah. Tam je potrobno zapisano komu pripada Zoisova štipendija. Pač vsi ne morejo biti med tremi procenti najboljših.
Če bi nevoščljivost gorela, bi cela Slovenija zgorela.
Tanja

Bravo, končno ena pametna beseda… Mislim na zadnji post od Tanje…

Vsem, ki se pa se ne strinjajo z odločitvami, da niso pridobili Zoisove štipendije, postavljam vprašanje:

Zakaj se niso na odločitev, da niso Zoisovi štipendisti enostavno pritožili ? Tako bi dobili direktni odgovor kaj je tisto, kar jih je oddaljilo od tako željene štipendije ….

Pa lep dan vsem…

Bučka

Kolikor je vsem znano, TE MORA ZA ZOISA NEKDO PREDLAGATI (razrednik, priholog, dekan, …). Mislim, da se največ krivic naredi ljudem že s tem, da te enostavno ne predlagajo, če jim nisi všeč. Potem ni štos v tem, da si preslab, da so te zavrnili, ampak v tem, da sploh nikoli nisi imel priložnosti konkurirati. Ne pozabiti, da se za Zoisa ne mores sam prijaviti oz. predlagati!
Osebno poznam primere iz OŠ, ko sta se dve dekleti zamerili razredničarki (nista ji hoteli izdajati sošolcev, ki so naredili kakšno lumparijo, nič resnega seveda), pa sta imeli obe Cankarjeva priznanja in odličnjakinji, ki bi štipendijo dobili brez težav – vsaj glede na podobne primere. In kaj se je zgodilo? Razredničarka ju enostavno ni predlagala, s psihologinjo sta bili na ti in dekleti nista mogli niti konkurirati, kaj šele dobiti Zoisa. Kam se boš pa v takem primeru pritožil???? No, ena od njiju je kasneje dobila štipendijo (po OŠ), druga pa je še sedaj nima. Seveda so njuni, bolj razredničarki vdani sošolci, za štipendio bili predlagani in jo tudi dobili. Tako da menim, da se napaka v sistemu podeljevanja Zoisa začne že veliko pred predlaganjem … tisti, ki so bili predlagani in so bili zavrnjeni, imao vsaj to možnost, da se lahko pritožijo. Pa tisti, ki do Zoisove komisije nikoli niso prispeli?

Tudi šola mora predlagati učence za Zoisove štipendije po nekem pravilniku.

V tem primeru, ki ga navajaš, bi se morali tudi starši angažirati in sprožiti pri razredničarki razgovor glede punc in če ne drugače je tu še svet staršev, ki naj bi imel vlogo, da sodeluje v pomoč staršem in pomaga razjasniti primere in pa da ne pozabim vloge pedagoginje ( samo zamera punc pri razredničarki ne verjemem, da je bil razlog, da niso bile predlagane oz. vidim tukaj bolj kot ne izgovor in pa nevošljivost tistim, ki so bili predlagani… )

Takšno je moje mnenje…

Citronica, tudi jaz ne verjamem, da je bila zamera razlog. Bistveni so testi iz sedmega razreda. Če se kdo ne strinja, gre lahko še enkrat pisati teste na zavod za zaposlovanje. Najprej si preberi pogoje za pridobitev štipendije na spletnih straneh zavoda za zaposlovanje. Je potrobno razloženo kako do štipendije. Naj še opozorim, da je to štipendija za nadarjene. Tako se lahko zgodi, da ima nekdo super ocene, ker je zelo priden, nadarjen je pa malo premalo, da bi dobil štipendijo.
Tanja

Kot jaz vem so trije kriteriji: test ki ga pišejo v 7 razredu, uspeh in priznanja. Moram pa učenec biti v 3% najbolj uspešnih učencev.

Je pa zelo odločilen tisti test ki mislim da igra glavno vlogo (nek intiligenčni, spretnostni test ) kar seveda ni prav saj lahko otrok ravno ni pri volji tisto uro ko to pišejo pa je kljub temu dovolj intiligenten.

Ja, seveda sem tvegala, da boste mojo kritiko označile za fovšijo … OK, dodatne informacije: staršem teh deklet ni nihče povedal, kako je s Zoisem – mogoče lahko sedaj rečete, aha, sami so krivi, ker se niso pozanimali. Napaka. Pozanimali so se, predstavnik sveta staršev jim je povedal, da so prebogati (!), da bi dobili štipendijo, mislil je najbrž republiško. Isto je povedala razredničarka. O Zoisu ne duha ne sluha. Seveda je otrok tega predstavnika sveta staršev dobil Zoisa, prav tako neka druga deklica, katere mama je šla grozit razredničarki (se je razvedelo v svetu staršev) – v redu, spet bo lahko kdo rekel, natolcevanje iz fovšije – priznam, da za točno za ta primer ne vem, vendar pa sem na lastna ušesa slišala, kako je ta mama grozila razredničarki ob neki drugi priložnosti, da mora dati njeni hčerki višjo oceno.
Da povem nekaj še vsem tistim, ki so trdili, da dekleti pač nista bili nadarjeni: ena od njih je kasneje, po OŠ, kandidirala za dve vrsti štipendij za nadarjene: ena Zois, ena neka druga in je DOBILA OBE ŠTIPENDIJI (tako Zoisa kot drugo). Seveda se je morala eni odreči in to je bil Zois, ker je bil finančno slabši. Toliko o tem, da dekle ni bilo nadarjeno. Ali je potem postala nadarjena čez noč, ali kaj?

In še to: tudi sama imam štipendijo za nadarjene, torej nimam nobenega razloga, da bi bila komurkoli fovš. Pišem pa iz resničnih izkušenj.

Možno je, da kdaj kdo izpade pri štipendiji v sedmem razredu (slab dan, je v 4% in ne v treh…). Je pa tudi res, da jo lahko dobi kasneje v SŠ ali pa na faksu. Tako, da tisti test v 7. razredu ni zadnja možnost. Ampak načeloma mislim, da so štipendije dokaj primerno razdeljene. V gimnaziji in na faksu smo bili Zoisovci tudi med najboljšimi. Le ena sošolka ni bila ne vem kaj in je tudi izgubila štipendijo.
Tanja

prfokse se niso hotle zamert? prfokse tuki nimajo veze, razn da te predlagajo..drugače se pa v 7. razredu OŠ pišejo testi, ki pokažejo, koliko je kdo nadarjen, in so eno od glavnih meril za štipendijo

Joj, kar hudo mi je, ko poslusam zavist nekaterih… Na sreco imam cisto drugacne izkusnje. Ne glede na teorijo podeljevanja, ki si jo lahko preberete, velja bolj ali manj naslednje. Kolikor vem, na OS izmed predlaganih vsaj eden takoj dobi stipendijo (in sicer tisti z najvisjo dokazano “inteligenco” oz. sposobnostmi, ki se pokaze po testih). Drugi morajo ponavadi na zavod se enkrat teste resevat. Potem pa bla bla z najboljsimi 2% (ne vem, morda so 3%) in tisti stipendijo pac dobijo. V srednji soli oz. kasneje zelo neradi podelijo stipendije – pokazati moras res izjemen uspeh in imeti sreco, da naletis na prijazno gospo na zavodu.
Nihce ne more trditi, da pri dodelitvi stipendije ni imel vsaj malo srece (cloveski faktor pac), ampak trditi, da jo dobis le preko vez… Bullshit, ce se smem tako izrazit. Imela sem vec sosolcev, katerih starsi so bili “vec” (bolj znani, z vec vezami itd.) in bi potemtakem zlahka prisli do te stipendije (poleg tega, da so bili ti sosolci ponavadi zelo talentirani), pa stipendije kljub vsemu niso imeli…. Pa kaj bi se razpravljala… Sram vas je lahko, da tako pljuvate po tej stipendiji. Sram svoje zavisti… Ma, ni da bi si clovek zaradi vas zivce najedal. Saj tudi sama vem, da je krivdo za nekaj najlazje zvaliti na druge…

New Report

Close