Najdi forum

strah pred boleznimi in smrtjo

Pišem vam , ker se moja dobra prijateljica vse pogosteje vdaja depresiji zaradi neosnovanega strahu pred boleznimi in verjetno posledično smrtjo. Boji se, da se bo nalezla neozdravljivih bolezni,… Po izletu v tujino je bila prestrašena, da je dobila AIDS od mimoidočega narkomana; ko je v časopisu prebrala, da lahko begunci prinesejo ebolo je bila zopet vznemirjena in prestrašena. To sta samo dva zadnja dogodka. Jaz je v začetku nisem resno jemala in v hecu sva malo preargumentirali stvari in vse je bilo pozabljeno. Toda zdaj se strahovi pojavljajo vse pogosteje in vedno so bolj močni in težje se jih otrese. Tudi sama se je že vprašala, če bi šla po strokovno pomoč, vendar se zaenkrat še ni pripravila na ta korak. Mi lahko date kakšen nasvet, kako jo pomiriti, kadar se boji ali mogoče priporočite kakšno literaturo, ki govori o podobnih težavah? Mogoče se vse skupaj ne sliši tako grozno, toda mene resnično boli, ko tako trpi čisto brez razloga. Sicer živi v ločeni družini, vendar sta oba starša zelo razumevajoča in tudi ohranjajo dobre stike; vse drugo je v redu, tako da ni nobenih skritih vzrokov, travm,…iz preteklosti. Najhuje je da se zaveda kako se vse kar govori sliši, toda vseeno se ne more otresti bojazni.
Hvala!

Zelo podrobno ste opisali depresivno razpoloženje z nozofobijo, to je neutemeljenim strahom pred zboletjem, opisali ste tudi vse neuspešne poskuse, da bi prijateljico z logičnim dokazovanjem pomirili. Motnje te vrste utegnejo miniti tudi brez tuje pomoči, mnogo hitreje pa gre,če pomaga strokovnjak. Poleg različnih organskih razlogov, ki jih je treba z neposredno preiskavo potrditi ali ovreči, je eden od možnih vzrokov podzavestni strah pred neko realno nevarnostjo( morda strah pred odgovornostjo ali prihodnostjo) ki prihaja v zavest v šifrirani obliki. Kljub svoji dramatični obliki bo ta huda nevšečnost minila brez duševnih brazgotin, vendar bo zato le smiselno potrkati na psihiatrova vrata, ta strah bo pač treba premagati najprej.

Lepo pozdravljeni

Mag sci. Vanja F. Rejec dr, med. psihiater

Prijateljici sem pokazala vaš odgovor in bila je zelo vesela, da sem vam pisala, toda ena beseda v vašem odgovoru jo je zopet vznemirila – kakšni organski vzroki bi bili lahko vzrok temu strahu oz. kaj ste mislili z organskimi vzroki?
Ali obstaja kakšna knjiga ali vsaj članek o nozofobiji?
Najlepša hvala za odgovor,
Nataša

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni Nataša!
Predaleč bi šli, če bi hoteli našteti vse možne razloge.Za ilustracijo navajam le nekaj vprašanj, na katere bo prijateljica morala psihiatru neposredno odgovoriti:stanje ob rojstvu, morebitne poškodbe glave v otroštvu ali kasneje, resjenša vročinska obolenja, ali je zlorabljala zdravila ali omamne snovi, potek šolanja, zadovoljstvo s poklicem, s pozicijo v okolju, v družini v partnerskem odnosu…….Bojim se, da vam listanje po knjigah ne bo prineslo tistega konkretnega odgovora, kot bi ga lahko dobili v živem posvetu, saj boste v knjigah nedvomno naleteli na interpretacije, ki so vam tuje in vas bodo lahko spet spravile v dodaten strah.

Lep pozdrav!

New Report

Close