Najdi forum

tudi rastline čutijo

Pred kratkim sem na Discoveryju in teden kasneje še na eni znanstveni oddaji na BBC gledala, kako so dokazali, da tudi rastline čutijo. Dali so primer smreke, ki en teden, preden jo bodo posekali to čuti in začne izločati ne vem kakšen sok in spremeni se ne vem kaj v rasti.
Potem so dokazali, kako isto zmore tudi vrtna solata in še nekaj druge zelenjave. To mi poraja vprašanje, če torej mi ne zadamo tudi trpljenja rastlinam, ki jih trgamo za svojo prehrano. Očitno je dokazano, da ja.

Bodo sedaj ta odkritja dojeli tisti vegetarjanci, ki so se za svoj slog prehranjevanja odločili zgolj iz ‘humanih’ razlogov mučenja in pobijanja živali. Vegetarjanci so po tej logiki mučitelji in ubijalci rastlin.

Mah, ta svet je že zmešan. Če nočem nobenega mučiti, je najbolje, da nič ne jem, ampak kar umrem. Bom vsaj samo sebe mučil.

Noro…zdaj bom še pa ob solati imela pomisleke!!!

Ja, to so že precej stara odkritja, nič posebnega. Meni se zdi logično, da rastline čutijo, jasno, da ja, a kljub vsemu je njihova zavest bistveno manjša od živalske.

Vse ima neko stopnjo zavesti, vse, kar obstaja, so pa razlike v nivojih. Dokler človek pač prehranjevanje potrebuje, bo moral jesti, tak je zakon narave – a to še ne pomeni, da naj je brez zavedanja in poskušanja zadajanja čim manj bolečine drugim.

To so totalne pubertetniške kozlarije, da se vegetarijancem očita, da solata tudi trpi, ko jo jejo – to še ne pomeni, da je v redu, da trpijo živali in da se temu ni treba izognit.

Ja, pa mravlje tudi pohodimo, pa kakega komarja ubijemo – ja, seveda, sedaj je okej, da koljemo živali.

Bedni, neinteligentni izgovori.

Pazi, ko se bo sour cream oglasla, te bo spljuvala do konca.
Mene je, ko sem pred kakim letom, dvemi izpostavila to tematiko.

Eni pač ne razumejo in živijo v svojem zacementiranem svetu.

Ena zgoraj piše, da je to znanstveno dokazano, ti pa praviš, da so to pubertetniške kozlarije. Najprej ugotovite za kaj gre, potem bomo pa debatirali. Ker, če je res dokazano, potem od vegeterijancev pričakujem, da tudi rastline, ki se gojijo za hrano, prenahajo uživat.

°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°° Če meniš, da se ti godi krivica, ne išči maščevanja, kajti morda je tvoja nesreča le poduk, ki si si ga prislužil za nekaj, kar si spregledal." Eros [psi] st. 345

Pa tudi z avtom bi se morali nehat vozit: a veste, koliko žuželk pobijete med vožnjo? Sigurno več, kot jih pohodite.

Ena zgoraj piše, da je to znanstveno dokazano, ti pa praviš, da so to pubertetniške kozlarije. Najprej ugotovite za kaj gre, potem bomo pa debatirali. Ker, če je res dokazano, potem od vegeterijancev pričakujem, da tudi rastline, ki se gojijo za hrano, prenahajo uživat.[/quote]

dej nauči se brat!
sem takoj povedala, da so to stara dejstva in jih ne zanikam, kaj sem pa označila za bedarije, si pa še enkrat preberi, če si pismen.

Poglej, tudi če rastline kaj čutijo, to zagotovo niso isti občutki kot jih občutimo mi ljudje in živali. Rastlina nima živčevja, nima krvi , nima možganov- kako naj bi potemtakem kaj čutila? Zagotovo vpliva nanje okolje in druge stvari, a bolečine in podobno pa sigurno ne čuti tako kot mi.
Poleg tega je kot ena formula, da bolečino čutijo tiste živali, ki imajo receptorje, da lahko zbežijo oz. da se lahko umaknejo (gibljejo) pred nevarnim, bolečim. Torej rastlina nima nobenih receptorjev niti nima možnosti umika.

Verjetno so v oddaji hoteli sporočiti, da čutijo rastline, kar je res- ampak do ene meje, čutijo vpliv okolja, spremembe…nikakor pa ne morejo čutiti trpljenja, bolečine. Nikakor. Zato prosim lepo ne nasedajte in ne flancati neumnosti…Če že malo logično pomislimo, je nemogoče že zaradi sestave rastlin.

Če je že kdo bil z Ivanom Mohoričem v Damanhurju, si je lahko ogledal koncert razstlin.
Drgač pa je znan primer iz kriminalogije, kjer so na podlagi čutenja lončnice obtožili morilca za umor. Je bla uboga lončnica pač edina priča..
Tko da razstline čutijo..

Uf, škoda potem, da še več umorov ne razrešijo na podlagi tega.
Aja, a mi lahko poveš ime tega primera?

Rastlina sigurno občuti in sprejema okolje in tudi na podlagi tega uspeva, ampak da pa bo kdo rekel, da občuti bolečino in trpljenje isto kot žival….hallo, kje živite ljudje? S čim pa, če nima možganov, živčevja???

Ena zgoraj piše, da je to znanstveno dokazano, ti pa praviš, da so to pubertetniške kozlarije. Najprej ugotovite za kaj gre, potem bomo pa debatirali. Ker, če je res dokazano, potem od vegeterijancev pričakujem, da tudi rastline, ki se gojijo za hrano, prenahajo uživat.[/quote]

dej nauči se brat!
sem takoj povedala, da so to stara dejstva in jih ne zanikam, kaj sem pa označila za bedarije, si pa še enkrat preberi, če si pismen.[/quote]

Kdo pa lahko oceni kako “velika ali močna” je lahko zavest bitja, da se ga lahko tako izrablja v svojo korist? Živali imajo tudi precej nižjo zavest od človeka, recimo. Hehe, kaj se je razpetelinila.

°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°° Če meniš, da se ti godi krivica, ne išči maščevanja, kajti morda je tvoja nesreča le poduk, ki si si ga prislužil za nekaj, kar si spregledal." Eros [psi] st. 345

Končno en pameten odgovor!

Ti, “novo spoznanje”, pa nisi ravno pretirano znanstevno usmerjena, kaj?
To, da se pri rastlini sproži neka kemična reakcija ob “stresu” iz okolja, je tebi dokaz, da rastlina torej “čuti in trpi”?? In to povrhu brez živčnega sistema in možgan?? Daj obnovi malce osnovnošolsko biologijo, prosim te lepo! Od kod pa tebi ta preskok od kemične reakcije kar naenkrat na psihološko trpljenje in čustvovanje? Kje si pa to pobrala zaboga?? Discovery pa naj ti ne bo edini ali glavni vir znanstvenih spoznanj, ker je to zelo poljudno usmerjen program, mnogokrat so oddaje precej šlampaste z znanstvenega stališča. Če želiš resnično znanost, za to ne bo dovolj ena poljudna oddaja na enem Discoveryju in podobnih programih, temveč mnogo boj poglobljen študij resnih virov na tujih internetnih straneh ali literaturi, kjer bo po možnosti znanstveno razložen tudi oz. predvsem ta preskok.

Pa še to: a je tebi potemtakem enakovredno,če kdo muči ali celo ubije tvojega otroka, ali če pa utrga travno bilko?? Potemtakem že, če si znanstveno dosledna, saj oba enako trpita, kajne?
Tako da so tvoja podtikanja slabe vesti vegetarijancem na zelo trhlih tleh, da ne rečem, pritlehna, če zanemarimo dejstvo, da nimajo nikakršnega znanstvenega temelja.

ma svašta no. smreka da ve en teden prej, da jo bodo posekali? a tudi za druge lahko napoved prihodnost?

Ne-logika je naslednja: solati in živalim daš možnost, da se z žrtvovanjem zate (in one to naredijo z veseljem) povzdignejo višje-vendar ne sme pa biti mučenja-ker tu pa ni nobenega veselja.

Bom rekla samo to, priporočam za branje 🙂

New Report

Close