Najdi forum

ah, ta nasa babica

Pisem vam, ker me skrbi za svojo babico. Stara je 76 let, se vedno bistrih, zivahnih misli – skratka, ce ne bi imela neke tezave, ki jo ogroza, bi gotovo docakala se veliko let. Sicer nekoliko pretirano govori, kar je vcasih motece v druzbi (ne more se ustaviti), vendar si da dopovedati.

Njena najvecja tezava, kakor vidim jaz, je prenajedanje. Z njo zivi moj brat, ki tam studira, tako da ni zelo osamljena, se veliko pogovarjata (oz. on poslusa njene monologe). Toda babica nenehno isce hrano in nenehno je. Sama to tezavo zanika, pravi, da ne je veliko, toda zelo se je zredila, kar seveda ogroza njeno zdravje. Sedaj jemlje tudi tablete proti povisanemu krvnemu tlaku, imela je tudi tezave s srcem (a sele zdaj, ko se je zredila). Mislim, da bi bilo nemogoce, da bi shujsala, vendar si zelo zelo zelim, da bi vsaj malo omejila prenajedanja. Vsa krila in hlace so ji postala premajhna. Kolikor sem opazila, postaja to tudi problem starejsih zensk. Mislim, da je napacno te ljudi preprosto odpisati, ker so prestari, da bi se ukvarjali z njihovimi problemi.

Babico sem skusala prepricati in uporabila vse mogoce trike – od prikaza, kako je to nevarno za njeno zdravje do tega, da bi jo pustila pri miru in ji tega ne bi govorila, ce mi ne bi bilo mar zanjo. Sicer nimava tesnih stikov, tako da ne tecnarim kar naprej. Nekajkrat pa sem nacela to temo. Seveda me ni jemala resno, ker ona pac ne je prevec. Kaj svetujete? Nocem obupati nad njo. Predvsem pa nocem, da bi ona obupala nad sabo in se takole predala prehranjevalnemu razvratu.

Saj vem, da je hrana uzitek, toda ce to ogroza njeno zdravje in bo verjetno skrajsalo njeno zivljenje, se mi to ne zdi kdovekako sprejemljivo. Vcasih je veliko kolesarila in urejala oddaljeni vrt. Potem je s tem svojim starim kolesom padla in ga je koncno lahko zamenjalo novo, varnejse – toda na novega se ne spravi vec, vrt je opustila. Ce bo ostajala doma, bo jedla vec in vedno tezje bo sla na sprehod. Vsako priloznost izkoristi, da gre na kaksno prireditev in tam kaj (zastonj) poje. Ima se vrt ob hisi, iz katerega si sicer pripravlja zdravo zelenjavno hrano, toda vselej je primerno zabeljena in je je prevec. Vmes pa se kaksen posladek. Jaz drugace zivim v oddaljenem mestu in jo redkokdaj vidim. Prosim za kaksen nasvet.

Spoštovana Irena!

Ješčnost v starejši dobi ee res lahko pojavlja kot posledica pomanjkanja želje po drugačnih užitkih, telesnih aktivnostih, družabnosti pa tudi volje do urejenega izgleda. Bojim se, da s prigovarjanjem ne boste dosegli željenega uspeha, smiselno bi se bilo osebno vključiti v njen prehrambeni sistem tako s sodelovanjem pri izbiri jedilnika kot z aktivnim pripravljanjem manj kaloričnih jedi. Pogosto je razlog za pretirano uživanje hrane tudi dolgčas. Če boste poskrbeli za naštete dejavnike pa uspeha še vedno ne bo, bo morda potreben temeljit zdravniški pregled, “debelost” je lahko tudi otekanje, ki je simptom popuščanja različnih telesnih sistemov.
Želim obilo uspeha!

Zahvaljujem se vam za nasvet!
Zal babica ne dovoli pretiranega vmesavanja, kaj sele nadzora nad tem, kaj bo pojedla (ker pac ne je prevec in je tudi zdravo – z vrta!) in zal ji sama s tem ne bom mogla pomagati, saj ne zivim z njo, ampak v oddaljenem mestu. Vem, da pri popuscanju srca lahko nastopijo otekline (predvsem v nogah oz. spodnjih delih telesa), vendar pri njej gre predvsem za pretirano pridobivanje macevja, ki seveda samo po sebi tudi bremeni krvozilni sistem.

New Report

Close