Najdi forum

MANIČNA DEPRESIJA

Spoštovani, zelo sem se razveselila, ko sem odkrila tole stran. Mislim, da več ljudi več ve, zato se obračam še na vas. Pred cca 5 leti je moj mož, ki je vse življenje bil zelo dinamičen, svoje vedenje zelo spremenil. Zelo dolgo sem potrebovala, da sem se obrnila na pravega strokovanjaka, ki je potrdil moj strah, da gre za manično depresijo. Pred 3 leti se je zdravil na PHP-ju v Ljubljani ( v depresivni fazi), kjer so mu seveda predpisali redno jemanje litija.Ampak, ko pride mesec november (ciklično)preneha jemati litij in že v kratkem se pojavijo znaki manije, ki se hitro stopnjujejo. Tako se je zgodilo tudi letos, čeprav sem poleti imela občutek, da je mož bolezen sprejel in da razume, da je jemanje litija zanj življenskega pomena. V manični fazi vedno poseže tudi po alkoholu, kar zadevo še poslabša. Zaradi vsega navedenega, sem se s hčerjo (stara je 6 let) odselila in tudi razvezala (nisem našla drugega načina zaščite pred naraščajočimi dolgovi, ki jih mož vsako leto povečuje). Moram povedati, da je bolezen in borba z njo pustila velike posledice tudi na meni in hčerki. Sama sem se zadnja 3 leta, odkar poznam diagnozo, povsem posvetila tej bolezni in borbi z njo. Po zadnjem, tretjem ciklu, sem povsem omagana, obupana. Do pred kratkim sem verjela, da je bolezen res obvladljiva, da bomo lahko nekoč spet živeli skupaj, vendar to očitno ni mogoče. Prosim Vas za Vaše izkušnje z zdravljenjem te bolezni, oziroma nasvet, kako lahko možu najbolje pomagam?

Spoštovana Veronika!
Manično- depresivna psihoza( ne manična depresija, saj gre za ciklično menjavo faz) je afektivna motnja, pri kateri so litijeve soli poleg nekaterih zdravil, ki se sicer uporablajo pri zdravljejnju epilepsije, suvereno preventivno zdravilo, vendar kljub doslednem jemanju opažamo statistično povečano možnost za poslabšanje stanja v najmanj treh letnih obdobjih: najhujše beležimo v oktobru,manjšo pojavnost v prehodu februarja v marec in še nekoliko manjšo ob koncu julija.V tem času je največkrat treba terapijo okrepiti z dodatnimi zdravili, včasih antipsihotičnimi depo preparati( injekcija, ki učinkuje do 24 dni) oziroma antidepresivi, če gra za depresivno fazo.Izbiro dodatnih zdravil bo seveda določil psihiater, pri katerem se vaš mož sicer oglaša, vsekakor pa bodo za oceno situacije, pa tudi neposredne učinkovitosti zdravil koristni vaši objektivni podatki, saj je v takem stanju sam pacient po pravilu slabše uvideven. Najučinkovitejša preventiva so torej redni obiski pri psihiatru,ki pa mora imeti na voljo dovolj objektivnih podatkov potrebnih za prilagajanje terapije.
Lepo pozdravljeni!

New Report

Close