Najdi forum

Polivanje gnojevke

Zanima me, če kdo ve ali je sploh dovoljeno polivanje gnojevke ? Razumem, da kmetje po travnikih posipajo gnoj, ampak gnojevka ? Kaj pa podtalnica in ekologija itd. ?

Zakon dovoljuje zlivanje gnojevke pod določenimi pogoji seveda. Le ta tudi ni nevarna za podtalnico. Po njivah se ne sme polivat med 15.11. in 15.2. Se mi zdi, da po travnikih pa lahko. Prepovedano je tudi po zasneženi ali zamrznjeni površini ne glede na datum. Če bi recimo polil po snegu bi pa to lahko ogrozilo podtalnico, ker bi bilo preveč tekočine. Tako nekako.
Seveda pa je tudi določeno kaj gnojnica je in v njej nikakor ne smejo biti prisotni strupi ali karkoli nevarnega naravi.
Kopirano iz zakona:
Hlevski gnoj so iztrebki domačih živali, kot sta blato in seč, pomešani s steljo. Gnojevka so iztrebki domačih živali, kot sta blato in seč, brez stelje z večjim ali manjšim dodatkom vode. Gnojnica je mešanica seča domačih živali z vodo in snovmi, ki nastanejo iz seča zaradi naravne presnove.
http://zakonodaja.gov.si/rpsi/r02/predpis_URED122.html

Se večkrat službeno vozim po krajih, kjer so njive…..in si tiščim nos, ker mi gre na kozl…..ko voham, da so polivali ta drek. In večkrat sem se že spraševala kako v teh krajih ljudje živijo, ko ti smrdi vse po dreku. Saj okna ne moreš imet odprat, perilo zunaj…….ne vem no, ni mi jasno.

nova
Uredništvo priporoča

Od nekdaj so tako kmetovali! Za bolši pridelek in da se preveč ne izcuza prst!

Kaj vam deklinam paše ali ne – koga to briga? Ko pa ve smradite s cenenimi spreji, mednožjem in vložki……uuuuuto to pa tako diši. Pa pokvarjenim zobovjem, podplati v skjastih čevljih…..
bljek!

uf…..to pa je primerjava. 🙂

Oprosti, precej življenjske kilometrine je že za mano, ampak tole je čisto nakladanje. Gor sem zrasla na vasi, smo imeli kar nekaj kmetij, pa nikdar in nikoli niso svinjali z gnojevko. Ja, gnoj so potresali, te svinjarije pa ne. To sem prvič doživela v mestu, vendar je bilo približno znosno, ker je bilo zelo redko, sedaj se pa zadeva stopnjuje. Pričnejo marca, nehajo pa septembra. Le kaj hudiča imajo potem še za gnojit? Na srečo se potem kakšen zezne, ker ne pade dež, in uniči še tisto, kar bi drugače zraslo. Temu jaz rečem Ima boga!

Oprosti, precej življenjske kilometrine je že za mano, ampak tole je čisto nakladanje. Gor sem zrasla na vasi, smo imeli kar nekaj kmetij, pa nikdar in nikoli niso svinjali z gnojevko. Ja, gnoj so potresali, te svinjarije pa ne. To sem prvič doživela v mestu, vendar je bilo približno znosno, ker je bilo zelo redko, sedaj se pa zadeva stopnjuje. Pričnejo marca, nehajo pa septembra. Le kaj hudiča imajo potem še za gnojit? Na srečo se potem kakšen zezne, ker ne pade dež, in uniči še tisto, kar bi drugače zraslo. Temu jaz rečem Ima boga![/quote]

V časih je hlevski gnoj prav dišal, dandanes pa tale gnojevka smrdi do neba! To je pravi strup, pa še subvencije dobivajo zanj! Pa ni zakona proti proizvajanju tega smradu, ja res, tvoj zadnji stavek je naša edina tolažba!

Gnojevka od velikih kmetov je danes en velik strup. V bližini imam 3 kmetija. 2 manjši in ena večja. Je velika razlika, kdo vozi gnoj in gnojevko…

Samo malo za razmišljati, č ne gre na travnik, km pamislite da gre ta gnojevka?

Danes je problem v vseh kemikalijah, ki so v gnoju, ne v gnoju samem, v vseh hormonih, ki so dodani prehrani in se nato izločujejo v blatu in seču.

Seveda se zelo amlo ljudi vpraša, kakšno zelenjavo jemo, kajti vsa je narejena iz teh umetnih, kemičnih, hormonskih stvari.

Vse to vsak dan zauživamo, pa nobenemu ni mar. Zakaj, ker ne smrdi. Torej menimo, da smo varni, če ni ne okusa, ne vonja ne barve.

Primož

************************************************************************************* www.mgc-bistrica.si Nihče ni tako bogat, da ne bi koga potreboval in nihče tako reven, da ne bi bil nekomu potreben. [url]https://www.facebook.com/med.over.net[/url]

primož tko ti bom rekel… gnojevka bi lahko šla tud v bioplinarne, samo naše eko iniciative so nekoliko “malo preveč ekološko usmerjene”

tudi polivanje gnojnice ni težava, dokler ne ogrožaš okolja (recimo prevelika količina gnojevke, psledično pronicanje, odtekanje,…)
količina dušika, ki ga je dovoljeno vnašati in katerega glavni vir je gnoj in gnojnica sta predpisana, tko da glede tega ne bi

kar se hormonov tiče in teh pi*****j v hrani… mamo IVZ, imamo ZZV, potem tista agenija z azaščito potrošnikov,….. in cel kup takihorganizacij ki hudičevo dobro vedo kaj pomenijo te zadeve tako za vsa živa bitja, vključo z nami, kot za okolje. Če se pa njim na čelu z državo ne ljubi potegniti za zdravje ljudi, potem pa bože mili. Žal

mi je pa res hudo, ker vidim kaj vse se prodaja in kakšne kvalitete je to, ter kako se ravna z okoljem, ter sploh kako učinkovite in domislene so razne okoljske iniciative, ki razen same zase ne vedo nič. VEDO PA TO, DA IMAJO VEDNO PRAV in vsi ostali so v zmoti….

zadnji tak primer so sežigalnice in sežiganje komunalnih (mešanih) odpadkov namensto odlaganje le-teh

ti povem, da me kar žalost prijema, ko vidim kako je s temi zadevami

pa srečno

No, tale tvoj – od nekdaj- za-jebi!!! Tolk kot zdaj to smrdljivo greznico polivajo, je niso NIKOLI, pa če se na glavo postaviš. Očitno ne poznaš razlike med gnojem in to scavnco!

Še dobr, da od MON-ovk drek diši.

kolk ste vsi pametni, pa primož bo moral še mal naštudirat, če ob hotel kmet bi. uležan gnoj ne smrdi (vsaj ne močno). Danes pa so kmetije modernizirane in tekoči trak odnaša drek v vodo in iz tega rata gnojevka, ki pa seveda zelo smrdi. sem se tudi danes vozila okrog in ker je dež ali pa bo jutri, so na veliko gnojili. Gnoji se redko, tako mislim, da se da zdržat. Nevarni so strupi, ki pa ne smrdijo. Ko greste v mesto, nič ne vihate nosu, pa morate vedeti, da je zrak poln strupov.

Gnoji z gnojem, ja, se redko, če sploh se še, z gnojevko se pa dnevno, in ne boš verjela, ta svijnjarija dnevno zasmraja, GNOJEVKA ne GNOJ (so že povedali pred mano, gnoj ne smrti, gnojevka pa za umret). Pri nas so bila včeraj zjutraj v službi odprta vhodna vrata in vsa okna na hodniku, ker je varnostnik zračil. Ob osmih zjutraj je smrdelo po tej svinjariji po celi hiši. Ko sem prišla domov, mi je smrdelo celo stanovanje, zvečer so samo še dodali. IN TO SREDI MESTA! Danes grem na delo, smrdelo je po celem Preddvoru, da ne govorim, kakšne vonjave sobile v poročni dvorani. Sicer je to vas, vendar vseeno.

In še enkrat, ker očitno imate nekateri težave s prebranim oz. napisanim -debata ne teče o starem, dobrem hlevskem gnoju!

Da ne bodo lovilke napak imele preveč dela, svijnjarija naj bi bila svinjarija, smrti pa smrdi.

modernizacija zahteva žrtve. res je danes cela gorenjska smrdela, se pa spomnim, da so enkrat na UE Kranj očitali eni delavki, da smrdi po štali.
Najbolj idealno bi bilo, da bi bili vsi brezposelni dolžni iti zjutraj in zvečer kidat gnoj v štalo h kakšnem kmetu. tako bi spet imeli stari gnoj, pa še ljudje bi bili malo bolj navajeni na duh dreka.

Pismo no….temu se reče zdravi kmečki luft…če vam ne paše pa kljukice na nos…..iz kje pa mislite, da rastline črpajo hrano, kje jo dobijo….mrš knjige za biologijo iz OŠ v roke, pa obnovit znanje…..za info, mleko ne nastaja v tetrapakih in solata ne raste na mečkatorjevih policah

WildWind ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it.

Vse to kar si naštela, tud ne raste iz greznice!!! Kapiš??

jaz vam bom nekaj rekla iz svojih izkušenj! Živim na majhni kmečki vasi .Naša hiša je oddaljena od sosedove kmetije (prašičereja,govedoreja ,krave) 10m.Mislite si zdaj kak jaz trpim z tem smradom saj sosed krmi živali z silosom.Smrdi iz dneva v dan huje vse po kislem.Ne vprašajte koliko je muh? ko muho hočem ubit in jo vdarim je vsaka skoraj krvava.Vsem v družini se je zdravstveno stanje iz leta v leto poslabšuje in to težko dihamo .Nič koliko kraz sem poklicala inšpekcijo in nazadnje ugotovila,da so vsi inšpektorji njegovi prijatelji.Zakaj? vsak inšpektor do danes ki je prišel k njim v kontrolo si je zraven odnesel vrečko z mesom. Muh je na milijone že sedaj kaj bo meseca junija .Samo malo še bom počakala pa bom poklicala zdravstveno inšpekcijo samo moram izvedet za naslov.Sosed ima okoli 15m dolgo gnojišče v to gnojišče ima speljano cev od grezniceiz stanovanja pa še iz hleva mu teče gnojevka.Potem si lahko mislite da niso vsi kmeti angelčki kot nekateri pišejo LP

Ne moreš da verjameš, a ne, kakšni so:). Na žalost (njeno in tvojo) ji niso očitali, da smrdi po štali, temveč po vse kaj drugem. Štala je bila zgodba za novinarje. Njene najožje sodelavke bi ti povedale vse kaj drugega, ja.

New Report

Close