Najdi forum

Protetični zatiček

Pozdravljeni,
Na zob 21, sem v svoj polnjen koreninski kanal dobila zatiček iz titana. Dokler je moj zob v obdelavi pri protetiku, sem začasno dobila direktni provizorji, ki ga lako tudi snamem.
Kar me zanima je ali bo ta nadomesten protetični zob imel tudi dobro fukncijo in ne le dober estetski izgled, pomeni, da bom lahko končno ugrniznila v hrano normalno? In če, koliko časa takšne protetične krone ponavadi zdržijo? Strah me je namreč, da se mi bo po letu, dveh, zlomil. Odločila sem se za krono iz porcelana.

Najlepša hvala, ter lep pozdrav.

Poštovana,

Hvala Vam na Vašem pitanju.

Što se tiče Vašeg zuba na koji ste dobili nadogradnju, važno je znati da svaki zub sa nadogradnjom je dugoročno u riziku od pucanja korijena. To ovisi o veličini korijena, izvedbi nadogradnje i zagrizu. Pucanje takvih zuba nije neobično, nakon čega se ugrađuju implantati.

Pri ugradnji implantata treba se čekati 3 mjeseca da bi se implantat integrirao, kako bi se na njemu mogao raditi definitivan rad. U tom periodu pacijent može dobiti privremeni zub kako bi lakše izdržao period dok implantat postane pogodan za izradu rada. Privremeni zubi od drugačijeg su materijala od završnih krunica, te samim time postoji i veća mogućnost pucanja stoga pacijent to treba uzeti u obzir i biti oprezniji pri žvakanju u tom prijelaznom periodu.

Što se tiče estetike, funkcije i dugovječnosti definitivnog rada, to sve ovisi o kvaliteti samog rada te konačnoj izvedbi laboratorija koji ga proizvede, o materijalu od kojeg je rađen a isto tako i o doktoru koju je zadužen za Vašu terapiju te sudjelovao u biranju boje i oblika Vašeg novog zuba.

Što se tiče trajnosti samoga rada, mi u Poliklinici IMED dajemo garanciju na protetski rad i keramiku, a koliko dugo vrijedi ta garancija u Vašem slučaju morat ćete provjeriti sa Vašim stomatologom.

U svakom slučaju, ukoliko je kvaliteta krunice na visokoj razini, ona bi trebala biti u mogućnosti zadovoljiti sve funkcionalne i estetske potrebe pacijenta.

Lijep pozdrav

New Report

Close