Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja problemi slovenskega šolskega sistema

problemi slovenskega šolskega sistema

Vem, da so trenutno šolske počitnice in da ta tema torej ni tako relevantna, vendar bi vseeno rad slišal še kakšna druga mnenja o tem….enostavno se mi zdi slovenski šolski sistem popolnoma neučinkovit, diskriminatoren in nasploh zaostal…….kot prvo seveda pride tako imenovano neusmerjeno izobraževanje…..kdo si je izmisli to neumnost? Že pri 14-ih naj bi izbral poklic ali univerzo? Potem pa greš na gimnazijo in jo ne moreš dokončati ali pa na poklicno šolo in ne moreš do univerze…..Zakaj ne more biti kot v Ameriki, en univerzalna srednja šola( razen res redkih izjem)? Ali pa še raje kot v Veliki Britaniji, GCSE pri 16 in potem konec šole…..da sploh ne omenjam nespoštljivega odnosa profesorjev do dijakov….šola je izobraževalna, ne pa vzgojna ustanova…..v osnovni šoli je to sicer do neke stopnje še razumljivo, ampak vikanje profesorjev, ki te tikajo v srednji šoli? To je poniževalno….pa easistent v srednji šoli??!! Tako šolski sistem vzgoji ljudi v boječe ovce, ki zgolj sledijo nekim neumnim pravilom…..zato pa so srednješolci potem tako nezreli….pri 18 so še vedno popolnoma kontrolirani s strani staršev in profesorjev….predvsem tukaj seveda govorim o gimnaziji, katere dijaki izgledajo kot prestrašene vodljive ovce, ki seveda dobijo dobro izobrazbo in potem odrastejo v novo generacijo norih “helikopter” staršev…..Preverjanje domačih nalog v srednji šoli….LOL….preverjanje prisotnosti in izključitev ob 35 neopravičenih urah???!!! Izključitev, ker poveš profesorju, ki te ponižuje, kar mu gre??? In seveda če nisi neumna vodljiva ovca te izključijo in moraš potem čakati do 21 leta na slovensko ekvivalenco GED-ja, ki ga v Ameriki lahko dobiš pri 17???!!! Res žalostno….

V ZDA si na njihovi srednji soli (high school) izberes predmete, ki jih bos opravljal in ce bi rad na faks, si moras izbrati ustrezne, ce si jih ne, vrata ostanjeo zaprta. Pri nas gres na gimnazijo.

In mimogrede, GED je v Ameriki to, kar je pri nas matura… pa tudi vreden je priblizno toliko (se pravi skoraj nic).

V ZDA si na njihovi srednji soli (high school) izberes predmete, ki jih bos opravljal in ce bi rad na faks, si moras izbrati ustrezne, ce si jih ne, vrata ostanjeo zaprta. Pri nas gres na gimnazijo.

In mimogrede, GED je v Ameriki to, kar je pri nas matura… pa tudi vreden je priblizno toliko (se pravi skoraj nic).[/quote]

LOL GED ni vreden skoraj nič…..preveri no malo dejstva……je ekvivalent diplomi…….pa glede predmetov, ki jih moraš vzeti;
While admissions standards vary greatly from one college to another, nearly all schools will be looking to see that applicants have completed a standard core curriculum. As you choose classes in high school, these core courses should always get top priority. Students without these classes may be automatically disqualified for admission (even at open admissions colleges), or they may be admitted provisionally and need to take remedial courses to gain an appropriate level of college readiness. In general, a typical high school core curriculum looks something like this:
English: 4 years
•Foreign Language: 2 to 3 years
•Math: 3 years
•Science: 2 – 3 years
•Social Studies (including history): 2 to 3 years
in to je to…..

nova
Uredništvo priporoča

Strinjam se z napisanim.

V Ameriki gres prav tako pri 14 v srednjo solo (high school) in takrat se moras odlociti, katero matematiko bos vzel, katero science, itd, kar v praksi pomeni, da si lahko izberes program, ki te bo pripeljal do univerze, ali pa program, v katerem se bos namesto patematike ucil npr. kako najeti kredit in ga odplacevati, ali pa kako sesiti krilo, lahko vzames se kaksno delovno prakso, da se ti ni treba uciti. In ta druga verzija sicer ni enaka, je pa nekaj podobnega kot slovenska poklicna sola. S to lazjo varianto ne bos prisel na nobeno univerzo, prides le v college, kjer se lahko izucis, recimo, za polagalca ploscic (pa ne da ima kaj proti njim – dam jih le za primer). Lahko pa po tej smeri ne gres v college, ampak gres za postarja ali za prodajalca.

Kaj je zate spostljiv odnos uciteljev do dijakov in kaj spostljiv odnos dijakov do uciteljev? Najprej si razcisti te pojme. Sola je vzgojno-izobrazevalna ustanova. Veliko je starsev, ki ne opravijo svoje vzgojne naloge, in po tvojem pisanju sodec se mi zdi, da tvoji sodijo mednje. Kakorkoli ze, ti pravis, da je sola izobrazevalna ustanova, iz cesar izhaja, da te morajo ucitelji nauciti nekaj, s cimer ti pomagajo odpreti ali vrata univerze ali pa pridobiti zadosti prakticnega znanja, da se bos lahko zaposlil. Torej, ti ucitelji pomagajo priti do dobre prihodnosti (seveda je od tebe odvisno, ali bos priliko izkoristil ali ne), in zato si ucitelji zasluzijo tvoje spostovanje, cesar ocitno se nisi dojel. Zivis v slovenskem prostoru, kjer je vikanje odraz vljudnosti. V Nemciji se onika, ne vika. In kaj mislis, da je you v ZDA? Pomeni vi, ne ti. Ti so opustili ze pred stoletji. Torej se vsi vikajo. Poleg tega si ti tisti, ki odrascas v druzbo odraslih, zato se bos moral ti prilagoditi njim in ne oni tebi.

Druzba funkcionira, ce ima vpeljano neko strukturo, neka vodila obnasanja, norme, ustaljene odnose. Ce tega ni, druzba razpade in ljudje postanejo zverine. Ena knjigica, pogosto obvezno ctivo v solah v ZDA je The Lord of the Flies, ki govori ravno o tem. Preberi jo.

Ce ti je obiskovanje sole tako zelo odvec, jo pusti in pojdi za beraca ali se bolje, odpri svojo firmo, saj se imas za sposobnega. Ali bi raje sistem, ki ga imajo na , sicer redkih, a ponavadi bolj slabih solah, kjer ucencem, ki niso zamudili niti ene solske ure v celem letu, dajo raffle karto in na koncu med temi dijaki izzrebajo enega, ki bo dobil avto? Vendar so solniki ugotovili, da tudi ta metoda ne prinese rezultatov, zato le pohiti, ce najdes kaksno solo, ki to se pocne.

In GED? GED je v povprecju na nivoju slovenskega prvega do drugega letnika srednje sole, ki ga ameriski dijaki koncajo lahko pri 15ih letih. Znanja za GED ni potrebno skoraj nic, saj je vse potrebno znanje povecini sproti napisano, tik pred odgovori. Da ne omenjam, da na GEDju ni nobenega tujega jezika. GED ni niti senca slovenske mature, zato je logicna starostna razlika. GED je namenjen odraslim, ki so izven srednje sole, ne 15-letnikom. V ZDA gredo v solo pri 5 letih, zato jo tudi koncajo prej, kar je dodaten razlog za razliko v starosti.

Si opazil besedo Science namesto kemija, biologija, fizika? Tako je. Dijaki se ucijo spoznavanje narave, ponavadi do drugega letnika srednje sole, ko imajo malenkost kemije, biologije in fizike. In zato po koncani srednji soli ne morejo na medicino, ker nimajo pojma in so pogosto na pol pismeni. Najprej morajo narediti diplomo, preden se lahko vpisejo na studij medicine. In se nekaj, veliko univerz ima sprejemne eseje ali celo razgovore, kjer vidijo tvoje sposobnosti izrazanja, in se bolj pomembno, tvoj attitude. In tvoj attitude sucks. Sorry, pal.

Ce si zelis tako solstvo, pot pod noge in v Ameriko. Starsi naj te vpisejo na tamkajsnjo solo kot tujega dijaka in bos uzival preostanek srednjesolskih let.

V A. se vnasajo ze racunalnisko vodena prisotnost, kar naj bi se pocasi uvedlo tudi k nam. Dijaki bodo vodeni s cipi na karticah, ki bodo obvezne. Avtomaticno bo belezena prisotnost v soli in razredu, kaj bos jedel, kaj bral…kje se bos gibal..avtomaticno bo sporocanje skrbnikom….Torej se vec nadzora, kontrole… Strasljivo, po drugi strani pa..ce bos delal solo kot je treba ne bos imel nobenih tezav…;)
Sistem napredovanja in usmerjanja pa je nekako v pripravi, pogoje za vpis na fakultete bodo dolocale s sprejemnimi izpiti kar fakultete same..ne glede na predhodno izobrazbo…

Pravzaprav se da tudi v Sloveniji drugače. Ni nujno, da greš po osnovni šoli na gimnazijo, če le veš, kaj te veseli in ne bi študiral recimo medicine, prava, arhitekture …
Končaš srednjo (ne poklicno) šolo, opravljaš poklicno maturo in hkrati peti predmet na splošni maturi. Tako dobiš v štirih letih poklic in možnost vpisa marsikam naprej.

Strinjam pa se, da je e-asistent po eni strani dober, a zahteva res doslednost vseh, ki vanj vpisujejo. Če starši dijaku zaupajo, jim tudi v tem primeru sploh ni nujno dobivati kakršnihkoli sporočil, lahko jih dobivajo občasno ali pa doplačajo, da jih obvešča kar naprej. To je pa zame res grozno. Kolikokrat je včasih kdo dobil cvek, se naučil, ga popravil in šele potem povedal doma, če je že povedal. Danes pa lahko preveč “skrbni” starši vedo za oceno ali izostanek v trenutku. Samostojnost? Pozabi. A še enkrat, o tem, koliko jih bo e-asistent obveščal odločajo starši.

Verjamem, da bi lahko vikali dijake. A v svoji gimnaziji sem doživela v sedemdesetih grenko izkušnjo, da so sprva vse vikali, potem pa tiste, ki so jim bili kakorkoli bolj pri srcu, začeli tikati.
Potem je seveda vsako vikanje hkrati pomenilo še kaj …

Res je, v naših šolah je preveč učenja na pamet, premalo razmišljanja, predvsem pa zaposlujejo mlade učitelje za določen čas. Naslednje leto dobi tisti, ki bolj upošteva navodila. Čez deset let (v šolstvu je tudi deset let zaposlitev za določen čas čisto legalno, izjema v zakonu) samo še kima in slepo uboga. kako naj dijake uči samostojnosti, kreativnosti in odločnosti, če jo sistem vzame njemu?

V tej temi je kar nekaj neresnic. Zaposlovanje za dolocen cas in kasnejse izbiranje: dobite podatek, v koliko solah so to naredili, v casu ko novega zaposlovanja prakticno ni.
Esaistent v odnosu stars-pedagog ni naredil nekih sprememb, tudi do ucenca ne.
Zanimiva je primerjava z Anglijo, kjer se otrok mora ri 15 odlociti, katere predmete bo imel in jih lahko izberena podlagi rezultatov. To pomeni da pise vec okoli 15 testov v zelo kratkem casu in na visji stopnji ima samo 6 predmetov, vse ostalo odpade. A tam pri 15. Vedo, kaj bi radi poceli?
Nad sistem ni super, idealen vendar ni tako hudo zanic. Bolj je zanic stanje duha v druzbi in odnos nekaterih starsev do sole in uciteljev.

Saj sem že napisal, katere predmete rabiš za college…..sicer pa verjemi mi, da ne bi pisal o tem, če ne bi imel izkušnje s tem…..izključen sem bil pri 18-ih zaradi že prej omenjenih bizarnih razlogov in moram zdaj čakati do 21.leta(še 1 leto), da lahko sploh naredim maturo…..pa tudi to ne bo tako lahko….v Ameriki bi pa imel že dve al tri leta diplomo…….

Ce se malo poglobis, je jasno, da nas solski sistem ni zelo razlicen od tujih. Ampak nekaj na pamet govorit je seveda najlazje. Slovenci smo sploh dobri v tem.

Saj sem že napisal, katere predmete rabiš za college…..sicer pa verjemi mi, da ne bi pisal o tem, če ne bi imel izkušnje s tem…..izključen sem bil pri 18-ih zaradi že prej omenjenih bizarnih razlogov in moram zdaj čakati do 21.leta(še 1 leto), da lahko sploh naredim maturo…..pa tudi to ne bo tako lahko….v Ameriki bi pa imel že dve al tri leta diplomo…….[/quote]

Zakaj bi čakal? Greš delat kar ti manjka kot odrasla oseba in opravljaš maturo. Ali pa se vpišeš v kak štiriletni program, kjer pridobiš poklic in možnost opravljanja poklicne mature. Splošni predmeti se ti tako priznajo…

Za 35+ neopravičenih ur in jezikanje profesorju bi te tudi jaz vrgla ven, mulc.

Še to. Če misliš čez eno leto opravljat maturo, se obvezno vpiši v maturiteni tečaj.


In dejansko bi me izključitev prav malo brigala, če bi lahko takoj po tem naredil maturo…..še vesel bi je bil, ker se mi ne bi bilo več treba gledati neumnih snobov, kot si ti, ki jih je bilo na moji šoli polno…..


Na žalost vse to ogromno stane……dejansko je edina opcija tako imenovana matura za 21-letnike, ki stane 100 evrov(je pa brezplačna v določenih primerih)…..dejansko je to isto kot GED, z razliko, da jo lahko opravljaš šele ko si star 21 let in da je seveda po zahtevnosti veliko, veliko težja od ameriškega GEDja…..


Na žalost vse to ogromno stane……dejansko je edina opcija tako imenovana matura za 21-letnike, ki stane 100 evrov(je pa brezplačna v določenih primerih)…..dejansko je to isto kot GED, z razliko, da jo lahko opravljaš šele ko si star 21 let in da je seveda po zahtevnosti veliko, veliko težja od ameriškega GEDja…..[/quote]

A misliš, da bi v Ameriki dobil karkoli zastonj??

Veš, Johnny LeBay , res sem dve leti izven učilnice, a po nekaj desetletjih dela mi je popolnoma jasno, da nekdo ni izključen, ker je malo jezikal in imel 35 neopravičenih ur. Jasno mi je tudi, da v trenutku, ko se te izključi, nihče ne obvesti vseh študentskih in mladinskih servisov daleč naokoli, da nimaš več statusa dijaka in s potrdilom o šolanju, ki si ga imel, bi lahko do prvega septembra po izključitvi zaslužil vsaj toliko, da bi si plačal maturitetni tečaj in vsaj do takrat so te vzdrževali starši. Razen…., ampak to je druga zgodba.
Ne udrihaj po delu svojih profesorjev (v vsaki branži so dobri in slabi), dokler ga vidiš samo kot dijak. Kompetentno boš lahko sodil šele takrat, ko boš tudi sam na drugi strani katedra.
Pa vso srečo na maturi, seveda(


Na žalost vse to ogromno stane……dejansko je edina opcija tako imenovana matura za 21-letnike, ki stane 100 evrov(je pa brezplačna v določenih primerih)…..dejansko je to isto kot GED, z razliko, da jo lahko opravljaš šele ko si star 21 let in da je seveda po zahtevnosti veliko, veliko težja od ameriškega GEDja…..[/quote]

A misliš, da bi v Ameriki dobil karkoli zastonj??[/quote]
Na žalost vse to ogromno stane……dejansko je edina opcija tako imenovana matura za 21-letnike, ki stane 100 evrov(je pa brezplačna v določenih primerih)…..dejansko je to isto kot GED, z razliko, da jo lahko opravljaš šele ko si star 21 let in da je seveda po zahtevnosti veliko, veliko težja od ameriškega GEDja…..[/quote]

A misliš, da bi v Ameriki dobil karkoli zastonj??[/quote]

GED v Ameriki stane od 0-80 dolarjev….

Na več srednjih šolah obstajajo brezplačni maturitetni tečaji – vem za gimnazijo kranj in gimnazijo jesenice. Tako lahko zastonj prideš do mature.

Saj njega ne moti nic drugega kot to, da se svet ne vrti po njegovem.
Matura je tu cisto postranska zadeva.

New Report

Close