Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Estetsko zobozdravstvo ZOB na kljukice….kaj moram vedet

ZOB na kljukice….kaj moram vedet

Pred dopusti mi je izpadel stalni zob LEVA ENKA ZGORAJ. Zdaj pa sem dobila nadomestni zob na kljukice, ki pa ga moram-po naročilu zdravnika vzeti ven vedno, ko bom kaj hotela pojesti.
Ta zob je, kot se je malo pošalil, samo za okras, ko bom šla ven…
Zdaj pa me res zanima, tisti, ki imate kako podobno izkušnjo, kaj če slučajno pozabim ali pa ko grem k sosedi na obisk in mi ponudi piškot ali štrudelj. . itd….in če jem bolj na desni, a je lahko to zelo narobe?
In v gostilni, ko greš na privat kosilo ali pa na neko slavje, je potem boljše da greš brez zoba?
Vem, da si ga moraš potem očistit ali izprat z vodo, ampak če počakaš da prideš domov, verjetno ne bo katastrofa….zob mi sicer lepo pristaja in trdno stoji in me skoraj ne moti, pa je danes prvi dan, ko ga imam.
Sem pa naročena tudi na zob na mostiček, seveda preko socialne, oziroma zavarovalnice, na katerega pa čakaš eno leto….privat pa ne grem, ker to je najslabša varianta, da poleg vseh davkov in zavarovanja, ki ga plačujemo za zdravstvo, si moraš potem to plačat čisto sam in je potem nekako en zob ena moja penzija…ni šans, ker ne zmorem.
Očitno pa bo še slabše, saj računajo na naivnost ljudi, ker vsak misli, da za tako stvar pa res ni škoda denarja in enostavno gre v to.
Če bi jih prisilili in ne bi nihče hotel plačat teh neumnosti privatnikom, bi danes dobili skoraj zastonj najbolj kakovostne zdravstvene usluge.
Dokler boste pa vsi razmišljali kot egoistične kure, pa bo na koncu cena za socialni zob enaka kot cena implantanta, oziroma se bodo te socialne usluge izkoreninile in to je njihov cilj.
Zdaj bo FAKIN-boljšega priimka zanj ni na svetu-ukinil še to, kar smo imeli….vsaj zelo verjetno.

Moj mož ima na enki nekaj podobnega, je bilo mišljeno začasno, da se odloči ali implant ali mostiček oz. brušenje sosednjih zob. In tako se odloča več kot eno leto, se je že čisto navadil. Ne vem pa če je čisto isto kot pri tebi, ker on lahko normalno je, tudi estetsko se ne vidi razlike, razen če močno odpre usta in ga gledaš prav v usta se mu na koncu vidijo tisti “kaveljčki”. Poizkusi najprej z mehko hrano, pa boš videla….

To imaš provizorij, ki je bolj za okras. Če je dobro narejen, pa lahko z njim tudi kaj poješ in tudi nekaj časa drži, ne vem če ravno eno leto in še to samo en zob. Če ti je naredil takšen provizorij, ga poslušaj, da ne boš ob prvem ugrizu brez.
Tudi ko boš na socialo delala in ti bo delal t.i. zastonj, bo to res osnovni material. Koliko bo držal, vprašanje. In če bo že zastonj material, upaj, da ima dobrega tehnika, da bo vsaj ok zgledalo.
Na kljukice ali žabice se delajo tudi delne proteze, ampak iz osnovnega materiala je vse skupaj nič, poleg, da se ti še tisto železje vidi. Če želiš malo bolje, tudi preko sociale doplačaš.
Če hočeš imeti zob not, ko boš pri sosedi ali na privat kosilu, se spomni na dojenčke. Ali pojdi bolj sita in boš kakšen pore lahko pojedla, pa župco, pa kekse, ki jih lahko topiš v ustih.

Imaš pa možnost dati pobudo, sedaj ko nastajajo tanovi, da zobarjem pač odvzamejo prosti trg, ki ga regulirajo.

nova
Uredništvo priporoča

Glede TA NOVIH imam še slabši občutek, kot je bilo stanje do zdaj. In sicer, da bodo črtali RES VSE, kar ni NUJNO, NUJNO.
Med tem mi je prijateljica, ki je imela na opodono zadevo obešenih več zob in tudi kar nekaj časa, da se je navadila in je jedla kar skoraj vse. Potem pa si je zobe samo snela in jih sprala z vodo, ko je bilo pač najhitreje možno/a la proteza.
Rekla je tudi, da naj imam zob čim več v uporabi, oziroma da naj ga čim manjkrat snamem-samo za umivanje naprimer.
Da je tudi pri hrani sicer treba pazit, kako se česa lotiš, da se pa tudi navadiš in čez nekaj časa samoumevno začneš žvečit z desno polovico, ko se hrana stopi ali že prežveči, se pomakne lahko pa tudi v levo polovico, da naj to ne bi bilo tako občutljivo.
Včeraj sem potem jedla rižoto, ko sem začela žvečit meso, sem ga pač razrezala, bilo pa je tudi do mehkega obdelano in nisem imela težav.
Bomo videli, po implantant pa zaenkrat nikamor ne bi šla, ker se tudi 500 e meni sliši ogromno, pa da grem še v Bosno ali kam in zapravljam za bencin in hotel…ni šans. Se pa strinjam s komentarjem, da je treba vse izkoriščevalske zobozdravstvene privatnike obesit ali pa izgnat iz države, ker nam kvarijo še tiste dobrine, ki jih imamo.

Začasna protezica za en zob je predvidena predvsem za estetske potrebe, med obdobjem do trajne rešitve, v Vašem primeru mostička. Zadeva je krhka, ter verjetno ne bi zdržala sile ugriza. Izključeno ni niti, da bi si pri tem lahko poškodovali dlesen. Če Vas moti, ni nujno, da jo imate ves čas v ustih, je pa priporočljivo. Priporočljivo je, ker se ob daljših časovnih obdobjih sosednji zobje lahko minimalno premaknejo, začasna protezica pa zagotavljia, da razmak ostane enak.
Kar pa se tiče uporabe med jedjo, Vam svetujem da preden začnete z jedjo protezico odstranite iz ust, pojeste, ter jo nato vstavite nazaj.
Srečno !

New Report

Close