Najdi forum

Stres in hipohondrija

Spoštovani,

Stara sem 40 let, mati enega otroka, poročena. Hujših pretresov v življenju nisem doživela. Tudi zdaj nimam posebnih problemov, razen občasnih težav v službi in včasih problemov z denarjem, katerega je vedno manj, kot bi bilo treba. Tudi preobremenjena nisem, vsaj v primerjavi z drugimi ženskami ne. Zelo pa me teži dejstvo, da nisem dokončala študija in opravljam delo, ki me ne veseli. Neizživete ambicije so še vedno v meni.

Doslej z zdravjem nisem imela nobenih posebnih težav, razen dokaj pogostih prehladnih obolenj. Letos sem si dala pregledati kri (tudi za ščitnico) in vodo; izvidi so bili b.p. Imam nizek pritisk (90/70 običajno) in temu primerna je tudi moja življenjska energija. Težo imam normalno. Sem bolj drobne konstitucije. Dokaj zdravo jem, ne kadim, tudi z alkoholom ne pretiravam, gibljem pa se premalo (imam sicer kup izgovorov, a odkrito povedano: se mi ne ljubi).

Zelo sem podvržena stresu. Zdravnica pravi, da imam šibko vegetativno živčevje. Že dve jeseni se mi pojavljajo problemi z dihanjem, ki jih ne znam pojasniti drugače, kot da “moram zavestno dihati” in močno utripanje srca. Imela sem tudi napade panike, a ko sem se poučila o tem, da to ni nič usodnega, so postopoma minili. Stres še nekako obladam, a hujši problem je hipohondrija, ki me spremlja že odkar vem zase. Vse skupaj je prav tragikomično. Ko “napad” mine, se mi zdi vse skupaj smešno, a prej si ne morem pomagati. O kateri koli bolezni slišim ali berem (temu se izogibam), najdem pri sebi znake. Iz vsakega simptoma naredim celo dramo z najbolj črnim scenarijem. Včasih s tem morim okolico, a še huje je, če to premlevam v sebi. Kljub poskusom logične razlage, argumentiranja in verjetnosti, ne morem odgnati morečih misli.

Za odgovor se Vam lepo zahvaljujem!

Majda

Spoštovani!

“Moreči” znaki predstavljajo elemente depresivnosti, kamor v širšem smislu sodi tudi hipohondrična naravnanost. V terapiji prihajajo v poštev tako vedenjske terapevtske tehnike (principi pozitivnega mišljenja, asertivni trening), različni tipi športnih aktivnosti, ki ste jih do zdaj zanemarjali, od psihofarmakov pa predvsem antidepresivi zadnje generacije. Izbor slednjih bo najbolje opravil psihiater, čeprav je njihova uporaba vse širša in jih lahko predpisujejo tudi splošni zdravniki.

Lepo pozdravljeni!

New Report

Close