Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Psihologija in psihiatrija Psihiater odgovarja EBV in sindrom kronične utrujenosti

EBV in sindrom kronične utrujenosti

Pozdravljeni!

Star sem 26 let in se mi je proti koncu meseca aprila pojavil glavobol ter rahla vročina (med 37,3 do 38). Na infekcijski kliniki so mi ugotovili, da sem se okužil v Epstein Barr-ovim virusom. Slabo počutje me je spremljalo vse tja do sredine junija, ko so tudi laboratorijski testi pokazali, da se je zadeva umirila (Paul Bunellova reakacija je bila negativna). So se mi pa kmalu po tem priceli nocni napadi panike, strahu, potenja in nervoze, ki so se manifestirali v nocnem zbujanju (konstantno med 2. in 3.30 uro), misicnih krcih, slabosti itn. Taksnih napadov sem potem dozivel se kaksnih 8 do 10, potem, pa so se tudi ti umirili. Jemal sem apaurin (najmanjso mozno dozo samo ob napadu). Septembra sem zopet dobil rahel glavobol in testi so pokazali reaktivacijo EBV. Po mesecu testiranj je bila patoloska slika zopet normalna (s cisto rahlo prisotnostjo hepatitisa jeter), vendar pa so mi ostali glavoboli v obliki tiscanja (meni popolnoma nov in neznan vzorec glavobola), redno zbujanje ponoci, skoraj nemgoce zaspim po tem, ko se enkrat zbudim, obcutek tesnobe in depresije, dekoncentracija, omotica, pesanje kratkotrajnega spomina, vse delovne naloge, ki so pred mano dojemam kot problem in ne kot izziv, v misli se mi urivajo sami problemi, skratka na trenutke totalni misleni kolaps in disorder. Tekom testiranj na infekcijski kliniki sem opravil tudi dva EEG-ja v razmaku dveh mesecev in oba sta pokazala rahlo abnormno sliko. Bil sem pri nevrologu, ki mi je dejal, da skoraj 100% ne gre za kakrsnokoli organsko okvaro mozgan ampak kvecjemu funkcionalno (preobremenjenost,…). Zaradi teh tezav, mi je nevrolog predpisal (Xanax 0,25, enkrat zvecer ter Zoloft 0,5 enkrat zjutraj vse skupaj naj bi jemal tri mesece). Z vsemi temi tezavami dokaj tesko funkcioniram, namrec hodim v sluzbo, ki zahteva doloceno zbranost ter razmisljanje, vzporedno se studiram na magistrskem studiju. Simptomi, ki sem vam jih opisal so nekako isti kot jih je mozno zaslediti pri CFS (Chronic Fatigue Syndrom, sindrom kronične utrujenosti – vir Internet http://www.cfs-news.org/faq.htm ).
Verjetno ni zanemarljivo tudi dejstvo, da sem bil v drugi polovici lanskega leta ter v prvi polovici letošnjega pod konstantnimi hudimi stresi, katerimi tudi pripisujem vse te težave. Zanima me kaj naj naredim, da se čimprej znebim teh neprijetnosti, ki mi zmanjšujejo delovni potencial, umske sposobnosti, povzročajo težave tako in dugače, skratka zelo neprijetno. Ali bi bil potreben obisk pri psihoterapevtu, mogoče kakšna drugčna zdravila (Okay, tale še niso imela možnosti pokazati učinka ker jih jemljem še prekratek čas!)? Prosim vas za odgovor in pomoč. Hvala.

Iz vašega pisma je razbrati,da ,imate zahteven odnos tako do sebe kot do oklice, da ste kot pravimo, storilnostno naravnani.O preživljanju prostega časa niste ničesar omenili, navajate predvsem miselno obremenjujoče delo in magisterski študij, ki že sam pomeni polno angažiranost.Povsem možno je , da ste res doživljali prehodno nesorazmerno utrujenost, lahko tudi izgorelost (Z 73.0 Mkb 10 ).Nevrolog vam je predpisal sredstvo proti strahu in sredstvo proti depresiji, slednje deluje včasih šele po petem tednu jemanja.Vsekakor vam priporočam obisk pri psihiatru, z njim se boste namreč dogovorili, ali bo glavnina vašega zdravljenja slonela na psihoterapiji ali psihofarmakoterapiji, kar je odvisno od številnih dejavnikov :vaše osnovne osebnostne strukture, trenutne proste kapacitete emocionalnega področja, motivacije za razmeroma dolgotrajno terapevtsko alianso na eni strani, in pričakovanj in sprejemanja omejitev možnosti delovanja zdravil na drugi strani.V obeh primerih bo najbrž treba najprej prevrednotiti razmerje med časom obvezne aktivnosti in prostim časom.
Lepo pozdravljeni!

New Report

Close