Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Estetsko zobozdravstvo Bele zobne zalivke

Bele zobne zalivke

Spoštovani!
Imam zelo nenavadna stranska sekalca -majhna, čudne oblike … Med stranskima sekalcema in sprednjima sekalcoma/podočnikoma je tako kar velik razmik (na obeh straneh), kar je estetsko zelo moteče. Odšla sem že na nekaj brezplačnih posvetov z estestkimi zobozdravniki in vsi so mi povedali enako: navadne zobne luske/bonding za mojo situacijo niso primerni oz. ne bo šlo brez brušenja zob, česar pa si ne želim, saj imam drugače popolnoma zdrave, močne zobe, poleg tega pa bi bil proces zdravljenja dolgotrajen in precej dražji kot si lahko trenutno privoščim. O tem se govorila tudi s svojo zobozdravnico, ki mi je predlagala, da mi situacijo lahko popravi z belimi zobnimi zalivkami. Rešitev bi bila seveda začasna in bi jo bilo potrebno obnavljati, a ona nad njo deluje precej navdušeno, saj pravi, da bi izgledalo naravno, zobje ne bi bili poškodovani, poleg tega pa bi mi jih brez težav odstranila, če mi ne bi bilo všeč. Po eni strani se mi zdi, da nimam kaj zgubiti, po drugi pa me skrbi kako naraven videz je na tak način sploh mogoče zagotoviti, kako obstojne so zalivke. Take rešitve situacije nisem zasledila še nikjer drugje in seveda se mi poraja vprašanje, če je ta metoda tako super, zakaj bi ljudje potem plačevali več 1000 evrov za estetske zobozdravstvene posege z enakim rezultatom. Zanima me, kaj o tem menite vi.

Pozdravljeni,

Vsaka rešitev ima svoje prednosti in slabosti v ozir na: invazivnost, obstojnost in estetiko. Najprej se sami morate odločiti kateri od naštetih vidikov vam največ pomeni, ko boste določili vrstni red, se boste lažje odločila katera rešitev je najbolj primerna za vas.

Keramične luske so bistveno bolj estetska in bolj obstojna rešitev. Keramika je čvrsta in zelo gladka, zato s časoma ne spremeni izgleda in barve. Ponavadi je potrebno pobrusiti 0,3 – 0,5 mm debeline sklenine, kar je zelo malo, je pa res, da je proces nepovraten.

Preoblikovanje oblike zoba s kompozitom (to je material iz katerega delamo zalivke) je bistveno manj invazivni poseg, saj ne brusimo sklenine, je pa manj obstojna rešitev v funkcionalnem (obraba) in estetskem smislu (kompozit se s časoma zabarva). Kakšen estetski učinek boste dobila in kakšna bo obstojnost kompozita pa je odvisna od kvalitete kompozitnega materiala in tehničnega znanja operatorja. Vsakem primeru bo potrebno nadaljnjo “vzdrževati” kompozitne površine v prvotnem stanju s poliranjem.
Težko je predvideti ali boste zadovoljna s tovrstno rešitev, in za koliko časa.

Ne glede na to za katero rešitev se boste odločila, moj nasvet bi bil, da izberete zobozdravnika, ki ima izkušnje na tem področju in vam lahko predstavi kakšen primerljiv primer, ki ga je naredil v preteklosti, tako boste dobila boljši občutek kaj pričakovati.

Srečno!
Emilija Dukovska

New Report

Close