Med.Over.Net

Starši, učitelji in učenci

Odgovarjajo: mag. Nataša Durjava, geštalt izkustvena družinska terapevtka in EAP psihoterapevtka

Forum za starše, ki se srečujejo z vzgojnimi dilemami v kontekstu šolanja, za učitelje, ki bi radi delili svoje dvome in podali svoje predloge, ter za učence, ki želijo izmenjati mnenja ali dobiti nasvete o šolski problematiki.
Zaupajte svoje težave, predloge, pomisleke in pohvale.

mag. Nataša Durjava , geštalt izkustvena družinska terapevtka in EAP psihoterapevtka

durjavaN

Razmišljanje mlade vaške učiteljice, objavljeno na FB - kaj menite?

Default avatar

ja zanimiv fenomen

Zlatar je napisal/a:
Včasih je napisal/a:

V času Jugoslavije nas je bilo v razredu 32 pa ni nobena učiteljica toliko stokala, kot danes nekatere, ko imajo komaj 20 otrok v razredu.
Koliko otrok imas doma?morda 2 ali 3..me zanima kako jih obvladujes...
To je res zanimivo. Otroci ne ubogajo lastnih staršev, starši ne obvladajo svojih otrok, pa imajo 1, 2, morda 3 (ali veeč... ampak tisti imajo navadno bolj ubogljive in lepše vzgojene otroke).
No, učiteljica pa bi morala shendlat 20 - 30 takih.
Default avatar

ojlitzfued

Kot že omenjeno, je tudi Finska ena izmed tistih mnogih držav, v kateri so učitelji plačani precej manj kot naši. Še več, finski šolski sistem je od slovenskega nepredstavljivo boljši. Velja za enega najbolj učinkovitih na svetu. V to skandinavsko deželo potujejo celo strokovnjaki za šolstvo in izobraževanje, pa tudi novinarji iz številnih držav, da bi se na lastne oči prepričali o skrivnostnem in odličnem finskem šolskem sistemu. Raziskave kažejo, da so finski učenci po dosežkih na samem vrhu vseh možnih lestvic, samoocene svojega znanja pa so zgolj na sredini. V Sloveniji je ravno nasprotno. Naši šolarji so uvrščeni zelo nizko in njihovi uspehi so precej slabi, a sami sebe ocenjujejo zelo visoko. Pa ne samo to, raziskava dokazuje tudi, da finski učitelji delajo manj ur letno kot naši. Kljub temu jim uspe doseči izjemne uspehe, medtem ko se naši raje odločijo za stavko.
http://nova24tv.si/slovenija/je-pozresn ... -po-svetu/
Default avatar

po Evropi

Finski učitelji delajo MANJ ur in so zato manj plačani. Me pa zanimajo številke neto. Primerjave neto izplačil v Sloveniji, Finski, Danski, Švedski in drugod.
Ponekod v Skandinaviji imajo učitelji pravico do pavze od poklica zaradi iztrošenosti. Po določenem času (od enega do parih let) pa se lahko vrnejo na isto delovno mesto, kjer nadaljujejo z delom spočiti in s ponovno najdenim žarom.
Default avatar

kdo bo pa to bral

PA JIM JE RATALO TOVARIŠEM je napisal/a:
Ja, Janša in Pahor za njim,za njima pa kar vsi po vrsti, so se krepko nagarali, da je prišlo do tega!

Še celo tovariš Štrukl, se je moral krepko potruditi, da je prišlo do tega.
Skupaj z njim vsi tovariši, ki se grejo sindikat!

Za to SO ŠLE MILIJARDE! Našega , iz naših žepov. Iz žepov naših staršev, starih staršev, njihovih staršev! Tudi znoj in žulji! Generacije!

Milijarde!
Našega denarja!

Pa jim je ratalo.Točno to, kar so hoteli.

DA SE LJUDI SPRE! DA NISO ENOTNI! DA PLJUVAJO DRUG PO DRUGEM, NOBEDEN PO NJIH.

Ratalo samo z eno izmišljeno stavko.
Z lažnim puntom.

Samo učitelje so uporabili.
Ker so učitelji že od nekdaj njihove ovce.
Najlaže se striže učitelje.

Sem pa z njihovih vrst.

Ne beli, rdeči, kodrlasajsti, ljudstva niso mogli dovolj, kaj šele dovolj dobro spreti, da ne bi ljudje videli, spregledali, da gre v njihovo škodo.
Da bi dojeli, da se nas ta hip zopet potaplja, pripravlja potop.
Pere umazani denar. Se nas krade. Se nas stiska že za vrat, ne za pas!

To so, uzurpatorji, dosegli z učitelji.
Ker so jih nafintali, da se sindikat, pomislite SINDIKAT, ki je potopil vso industrijo v Sloveniji, dopustil to uzurpatorjem preko tajkunov, da smo danes stari in mladi na cesti in ne moremo ne živeti, ne umreti.

In, namesto, da bi izvrgli to golazen, odrezali ta tur, smrdljivi gnoj, ki Slovencem ne da živeti in dostojno umreti, smo se sprli zaradi naivnih učiteljev, ki so nam jih podtaknili, kot žertveno jagnje!
Ki ga bomo sami zaklali, sami spekli na ražnju in potem vrgli psom, da jih ogloda!
Ne, sami so se vlegli na žrtveni oltar!
Ker imajo plašnice!

Jih imamo tudi mi?
Res mislimo, da bodo oni spregledali, če se mi koljemo med sabo zaradi naivnosti učiteljev?
Poglejmo, kaj se sedaj V RESNICI DOGAJA, KAJ UZURPATORJI POČNO!

Ne bi bil čas, da se jih končno nabije, kot že desetletja prosijo?
Da se uzurpatorje zmeče z njihovih ustoličenih tronov, z naših hrbtov, se prereže njihov štrik z naših vratov? Se jih zmeče v zaslužene areste?

Učitle pa poslat delat.
Pa naučit jih uporabljat dobro kmečko pamet.
Tudi pri njihovem delu, udarit po mizi in red naredit!
Red predvsem v njihovih vrstah, med njimi samimi!
Skrajšaj, skrajšaj!
Default avatar

ddfrrqx

po Evropi je napisal/a:
Finski učitelji delajo MANJ ur in so zato manj plačani. Me pa zanimajo številke neto. Primerjave neto izplačil v Sloveniji, Finski, Danski, Švedski in drugod.
Ponekod v Skandinaviji imajo učitelji pravico do pavze od poklica zaradi iztrošenosti. Po določenem času (od enega do parih let) pa se lahko vrnejo na isto delovno mesto, kjer nadaljujejo z delom spočiti in s ponovno najdenim žarom.
he,he,he....a ne bi raje kar švicarske neto plače?
kva nej ti pol zaračunavamo tud ostale stvari po finskih cenah?
pa ne glej samo Fincev, preberi članek
pa šolniki se ne morejo primerjat z zdravniškimi plačami in podobno. Vsi vemo, da so šli to študirat tisti najslabši, ki niso imeli perspektive in sposobnosti za kaj več. En navaden izi faks.
Default avatar

nemški medij

po Evropi je napisal/a:
Ko že ravno omenjate tuje plače. Kakšni so pa prispevki in dokladi v teh državah? Recimo Nemčija? Osnovna hrana, kozmetika in življenje so cenejši kot v Sloveniji ali vsaj toliko stanejo. Kvaliteta cenejših izdelkov iz trgovin Lidl in Hofer je vsaj enkrat boljša kot kvaliteta enakih izdelkov v Sloveniji. Kje so potem ostale trgovine, ki niso "pofl". Nekaj izjem je sicer dražjih. Plače neto so? Precej višje kot slovenske. Davek? Slovenski zdomci se pravilom vsi odjavijo iz davčnega rezidentstva v Sloveniji, ker je slovenski davek toliko večji, da bi morali po plačilu nemškega davka doplačevati še v Sloveniji! Dokladi? Če imaš otroka dobiš vsak mesec 170 eu otroškega. Ni važno, kakšno je tvoje finančno stanje.
Povzetek: nižji dohodki (plače, otroški, socialna pomoč) in višji odhodki (višji davki, višje cene za življenje). Delo? Enako. Čeprav so delovne razmere v tujini večinoma boljše: spoštovanje delovca, mir pri delu, zagotavljanje pravic. Finski učitelji imajo za razliko od slovenskih zmanjšane normative, manj birokracije, predvsem pa boljše delovne pogoje (prostorske, oprema učnih prostorov, zagotavljanje pomoči pri težjih učnih in socialnih težavah učencev).
Default avatar

nemški medij

*Povzetek se nanaša na Slovenijo.
Default avatar

boot camp

Včasih je napisal/a:
stara sem že je napisal/a:

V OŠ sem hodila pred 30 leti. Takrat smo med poukom sedeli in bili tiho. Učiteljem si nismo drznili odgovarjati. Če je učitelje rekel, naj bomo tiho, smo bili tiho. Če je rekel, naj se gremo oblečt in obut, smo to naredili. Če je rekel, naj pospravimo učilnico, smo to naredili. Če smo se stepli/skregali, smo dobili kazen in naslednjič nismo delali oslarij.

Danes? Vse obratno! Zakaj? Permisivna vzgoja doma, starši kot da se bojijo otrok in kot da se bojijo jih vzgajat. Pomešani pojmi v osnovi - otrok je šef doma. In potem je v razredu XX takšnih šefov. Ki imajo doma zaslombo staršev. Narobe svet.
Pa so res vse krivi starši? Otroci so otroci in ne verjamem, da so se kaj dosti spremenili, tudi mi nismo bili angelčki in povsem pridni, če smo otkriti,bili smo otroci kakot so tudi danes. Morda je krivo tudi to, da smo šli v šolo s 7 letom pa še to smo se v prvem razredu bolj kot ne igrali, danes s 5-6 letom in v prvem razredu se že učijo pisati, brati, imajo celo tuji jezik in celo že računanje... Morda je kriv tudi učni načrt, ket so otroci preobremenjeni že takoj, od vstopa v šolo.
So morda glavni krivec strokovnjaki, ki sestavljajo butalske učne načrte.
Kakšni učni načrti in strokovnjaki ... starši!! Evo, en zanimiv članek:
<https://zastarse.si/otroci/sola/zakaj-j ... ijateljev/>
Default avatar

Oh ja

Kakršni so učni načrti saj vete kaki so je vseeno, če stavkajo kar za vedno.
Default avatar

Sem

Itak, da vsi poznamo učne načrte, OŠ smo pa ja vsi naredili.
Eni očitno res razmišljate po tej logiki.
Dejanska logika je ta, ki jo vidite v drugih postih tu. Sami sončki, ki jim starši vse k ta zadnji prinesejo, nevajeni napora in Jovanić zvezde . Itak, da imajo občutek, da so najboljši, da ful delajo in znajo in se sami sebe visoko ocenijo . Ko je treba pokazati znanje pa...
Problem šole je cela družba, na č se Lu znani - starši.
Default avatar

Sem

Na čelu z nami - starši.
Default avatar

Polna luna

po Evropi je napisal/a:
Kako zaradi iztrosenosti, če pa učitelji nič ne delajo?
Default avatar

krojacek hlacek

kdo bo pa to bral je napisal/a:
PA JIM JE RATALO TOVARIŠEM je napisal/a:
Ja, Janša in Pahor za njim,za njima pa kar vsi po vrsti, so se krepko nagarali, da je prišlo do tega!

Še celo tovariš Štrukl, se je moral krepko potruditi, da je prišlo do tega.
Skupaj z njim vsi tovariši, ki se grejo sindikat!

Za to SO ŠLE MILIJARDE! Našega , iz naših žepov. Iz žepov naših staršev, starih staršev, njihovih staršev! Tudi znoj in žulji! Generacije!

Milijarde!
Našega denarja!

Pa jim je ratalo.Točno to, kar so hoteli.

DA SE LJUDI SPRE! DA NISO ENOTNI! DA PLJUVAJO DRUG PO DRUGEM, NOBEDEN PO NJIH.

Ratalo samo z eno izmišljeno stavko.
Z lažnim puntom.

Samo učitelje so uporabili.
Ker so učitelji že od nekdaj njihove ovce.
Najlaže se striže učitelje.

Sem pa z njihovih vrst.

Ne beli, rdeči, kodrlasajsti, ljudstva niso mogli dovolj, kaj šele dovolj dobro spreti, da ne bi ljudje videli, spregledali, da gre v njihovo škodo.
Da bi dojeli, da se nas ta hip zopet potaplja, pripravlja potop.
Pere umazani denar. Se nas krade. Se nas stiska že za vrat, ne za pas!

To so, uzurpatorji, dosegli z učitelji.
Ker so jih nafintali, da se sindikat, pomislite SINDIKAT, ki je potopil vso industrijo v Sloveniji, dopustil to uzurpatorjem preko tajkunov, da smo danes stari in mladi na cesti in ne moremo ne živeti, ne umreti.

In, namesto, da bi izvrgli to golazen, odrezali ta tur, smrdljivi gnoj, ki Slovencem ne da živeti in dostojno umreti, smo se sprli zaradi naivnih učiteljev, ki so nam jih podtaknili, kot žertveno jagnje!
Ki ga bomo sami zaklali, sami spekli na ražnju in potem vrgli psom, da jih ogloda!
Ne, sami so se vlegli na žrtveni oltar!
Ker imajo plašnice!

Jih imamo tudi mi?
Res mislimo, da bodo oni spregledali, če se mi koljemo med sabo zaradi naivnosti učiteljev?
Poglejmo, kaj se sedaj V RESNICI DOGAJA, KAJ UZURPATORJI POČNO!

Ne bi bil čas, da se jih končno nabije, kot že desetletja prosijo?
Da se uzurpatorje zmeče z njihovih ustoličenih tronov, z naših hrbtov, se prereže njihov štrik z naših vratov? Se jih zmeče v zaslužene areste?

Učitle pa poslat delat.
Pa naučit jih uporabljat dobro kmečko pamet.
Tudi pri njihovem delu, udarit po mizi in red naredit!
Red predvsem v njihovih vrstah, med njimi samimi!
Skrajšaj, skrajšaj!
Najboljse kar do nicle, drugace ti ne bo prav, mar ne? :P
Default avatar

sony-a

Pozdravljeni.
Imam hčerko profesorico in dobro vem, kako težak je ta poklic. Povprečno ima na dan 7 ur predavanja. Si predstavljate, koliko je to razmišljanja in govorenja non stop? Časa za malico praktično nima, ker so med odmori razna dežurstva in še druge obveznosti. Da ne govorim o tem koliko dela potem popoldne še vsak dan doma. Sestavljanje testov, popravljanje šolskih nalog in drugo.. Plača pa ne doseže niti 1000,00€ na mesec.
Sama delam v veliki firmi, kjer nekateri zaposleni s VII. stopnjo izobrazbe delajo veliko manj in zaslužijo veliko več! Samo da povem primer mlajše sodelavke; Zjutraj pred delom kavica, se ji nikamor ne mudi.. nato malo pred malico pride k njej v pisarno starejši (poročen) ljubimec in gresta skupaj na drugo kavico. Čez nekaj časa gresta potem na skupno kosilo in pred koncem službe še ena skupna kavica! O opravljenem delu obeh ne bi izgubljala besed. Pa oba zaslužita krepko čez 1500,00€, praktično za nič. Pa koliko je še takšnih primerov, kjer mi garamo za mali denar. Eni pa praktično ne delajo nič in se imajo super v službi.
In še en primer.. direktorčka v srednjih letih, ki ga je pošteno razganjalo. V službi si je v pisarno vodil mlajše sodelavke. Ko je to postalo že čisto javno, so ga odpustili. Vendar je presedlal na drugo, tudi zelo dobro firmo in mislim, da tam nadaljuje z isto prakso. Zato pa smo tam, kjer smo. Nobenega poštenja in morale več.