Najdi forum

moja nova vijolica

OK, sem totalno antitalent za gojenje rož in sem dobila v dar vijolico, ki sem jo sicer ful vesela in jo imam ful rada:)) Samo zdaj bi rada zanjo ustrezno skrbela – koliko zalivanja potrebuje vijolica? Koliko svetlobe – prijateljica mi jo je dala zato, ker naj ne bi rabila preveč svetlobe, ker moja soba je precej temna. Imam jo pri oknu sicer.

Torej, kako naj moja vijolica živi lepo življenje pri meni?:)))

Pozdravljeni
Za vijolico ni težko skrbeti. Imejte jo na najbolj svetlem mestu v vaši sobi, nikakor pa ne na soncu. Odcvetele cvete odstranite. Zalivajte jo s postano vodo sobne temperature. Med zalivanji počakajte, da se zemlja nekoliko osuši, ne pa čisto posuši. Če ste v dvomih ali je zemlja že dovolj suha, raje še kakšen dan počakajte. Vijolica sušo (tudi takšno da se listi že malo povesijo), dobro prenaša, mokrote pa ne. Ne sme stati v vodi, pa tudi po listih je ne smete preveč polivati, saj bo dobila grde rjave liste. Najbolje je zalivati v podstavek. Ker pa se na njenih kosmatih listih nabere prah jo lahko 2-3 krat letno nežno stuširate ali pa prah odstranite s čopičem. Občasno jo zalijte z gnojilom za cvetoče rastline. Če je to vaša edina rastlina si kupite substralove palčke (rdeče), ki držijo dva meseca.
Vijolico lahko razmnožite, tako da odrežete zdrav list in pecelj približno 2cm globoko potisnete v zemljo. Po 2-3 mesecih bodo pognale majhne vijolice, ki jih, ko malo zrasejo, ločite od originalnega lista in presadite.

Andreja,

hvala za izčrpen odgovor! Zalivam, dala sem palčke notri – upam, da ji bo všeč pri meni!:))

LP

nova
Uredništvo priporoča

Zivijo,

dodala bi samo še to. Enkrat letno, najbolje spomladi, jo je pametno presaditi pa čeprav v isti lonček. Zdaj ko si jo dobila v dar, poglej v kaj je posajena (jo je kolegica sama vgojila ali je kupljena?) Kupljene so ponavadi sajene v šoto, ki ne drži prav dolgo (nima hranil). Kljub gnojilni palčki ti priporočam, da jo po kakšnem mesecu ali dveh presadiš.

lp
Romy

Dober dan!

Jaz sem dobila list in sem ga dala v vodo da je naredil koreninice. Potem sem ga posadila in čez približno en mesec mi je list počil. Sedaj ga imam še vedno posajenega in se ni še posušil. Raste pa tudi ne in nima nobenih cvetov. Kako naj skrbim za to afriško vijolico?

New Report

Close