Najdi forum

Ptiči nam požirajo sadje

Tukaj je sicer forum za vrtičkarje. Upam, da mi boste znali pomagati tudi pri sadovnjaku, saj se problem lahko pojavi tudi v vrtu. Imamo namreč naslednji problem: vsako leto nam ptiči požrejo več sadja, in to še takrat, ko sploh še ni zrelo. Zdaj zorijo zgodnje hruške in breskve, pa so že vse načete od ptičev. Višnje so nam vse ptiči požrli, še preden so prav dozorele, tako da nimamo nič od njih. Enako je bilo s češnjami. Zraven sadovnjaka imamo zelenjavni vrt in tudi tam so ptiči že dejavni, vendar pa nam tam še niso uničili vsega pridelka v le enem dnevu, kar se je letos zgodilo z višnjami! Počakati smo želeli, da višnje povsem dozorijo, potem so jih pa ptiči v enem dnevu do golega obrali. Problem s ptiči je vsako leto hujši. Nekje v bližini našega sadovnjaka imajo namreč ptiči pravo leglo, pa ne vemo, kako se jih znebiti. Poskusili smo s strašili, vendar se jih ptiči vsako leto manj bojijo.
Naj še dodam, da je pred leti parcelo zraven našega sadovnjaka kupil nov lastnik, ki pa je nadvse malomaren, saj parcele sploh ne obdeluje, pač pa jo je pustil zarasti. Ali je to možen razlog za težave s ptiči? Kaj lahko v tem primeru storimo? Ali imamo pravico od soseda zahtevati, da poseka džunglo, ki je zrasla na njegovi zemlji (sorry, da se zdaj spuščam že na pravno področje – najbolje, da tole vprašanje zastavim na več forumih, ker je multidisciplinarno).

Pozdravljen,
ja seveda, bolj ko je okolje podobno naravnemu (beri zaraščenemu), bolje se ptički tam počutijo in tudi več zavetja in hrane imajo. Podobno se dogaja, če je v bližini gozd. No, vam pa požrejo tudi precej gosenic in podobnih škodljivcev.
Hm, pri nas doma takih težav s češnjami nismo imeli kjub kar nekaj kosov in grlic v bližini, na gredice s posejano zelenjavo pa smo dali mreže na količkih in je bil problem rešen. Kolikor pa mi je znano, takšne mreže uporabljajo vinogradniki prav proti ptičem. Strošek gor ali dol, a mislim, da bi se vam nakup splačal, pa če boste previdno delali z njimi, jih imate lahko za več let, pa še s sosedom se vam ne bo treba pravdati.
Je pa še nekaj, hruške včasih objedajo tudi ose (za breskve ne vem). Na poškodovanih (toča!) ali malo mehkejših delih naredijo luknjice in jih postopoma večajo. Pri nas se proti njim borimo tako, da v zaprte pollitrske plastenke nalijemo vodo s sladkorjem, naredimo ob straneh plastenke par luknjic (toliko, da lahko osa zleze notri) in obesimo na drevo. Ose se v taki sladki pasti utopijo.

Lep pozdrav, dr. Romana Ružič

ah ja pri nas so tudi višnje pospravili ptiči, jaz pa sem imela namen narediti marmelado in sok. Tudi na drugo sadje se spravljajo (ribez, josta, ameriške borovnice. grozdje).

Grimičevje je moj mož zaščitil z vinogradniško mrežo, ki jo sicer uporabljano za zašito grozdja. To mrežo napet okoli krošnje malo večjega drevesa je malo težko, pa še več pasov bi mogli ročno sešit, da bi dobili dovolj široko.

Glede os in drugih zadev ki jedo sadje pa imam jaz vsako leto navado narediti sledeče. Vzamem steklenice od gazirne pijača (sokovi, 1,5 l) in na zgornji strani naredim luknjico premera 1 do 1,5 cm. V flašo nalijem cca 2,5 dl sladkega soka (razredčen), zaprem s pokrovom in navežem vrvico pa obesim na drevo. Učinek je, da je kaj kmalu flaša do polovice črne barve. Tisti, ki boste negodovali, naj vam povem, da žal zavedam se, da so lahko žrtve tudi čebele, a največ je os in sršenov, ki ti znajo tudi zelo uničiti pridelek v dveh ali treh dneh.

nova
Uredništvo priporoča

Zascita okolja ponuja lasersko resitev, ki vam lahko resi kakersno koli povrsino.
Priporocamo da poklicete ali pa obiscete naso stran!

http://www.zascitaokolja.si
ali
+38670813247

New Report

Close