Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja Vpis v gimnazijo: OBZERVACIJE MODERNE MAME

Vpis v gimnazijo: OBZERVACIJE MODERNE MAME

Tudi za nas je nastopil vznemirljivi čas, ko se hči vpisuje na gimnazijo. Kako ji zavidam! Ko sem bila sama njenih let, je bil ves postopek tako dolgočasen in kar preveč enostaven, zdaj pa je vse tako napeto in razburljivo! Ji bo uspelo ali ne? V tem je ravno čar in res ne razumem, zakaj je to za nekatere stresno obdobje.

Skratka, v šoli so že konec lanskega leta prejeli brezplačno brošurico Vpisnik 2018. Koliko koristnih informacij! In kako neposredno zapisanih! K temu je gotovo pripomoglo, da se vanje ni vtikal kak zoprn lektor.

S fotografij sijejo veseli obrazi dijakov, ki delajo reklamo na pravcatih oglasih posameznih šol. No, roko na srce, niso vsi oglasi samo za šole, ena reklama je tudi za kakav in ena za kontracepcijske tablete. To pa ni edini reklamni prospekt, ki ga je prejela hči. Tudi na informativnem dnevu so jo na prav vsaki od treh gimnazij opremili z obilo bleščečih informacij na pisanem povoščenem papirju.

In s čim vse se šole lahko pohvalijo! Z izleti v ameriška velemesta! S 3D tiskalniki! S plezalnimi stenami! V brošuri Vpisnik 2018 pa neki dijak tudi zapiše: »Na šoli imajo obzervatorij!« (ker nisem zahojena mama, sem se tudi sama zgledovala po tem zapisu: glej moj naslov – pomežik). Da o kemičnih svinčnikih s šolskim logotipom in prospektih sploh ne govorimo! Otroke bodo gotovo premamili, da se vpišejo na njihovo gimnazijo in se na njih počutijo sproščeno kot med nakupovanjem v trgovskem centru.

Na informativnih dnevih pa prav tako: ni, da bi prehvalil! Saj tudi ne moreš, ker učitelji šolo tako hvalijo že sami. In kdo bi se lahko uprl učiteljskemu kadru na neki ljubljanski gimnaziji, ki nam je na informativnem dnevu zagotovil, da pusti učencem med poukom uporabljati telefone! V brk najnovejšim zahodnoevropskim in skandinavskim spoznanjem kognitivne psihologije je svojo naprednost utemeljil z napovedjo, da čez nekaj let knjig tako ali tako ne bo več, vse bo vendar na tablicah! Zato je tudi normalno, da otrok, ki se gre kao učit v svojo sobo, pod zvezkom skriva telefon, so nam zatrdili. Ne more pa se dijak izgovarjati, da ni vedel za datum testa – za to smo tu vendar starši, ki vsak dan spremljamo aplikacijo e-asistent in ga opozorimo na grozeči dan. Itak!

Ne razumem, zakaj se nekateri tako pritožujejo glede točk za vpis. Matematika je eksaktna veda in ko enkrat te točke sešteješ, je to to. Kaj jaz morem, če so se nekateri vpisali v take osnovne šole, kjer je petko teže dobit kot v drugi osnovni šoli, pa čeprav v isti mestni četrti. Tudi moja je imela (pred)lani težave (grozile so ji tri štirice), pa je moj mož, ki je krepke postave, šel v šolo in zagrozil učiteljici z inšpekcijo – in glej, problem se je takoj sam od sebe razrešil.

Treba se je samo znajti. Če obstaja možnost dobiti odločbo, da je tvoje dete otrok s posebnimi potrebami, ne vem, zakaj je ne bi izkoristili – saj smo vsi malo dislektični (dizlektični?), a ne? (Tudi jaz sem na vozniškem izpitu zapeljala na levo namesto na desno, ampak takrat so bili kruti časi in sem na izpitu padla, ker niso hoteli upoštevati, da sem zamešala smeri.) Zdaj pa ti lahko na Zavodu za šolstvo brez problemov odobrijo prošnjo za tako odločbo, ker vejo, da imajo starši vedno prav in najbolje poznajo svojega otročiča. Res upam, da ima s to odločbo otrok še vedno avtomatično prednost pri vpisu (glej Pravilnik o vpisu v srednje šole, 19. člen: »Kandidat s posebnimi potrebami, ki izpolnjuje vpisne pogoje za vpis v izobraževalni program, v katerega se je prijavil in ima veljavno odločbo o usmeritvi v ta izobraževalni program, ne sodeluje v izbirnem postopku iz 17. oziroma 18. člena tega pravilnika.« (17. in 18. člen govorita o izbirnem postopku pri omejitvi vpisa). Zato oprostite, še vedno ne razumem, zakaj godrnjači ne izkoristijo te možnosti. Kot neka mama hčerine sošolke, ki mi je zadnjič utrujala, da je raven otrok s posebnimi potrebami v evropskem merilu triodstotna, pri nas pa čez deset procentov.

Zato naj za konec svojega obzerviranja ČESTITAM (gif: ognjemet) vsem, ki so se domislili tega pametnega sistema z odločbami, da o sistemu za vpis na gimnazije sploh ne govorimo. Ta narod IMA prihodnost, posebej še če pomislimo, da bodo tako sijajno izobraženi kadri izobraževali nove kadre!

Lp, MM (moderna mama)

P. S.: O pohvalah osnovnošolskega učnega programa pa kdaj drugič …

Zelo ciničen zapis, a žal je v njem veliko resnice.

SE nadejam da bodo observacije s pozitivno predpostavko. tega nam dandanes manjka. Da bi iskali kaj je dobro in pozitivno, pa da bi bili zdravo reflektivni.

[i][i]mag. Nataša DurjavaGeštalt-izkustvena družinska psihoterapevtka[/i][email protected][/i]www.mojpsihoterapevt.siTudi naša šibka področja nam lahko postanejo izziv, če se soočimo in sprijaznimo z njimi. Verjamem v moč odkritih besed, zato vam želim biti v pomoč pri vprašanjih, kako v hitrem tempu vsakdanjika stabilizirati sebe, kako postati osebnostno močnejši, kako krepiti svoje kompetence in kako poskrbeti tudi zase.

New Report

Close