Najdi forum

Stranski učinki antipsihotika

Spoštovani,
Brat (33let) se je zdravil 7 tednov na zaprtem oddelku. Pri njem se je prvic pojavila ‘akutna’ psihoza po uzivanju drog. Imel je obcutke, prisluhe, privide. Tam so ga zdravili najprej s zyprexo nato pa leponexom 300mg. Prejemal je tudi Haldol 3x na dan plus apsurin pp. Leponexa ni prenašal. Cele dneve je ležal bil upocasnjen, noge ga niso drzale. Ukinili so leponex in uvedli Loquen 200mg zv. To vse v 40h dnevih hospitalizacije.Po izteku sklepa se je vrnil v domaco oskrbo. In sicer je doma 5 dni.Trenutno brez dozivljanj in neprijetnih obcutkov. Po 8h tednih je se vedno tremorozen, ne pomaga niti apaurin. Samo lezi,nima moci niti govoriti,niti vstati. Je nemiren, tesnoben.Trenutno ima haldol 2-2-2mg in loquen 200mg ter apaurin pp, za katerega so mi vceraj v dezurni sluzbi rekli naj ga jemlje kar redno 2x na dan. Zanima me, ali so to stranski ucinki trenutnih zdravil, ali se vedno predeluje leponex. Koliko dolgo lahko trajajo stranski ucinki? Sam pravi, da po drogi ne krizira. Sicer ima datum na dvojnih diagnozah 11.9 vendar se bojim, da ne bo sprejet zaradi nezmožnosti sodelovanja na skupinah. Kontrole redne nima pri psihiatru. Je prav, da se obrnem na dežurno službo? Najlepsa hvala vnaprej.

Pozdravljeni,

Včasih traja več mesecev, da najdemo pravo terapijo in prave odmerke. Predvsem je to težko, ko je diagnoza tako resna kot jo ima vaš brat. Namreč, že psihoza je ogromen stres za možgane in je nekaj časa potrebno, da se povrne ravnovesje. Poleg tega je vaš brat jemal droge, ne vemo kakšne posledice je to pustilo in koliko so trajne. Ne vemo tudi, ali brat zares abstinira (to bodo preverjali s testi na Oddelku za dvojne diagnoze). Torej, vse kar vam jaz lahko svetujem je, da gledate na njegovo zdravljenje kot na tek na dolge proge, ne kratke.
Pomembno pa bo, da ima svojega psihiatra, s katerim bo našel skupen jezik, kateri ga bo spremljal daljši čas in mu urejal terapijo. Po drugi strani pa bo veliko odvisno od njegovega sodelovanja, truda in vztrajnosti. Je pa dragoceno, če ima podporo družine.
Glede obiskov na urgenco, je to redkokdaj zares upravičeno, predvsem zato ker urgentni zdravnik ne pozna poteka bolezni in samega pacienta, vedno je boljše, če terapijo prilagaja vedno isti zdravnik.

Lep pozdrav,

Daniela Fiket, dr. med., specialistka psihiatrije - transakcijska analitičarka, svetovalka Inštitut Neocortex; Kontakt: 070/760-769 ali [email protected]; Spletna stran: http://psihoterapija-fiket.si

New Report

Close