Najdi forum

prosim za pomoč

Pozdravljeni. Prosila bi vas za kakršen koli nasvet v zvezi z nespečnostjo in konstantno utrujenostjo. Da na kratko opišem situacijo. Sem 11m po porodu. Že kar nekaj let sem v psihoterapiji in na antidepresivih, občasno pomirjevalih. Vsa zdravila sem prekinila s pričetkom nosečnosti. Moram priznati da sem situacijo kar dobro obvladovala, glede na stanja prej. Tudi po porodu sem se počutila dokaj vredu, se odločila za dojenje in zadevo obvladovala brez zdravil. Nekje 4m po porodu pa se je začela nespečnost. Spala sem po 2 uri na noč. Čez dan v pogonu, delo in obveznosti okrog otroka. Utrujena, izčrpana, omotična…Psihiater mi sprva “ni želel” dati antidepresivov v smislu, če sem prebrodila najhujše (nosečnost in popordno obdobje) mi bo tudi naprej uspelo. Začela sem s homeopatskimi granulami. Zadeva bi naj začela delovat 2-3m. Slišalo se je grooozno dolgo. Jemala sem redno in po navodilih. Spala še vedno nisem. Po posvetu z zdravnikom sem zvečerj vzela kakšno polovičko Helexa in baldrimed. Do jutra nisem dojila. Spanje sem podaljšala nekje na 4 ure. Decembra sem dobila Asentro. Počutje je bilo boljše, spanje še vedno ne. Glede na moje stanje in starost otroka sem pripravljena dojenje opustit. Mi lahko prosim svetujete s čim si naj pomagam? Aja da omenim da sem januarja dobila še zdravila Tritico (1/6 zvečer) vendar sem imela občutek da bom umrla, grozni stranski učinki kljub majhni dozi zato sem ga opustila. Rada bi nekaj naravnega. Ne bi se rada zastrupljala s kemijo samo zaradi nespanja. Tudi psihiater je enakega mnenja, vendar ne gre in ne gre. Uporabljam tehnike sproščanja, vadim jogo, trudim se res maximalno. Nekaj sem brala za ašvagando. Kaj menite o tem? Verjetno bi nekako morala povečati melatonin pa nevem na kakšen način? Kakršen koli nasvet bi mi zelo pomagal. Hvala vam in lep dan.

Spoštovana rožica7,

bom odgovoril po vrsti kot bi šla obravnava pri meni.

1. Najprej se je potrebno prepričati, da motnje spanja niso telesnega izvora. Iz vašega je videti, da so pri vas motnje spanja verjetno psihičnega izvora. V prid temu gre tudi dejtvo, da ste to težavo že izpostavili pri splošnem zdravniku ter psihiatru, ki sta očitno sklepala, da gre za psihološki izvor. Poznam pa primere, ko je psihiater prehitro sklepal in se je naknadno izkazalo, da motnja spanja ni bila simptom depresije, ampak težave z delovanjem ščitnice. Če se kdaj pojavi ta sum, je pravi naslov za obisk: UKC, Klinični inštitut za klinično nevrofiziologijo, kjer opravijo celostno diagnostiko motenj spanja (https://www.kclj.si/index.php?dir=/pacienti_in_obiskovalci/klinike_in_oddelki/nevroloska_klinika/ki_za_klinicno_nevrofiziologijo)

2. Če zaključimo, da motnja spanja je psihičnega izvora (najbrž depresivnost ali anksioznost?), imamo dve možnosti. Eno je blaženje simptomov, drugo pa ugotavaljanje in odprava vzrokov.

BLAŽENJE SIMPTOMOV
Ukrepe, ki ste jih naštela (antidepresivi, pomirjevala, sproščanja, joga, naravni pripravki, ašvaganda), štejm v kategorijo blaženja simptomov. Sprašujete kaj še lahko storite, da se simptomi ublažijo in da boste več spala. Moj odgovor je, da s psihiatrom nadaljujeta iskanje finih nastavitev zdravil. Počutje sta že popravila in dvignila spanje na 4h. Klientom običajno svetujem, da se trmasto vračajo k psihiatru dokler se ne najde prava kombinacija zdravil v natančno pravih odmerkih. Pgosto to iskanje terja več obiskov. Odločitve so seveda vaše, vendar vseeno povem svoje mnenje, da se mi zdi na kratek rok bolj pomembno spanje kot pa ne vzeti nič “kemije”. Vaš cilj na srednji rok pa lahko še vedno ostane se “kemije” znebiti. Blaženje simptomov je v redu, ampak je fino vedet, da s tem vzroki težav ne bodo izginili in da se bodo simptomi prej ali slej vrnili.

UGOTAVLJANJE IN ODPRAVA VZROKOV
Ne glede na to za kakšne težave čustvovanja gre (anksioznost, depresivnost ali kaj drugega) so vedno v ozadju znani psihološki mehanizmi, ki to počutje prožijo. Recimo, v jedru depresivnosti je najbolj pogosto doživljanje nizke lastne osebne vrednosti. Prav tako so znani nezavedni psihološki mehanizmi, s katerimi si oseba krati spanec. V okviru psihoterapije se da dokaj hitro ugotiviti kateri nezavedni del psihe osebo prebuja in zakaj. V psihoterapevtskem procesu se klient teh neustreznih sporočil najprej zave. To gre dokaj hitro. Potem pa oseba ta preganjalska sporočila postopoma omili in jih nadomesti z ustreznimi, nepreganjalskimi. Potem lahko spi.

Če pravite, da so se vam motnje spanja pojavile 4m po porodu, bi bilo fino, da s psihoterapvtom raziščete ali je mogoče to povezano s prihodom otroka (skrb za novo življenje?) ali pa z odsotnostjo zdravil itd. Skratka, vzroke za nespečnost mora razumeti psihoterapevt in s tem tudi vi. To je prva prioriteta, ker pomanjkanje spanja močno vpliva na polutje in zdravje tako vas kot otroka.

Vse kar sem napisal za nespečnost, velja tudi za omotico in ostale simptome. Psihoterapevt mora točno vedeti kaj je vzrok in kakšni so koraki obravnave, da se to reši.

Bralci foruma in jaz bomo hvaležni za kako povratno informacijo kaj ste ugotovili in kako svojo težavo rešujete.

Lep pozdrav,
Uroš Drčić

*** mag. Uroš Drčić, transakcijski analitik - psihoterapevt *** m: 031 336 452 *** e: [email protected] url: revitacenter.si

Hvala vam za Vaš odgovor, obljubim da se oglasim čim najdem vzroke oziroma rešitev za moje nespanje. Lep dan

nova
Uredništvo priporoča

Vzroki so nastali pred mnogo leti, kot ste sama omenila, da imate težave že več let. Kemija, antidepresivi, benzodiazepini oz. drugi naravni pripravki, ki jih omenjate so lahko samo čustveni analgetik/maskiranje težave/vzroka, ki pa ne odpravijo vzroka, celo nekako dajejo potuho, da ne odpravite vzroka in opravite z tem. Kot tudi sami ugotavljate se vam je ob prvem močnejšem stresorju vse zopet ponovilo, ker vzrok ni bil odpravljen. Nespečnost, slabo počutje, tesnoba/anskioznost Vas zopet kličejo po spremembi, Vas opozarjajo, da nekaj že več let ni ok. v Vašem življenju. Te težave Vas poizkušajo opozoriti/zaščititi, da niste na pravi poti že več let, na takšni poti, ki ste si jo želela že pred leti, od Vas pa je odvisno če jih boste upoštevala in ukrepla ali pa boste še celo življenje iskala substance za lajšanje in ignorirala opozorila telesa.

Preberite spodnji članek:

https://www.primorske.si/2015/09/12/tel … luhnimo-mu

https://www.primorske.si/2015/09/12/telo-nam-govori,-prisluhnimo-mu

New Report

Close