Najdi forum

rože in grmovnice

Želim si imeti nekaj lepega dišečega grmičevja in rož. Jasmin, španski bezeg, vrtnice, gardenije, pa še mnogo, kar mi zdaj ne pade na pamet. V trgovinah imajo polno sadik, tako da se najbrž kaj še da zdaj urediti:)

Kaj bi se še dalo zdaj posaditi, kje kupiti, kako delati? Kaj, kako priporočate?

Sem brez karkšnihkoli izkušenj na tem področju, verjamem pa, da mi boste znali pomagati:)

Hvala!

Nihče? Dajte no, saj vidim, da vsi zdaj okopavate vrtove:)

Verjemi mi, če nimaš izkušenj, bo najbolje, da vpraša za nasvet strokovnjaka vrtnarja. Kljub začetnemu izdatku boš prišparala denar, živce in razočaranja. 😉 Pa še lepo bo.

nova
Uredništvo priporoča

Pred leti smo si tudi mi zaželeli lepega vrta. Stopili smo v stik s priznanim ljubljanskim vrtnarjem in naredil je načrt (ni bilo poceni). Dali smo mu proste roke, z namenom da sam kot strokovnjak pove, kako vidi naš vrt. Vrt smo zasadili, tako kot je predlagal, vendar smo letos (po parih) letih vse grmovnice vrgli ven, ker se jih kljub skrbnemu obrezovanju, ni dalo krotit na “normalno” velikost.
Smo poskusili znova, tokrat pa smo drugi vrtnarici dali predlog, da bi imeli na vrtu par trajnic, ki so nam všeč. Ni bila zadovoljna, ker ona želi proste roke, da lahko naredi tako kot si zamisli.

Sedaj smo zasadili sami. Smo se pa v tem času precej ukvarjali s tem, kaj in kako naj naredimo z vrtom. Bomo videli, ko trajnice zrastejo, kaj smo naredili:))


Ja, vse sorte so strokovnjaki. Jaz se kot odrasla izobražujem za hortikulturno tehnico in moram reči, da sem dobila do zdaj zelo poglobljen uvid, kje vse ga običajno lomimo kot laiki. Npr. smreke se ne obrezuje in živa meja, ki jo prehitro spustiš v višino, bo vedno grda. Itn. Pa sem že veliko vedela pred vpisom, ampak šele po opravljeni dendrologiji dobro vem, kam je npr. treba saditi lovorikovec in koliko prostora potrebuje Liriodendron tulipifera, po domače tulipanovec.
Vsega se lahko naučiš tudi kot laik. Verjamem, da bo vaš nasad trajnic zelo v redu, ker že imate izkušnje. Če pa začneš od čistega začetka, je pa običajno veliko spodletelih poskusov. 😉

Jaz sem čisti analfabet, nimam pojma o vrtnarjenju, grmičke kupim v Hoferju in vse čudovito uspeva. Če prodajajo, je čas za sajenje. 🙂 Imam prekrasen vrt, vsi pohvalijo, ravno zato, ker ni na milimetre, ampak stihijsko, po navdihu. Aha, tamle je prostor, pa kupim nekaj. Imava pa enak okus.

Hvala za odgovore. Verjamem, da bi bilo najbolje iti do vrtnarja, a trenutno to finančno ne bi zneslo. Prav tako sem želela prebrati literaturo pred sezono, pa ni in ni šlo časovno. No, zdaj smo tu in bo treba kaj poskusiti, upam na začetniško srečo;) Se bom posvetovala v vrtnariji, sicer pa držite pesti:)


Pa ravno knjige sem ti hotela predlagati! 😉 Vseeno mislim, da dve uri časa imaš, da vsaj malo prelistaš katero. V vrtnariji ti bodo lažje svetovali, če boš natančno opisala rastišče in navedla želje.

Ampak tole, da če prodajajo, je čas za sajenje, pa ne drži. Lani sem kupila cel kup trajnic, pa so vse pomrznile.

Ampak tole, da če prodajajo, je čas za sajenje, pa ne drži. Lani sem kupila cel kup trajnic, pa so vse pomrznile.[/quote]
Ja, bi se dalo reči kakšno na temo sadik v diskontih … Kljub “zelenim prstom” je moj uspeh bolj polovičen.


Ja, vse sorte so strokovnjaki. Jaz se kot odrasla izobražujem za hortikulturno tehnico in moram reči, da sem dobila do zdaj zelo poglobljen uvid, kje vse ga običajno lomimo kot laiki. Npr. smreke se ne obrezuje in živa meja, ki jo prehitro spustiš v višino, bo vedno grda. Itn. Pa sem že veliko vedela pred vpisom, ampak šele po opravljeni dendrologiji dobro vem, kam je npr. treba saditi lovorikovec in koliko prostora potrebuje Liriodendron tulipifera, po domače tulipanovec.
Vsega se lahko naučiš tudi kot laik. Verjamem, da bo vaš nasad trajnic zelo v redu, ker že imate izkušnje. Če pa začneš od čistega začetka, je pa običajno veliko spodletelih poskusov. ;)[/quote]A bejž no, vse to kar ti pišeš je bilo še par let nazaj ljudem samoumevno in niso rbili nobenega “strokovnjaka”…bog pomagaj. 🙂 O akih spodletelih poskusih govoriš, ne zante niti eneg grma v zemnljo zakopat? Korenine daš v zemljo, rastlino ap na ven in ne obratno, pa bo stoprocentno ratalo. :-))))

Avtorica grmičke iz loncev lahko sadiš kadarkoli, magari sred poletja, če jih boš pridno zalivala, dokler se ne vrasejo. 🙂 Tako da komot lahko posadiš katerikoli grm, so pa v vrtnarijah dragi, velčian si to ljudje sami razmnožujemo, ampk za to pa je zdaj prepozen čas.

Česosedje nimajo, greš pa v vrtnarijo, sam sem si želel še grm tistih starinskih lepih belih kep, pa jih tu ni noben imel, sem mimogrede vrtnariji odtrgal eno vejico, jo potaknil doma v zemljo in danes imam lep grm, sem ga že večkrat pogrobal in delil drugim.:-)

Ampak tole, da če prodajajo, je čas za sajenje, pa ne drži. Lani sem kupila cel kup trajnic, pa so vse pomrznile.[/quote]

Je bila ekstremna zima, ni nujno, da je bilo s sadikami kaj narobe. Ravno lani kupila v Hoferju španski bezeg poceni, nisem veliko pričakovala, ampak letos odganja prečudovito, komaj čakam, da bo cvetel. Odlične izkušnje tudi z vtnicami.
Tudi tisto, kar ti prodajo v vrtnariji, ne preživi zmeraj.

Ampak tole, da če prodajajo, je čas za sajenje, pa ne drži. Lani sem kupila cel kup trajnic, pa so vse pomrznile.[/quote]
Ja, bi se dalo reči kakšno na temo sadik v diskontih … Kljub “zelenim prstom” je moj uspeh bolj polovičen.[/quote]Jaooo babe,…..zemlja odpri se.:-) Sem dedc pa mi je jasno katere rastline pri nas niso primerne za na prosto zaradi pozebe in nikoli se mi ni posušila niti ena stvar, ne roža , grmiček, sadno drevje, trta ali gozdno drevo, karkoli sem posadil, naredil potaknjenec ali pogrobal in posadil je rastlo in raste.


Ja, bi se dalo reči kakšno na temo sadik v diskontih … Kljub “zelenim prstom” je moj uspeh bolj polovičen.[/quote]Jaooo babe,…..zemlja odpri se.:-) Sem dedc pa mi je jasno katere rastline pri nas niso primerne za na prosto zaradi pozebe in nikoli se mi ni posušila niti ena stvar, ne roža , grmiček, sadno drevje, trta ali gozdno drevo, karkoli sem posadil, naredil potaknjenec ali pogrobal in posadil je rastlo in raste.[/quote]
Sej, babo znaš na gobec, otroke premlatit pa še vrt urihtat. Glih za na Dob 😛

Povrh p’a še po vrtnarijah krade. Perla! :D:D

Ampak tole, da če prodajajo, je čas za sajenje, pa ne drži. Lani sem kupila cel kup trajnic, pa so vse pomrznile.[/quote]

Je bila ekstremna zima, ni nujno, da je bilo s sadikami kaj narobe. Ravno lani kupila v Hoferju španski bezeg poceni, nisem veliko pričakovala, ampak letos odganja prečudovito, komaj čakam, da bo cvetel. Odlične izkušnje tudi z vtnicami.
Tudi tisto, kar ti prodajo v vrtnariji, ne preživi zmeraj.[/quote]Težava pri sadikah v raznih hoferjih, lidlih ipd. je v tem, da imajo lahko popolnoma zanič koreninski sistem, skratkla po domače povedano, to je škart roba i če recimo psadiš kako sadiko drevesa , iz tega ne bo nikoli nič pametnega, vedno bo bolj ali amj hiralo, ker je v osnovi koreninski sistem zanič. Z avrtnice in kake grmičke je vseeno, če se le prime, itak lahko potakneš, pogrobaš, pa nova rastlina zrase

N avsaeh imamo pravilo, da se okrasnih grmov ne kupuje, če hočeš, da bodo lepi, ampak pljuneš pri komurkoli vejico ali malo izkoplješ, pa je in to bo uspevalo iz srca. 🙂

Jaooo babe,…..zemlja odpri se.:-) Sem dedc pa mi je jasno katere rastline pri nas niso primerne za na prosto zaradi pozebe in nikoli se mi ni posušila niti ena stvar, ne roža , grmiček, sadno drevje, trta ali gozdno drevo, karkoli sem posadil, naredil potaknjenec ali pogrobal in posadil je rastlo in raste.[/quote]
Sej, babo znaš na gobec, otroke premlatit pa še vrt urihtat. Glih za na Dob :P[/quote]Ne vem sicer kje jih pobiraš, ampk če ti je lažje živet, ti kar. 🙂 Sam zase vem, da po tvoje povedano babo ne bi na gobec, otroka nisem nikoli udaril, ja posadim, cepim, razmnožim rastline, vzdržujem, pa kar češ, mi je od tega lepše kot da bi blodil o nekom po forumu in sebe prepšričeval z blodnjami kaj počne doma in kakšen je. 🙂

Pozdravljena,

če bi rada zasadila lepo dišeče grmovnice, ti predlagam, da izbereš nekaj za vsak letni čas.
Za zgodnjo pomlad ti priporočam Viburnum, dobijo se različne sorte in tudi barvni odtenki. Nekateri začnejo cveteti že v februarju, drugi malo kasneje – marca in aprila. nadaljuješ lahko s kakšnim Volčinom ( daphne ) ( vendar ne gozdnim, ta ne diši dovolj ), tega boš težko dobila, je pa vsekakor vredno. Dobra izbira so tudi vsi Španski bezgi, za poletje pa imaš veliko izbiro, vrtnice so že ena od njih. Jasmin in Gardenija pri nas ne bosta prezimila zunaj brez posledic.
Pomagaš si lahko s kakšno tujo “plant finder” stranjo – v večini lahko iščeš rastline tudi po kriteriju, da lepo dišijo.
Je pa vsekakor odvisno, koliko prostora imaš na voljo in kakšne pogoje ( sonce, tip zemlje )
Veliko uspehov ti želim 🙂
češna

Kdo ne bo prezimil? Jasmin? Cele žive meje imajo ljudje iz jasmina.

New Report

Close