Psihiater odgovarja

Odgovarjajo: Daniela Fiket, dr. med. specialistka psihiatrije in psihoterapevtka

Antidepresivi

Default avatar

medika121

Pozdravljeni,
sem mamica 6 mesecnega fantka, ki ima tezave z tesnobo, panicnimi napadi, prisilnimi mislimi.
Že od majhnega me je zeloo strah "norosti", oziroma, da bi zbolela na taksen nacin, da ne bi imela kontrole nad sabo in bi tako komu skodovala fizicno (sploh ljudem, ki jih imam najrajsi). Zato sem tudi dolgo odlasala z zanositvijo, saj sem vedela, da bo po vsej verjetnosti do tega prislo tudi v povezavi s svojim otrockom. Ampak sem rekla, da tako pac ne morem zivet, da se vsega bojim. Glede na to, da ni to zame nic nenavadnega, sem se na to na nek nacin tudi pripravila kolikor se le da.
Jemljem tudi antidepresiv Asentra. Med nezazeljenimi stranskimi ucinki je bila tudi bipolarna motnja, norost. In seem se tega seveda grozno vstrasila. Zdaj me pa zanima.. Ali Asentra lahko povzroci to?
Lep pozdrav
Default avatar

Daniela_Fiket

Pozdravljeni,

ne, to ni čisto res. Asetra ne more "provzročiti" bipolarne motnje. Bipolarna motnja nastane kot posledica genetske dovzetnosti in zunanjih dejavnikov ki tudi niso vsi znani. Kadar predpišemo antidepresiv osebi ki ima bipolarno motnjo (zaradi depresije), se včasih zgodi, da s tem sprožimo manično epizodo. To je tveganje, ki je psihiatrom dobro znano. Torej, sprožimo nekaj kar že obstaja, ne provzročimo ničesar kar prej že ni bilo.
Torej, če ga dobro prenašate in vam pomaga, ni razloga da bi ukinila Asentro. Dodatno si lahko pomagate s vedenjsko kognitivno terapijo ali kakšno drugo obliko psihoterapije (lahko tudi skupinska).

Srečno in ostanite vsi zdravi!
Daniela Fiket, dr.med.
Specialistka psihiatrije
Transakcijska analitičarka-svetovalka

Inštitut Neocortex
Kontakt: 070/607844 ali [email protected]
http://psihoterapija-fiket.si
Default avatar

medika121

Potem takem, jaz zaradi Asentre ne morem "znoreti". Sem slucajno brala nek clanek, v katerem so opisani raznovrstni morilci in pise da so bili na antidepresivih. In naj bi baje sprozilo taksno vedenje prav antidepresiv. Kot povedano, se grozno bojim taksnih scenarijev. Samo iz strokovnega vidika me zanima ali je to mogoce? Ali je tukaj v ozadju se marsikaj.
Hvala in lep pozdrav
Default avatar

Daniela_Fiket

Pozdravljeni,

bi rekla, da imate prav, v teh primerih so imeli ljudje povsem druge težave. To da boste znorela, naj vas ne skrbi.

Lep pozdrav,
Daniela Fiket, dr.med.
Specialistka psihiatrije
Transakcijska analitičarka-svetovalka

Inštitut Neocortex
Kontakt: 070/607844 ali [email protected]
http://psihoterapija-fiket.si

Moderatorji

Daniela Fiket , dr. med. specialistka psihiatrije in psihoterapevtka
Daniela_Fiket