Najdi forum

lep pozdrav !

imam problem oz. več le teh. pa naj kar začnem. Sm 20 letni študent z pomankanjem samospoštovanja, samozavesti itd.
Živim pri starših s katerimi sm v slabih odnosih, noben me ne razume!
sm precej sramežljiv in se zaradi tega sploh ne morem z ljudmi pogovarjat oz. komunicirat. Preveč me je sram, če recimo kje v družbi (mam kar nekej kolegov s katerimi se veliko družim) kdo kaj bolj intimnega vpraša al karkoli se začnem tako močno potit, da sm čist moker pod pazduho, se mi ne zdi čist normalno. Že če sm se s kom srečal sm bit takoj živčen in prepoten. Ko hodim po cesti, mam vseskozi občutek, da me nekdo opazuje in kar ne morem hodit – noge gredo kar po svoje! Kako nej sploh vspostavim kontakt s kakšno žensko, če mam take težave, ljudem sploh ne morem pogledati v oči in se z njimi pogovarjati. Kakšen problem je to ??? kaj bi pomagalo ?

če bi hotu vse napisat kar me muči oz. kar je narobe z mano, bi rabil en forum zam zame. Prosm za nasvet. Predvsem v zvezi z potenjem, kako naj se tega rešim ?

lp, Klemen.

Spoštovani Klemen!

Pomanjkanje samospoštovanja izhaja iz ovir pri uveljavljanju v zgodnjem otroštvu, je pa lahko tudi del depresivnega sindroma. Statistika ugotavlja, da se v več kot 40% samospoštovanje popravi samo od sebe z leti, pa tudi doseganjem objektivno pomembnih uspehov. V vaši starosti so lahko prvi uspehi na področju športa ( o tem niste nič napisali!), nadaljnji uspehi so rezultati izobraževalnega procesa in uveljavljanja v praksi (zaposlitev na perspektivnem delovnem mestu, delovna učinkovitost in inovativnost itd), hkrat z vsemi tremi pa dvigajo samospoštovanje tudi uspešni emocionalni kontakti. Da bi kateregakoli od teh dosegli je seveda potrebno aktivno udejstvovanje, z eno besedo, če boste le samopomilovalno zazrti čakali na zunanjo pomoč, se ne bo nič zgodilo, če se boste pa lotili prizadevanja sistematsko, uspeh ne bo izostal. Seveda je možno samospoštovanje opreti tudi na zdravila, te pa vam bo najbolje svetoval strokovnjak v živo, saj bosta poleg navodil za zdravila “prečesala” tudi vse vedenjske tehnike, ki bi pri vas prišle v poštev. Čas je torej na vaši strani!

Za odgovor se Vam najlepše zahvaljujem, čeprav je nekaj dejstev na katera mi direktno niste odgovorili (potenje, sram) oz. mi vsaj svetovali na koga konkretno naj se obrnem (na mojega zdravnika – napotnica za naprej…).

Zelo bi Vam bil hvaležen, če bi mi svetovali še kaj v zvezi s tem.

lp, klemen n.

nova
Uredništvo priporoča

lep pozdrav
najprej se vam zahvaljujem za vaš odgovor, vendar bi imel še nekaj želja in sicer, kaj konkretno storiti v zvezi z premočnim potenjem in zardevanjem. Na koga se obrniti (na mojega splošnega zdravnika ali… (napotnica?)). Kaj pa zdravila, a obstajajo za takšne probleme ? Zanima me tudi kakšne imajo kaj stranske učinke oz. kako lahko pri tej stvari (socialna fobija?) sploh pomagajo ?

Najlepša hvala za Vaše odgovore.

lp, klemen n.

Svetujem vam, da preberete knjige znane psihologinje Sussan Jeffers Čar samozavesti in Pogum odpira vsa vrata.
Rudi

Kwe rste študent , se lahko oglasite v Psihomentalni posvetovalnici Zdravstvenega doma za študente na Aškerčevi 4 v Ljubljani.
Lep pozdrav!

Kwe rste študent , se lahko oglasite v Psihomentalni posvetovalnici Zdravstvenega doma za študente na Aškerčevi 4 v Ljubljani.
Lep pozdrav!

Hi Klemen,

jaz pa mislim da tvoje tezave niso tako hude, ko si se odločil o njih spregovoriti potem jih bos tudi premagal, no v glavem nisi sam !

bye(c:

New Report

Close