Najdi forum

Pozdravljeni,
Že nekaj mesecev se mi zdi da nisem popolnoma vredu, sicer so vmesna obdobja v katerih se počutim odlično, vendar mi ta nizka totalno zbijejo vse. Že mesece se mi vsake toliko časa pojavijo težave z dihanjem (zdravnik je rekel, da je kriv stres), doživela sem tudi že panični napad (mravljinci, hiperventilacija, občutek obupa, zakrčene mišice…) in res nevem kaj naj glede tega storim. Imam zelo slabo samopodobo, sem brez samospoštovanja in izgubila sem vso motivacijo. Izogibam se določenih mest in socialnih interakcij, saj je to zame dokaj velik napor. Nevem kaj naj storim. Počutim se prazno in kot nek izmeček, ki ni vreden ničesar, kar mu je dano. Zdravnik me je vprašal, če se mi zdi, da je z menoj vse vredu, pa sem samo odgovorila da nevem, saj me je preveč strah priznati, da me marsikaj muči. Tudi staršem si neupam zaupati, zaradi nelagodnega občutka smiljenja same sebi. Strah me je zdravnika prositi za napotnico k psihologu in vas prosim za nasvet, kaj naj storim.
Lep pozdrav ft

Pozdravljeni,

že sami ste ocenili, da potrebujete pomoč in težave, ki jih opisujete, presegajo svetovanje preko foruma. Moj nasvet je torej, da si dovolite poiskati pomoč, imate pa pri tem več možnosti. Nekatere v nadaljevanju so vam lahko v pomoč kot trenuten suport, za prebroditev krize. Druge so dolgotrajnejše oblike pomoči, ki bi temeljitelje naslovile reševanja stiske, v kateri ste se znašli.

[list]Klic v duševni stiski.
[/list]Med 19. in 7. uro so dosegljivi na telefonski številki 01 520 99 00. Na pomoč lahko pokličete ne glede na vzrok vaše stiske. Z razumevanjem bodo poslušali vašo pripoved, morda vam bo že to v olajšanje, bodo pa vas vedeli usmeriti na druge vire pomoči.
[list]Posvet (http://www.posvet.org/kontakt) – Center za psihološko svetovanje.
[/list]Svetovalnice so po celi Sloveniji. Za sprejem ne potrebujete napotnice ali zdravstvene izkaznice, svetovanje je brezplačno.
[list]CKZ/ ZVC (Center za krepitev zdravja/ Zdravstvenovzgojni center).
[/list]Kontakti so na https://www.nijz.si/files/uploaded/seznam_zvc.pdf – pokličete ali pišete lahko kateremukoli in se prijavite. Izvajajo skupinske psihoedukativne delavnice. To ni terapija, ampak učenje strategij/ tehnik za samopomoč. Za delavnice Spoprijemanje s stresom in Tehnike sproščanja ne potrebujete nobene napotitve. Morda vam bo potem lažje na druga dva sklopa delavnic, Podpora pri spoprijemanju s tesnobo in Podpora pri spoprijemanju z depresijo, za kateri je potrebna napotitev s strani osebnega zdravnika.
[list]Psihiater.
[/list]Do psihiatra lahko pridete tudi brez napotitve osebnega zdravnika, čeprav bi vam priporočala, da napotnico pridobite. Tako boste namreč veliko hitreje na vrsti. Drug način dostopa do psihiatrične pomoči brez napotnice osebnega zdravnika je, da se obrnete na dežurno ambulanto najbližje psihiatrične bolnišnice. In še tretji način brez napotnice je, če obiščete zasebnika. V tem primeru je storitev samoplačniška.
[list]Psihoterapija.
[/list]Če bi želeli psihoterapijo v okviru javnega zdravstva, brez napotnice zdravnika ne bo šlo. Zaradi pomanjkanja kliničnih psihologov v javnem zdravstvu so čakalne dobe lahko precej dolge. Priporočam, da zato ne odlašate. Od osebnega zdravnika pridobite napotnico za Kliničnega psihologa – Prvi pregled. Nato na https://cakalnedobe.ezdrav.si/ dobite kontaktne informacije in način naročanja. Na razpolago so vam tudi psihoterapevti, ki delajo v zasebnih praksah.

Reševanje težav ni smiljenje samemu sebi. In včasih je iskanje pomoči – povedati še komu, da težave obstajajo, prvi korak v reševanju problemov.
Srečno!

Mihaela Burina univ. dipl. psihologinja, v usposabljanju iz Vedenjsko-kognitivne terapije; Transakcijska analitičarka-svetovalka Inštitut Neocortex Kontakt: 070/607844 ali [email protected] http://psihoterapija-fiket.si

New Report

Close