Najdi forum

Hčerka izgubila očeta in se spreminja

V začetku leta je moj mož storil samomor. To so bili zame najbolj grozni dnevi v življenju. Šele počasi dojemam kaj se nam je zgodilo in sploh še ne morem pomisliti, da bo kdaj sploh lažje. Iz dneva v dan komaj zmorem. Ostali sva sami s hčerko staro 6 let. Vztrajam in se borim predvsem zaradi nje. Po smrti očeta se je zelo spremenila. Postala je veliko bolj “pridna”, mirna in tiha. Prosim za nasvet kako naj ravnam, da ji lahko najbolj pomagam. Vnaprej hvala.

Spoštovana gospa Ana, najprej vam izražam moje iskreno sočutje ob tako hudi izgubi. Vaše trpljenje in trpljenje vaše hčerke je zelo veliko. Z vami sem v vaši bolečini. Zaupam, da že zmorete razumeti, da sta s hčerko doživeli zelo veliko krivico in da si zaslužita vso sočutje in tudi podporo, ki je na voljo. Prav tako zaupam, da ste že lahko sprejela, da je vaš mož naredil samomor samo zaradi svojega lastnega notranjega trpljenja in grozne bolečine, ki jo je doživljal v sebi. Da boste zmogla pomagati hčerkici, ki vas zelo potrebuje, najprej, vi sami potrebujete pomoč in podporo tako v družini, sorodstvu, med sodelavci. Obrnite se na osebnega zdravnika, če je potrebno tudi na psihiatra ali poiščite pomoč izkušenega terapevta. Vse kar boste zmogla narediti, da pomagate sebi, bo pomagalo tudi vaši hčerki, da ji boste lažje v oporo. Iz tega kar ste napisali lahko razberem, da ste zelo sočutna mama, ki jo zelo skrbi za otroka. Vaša hči je izgubila očeta, kar je nenadomestljivo. Zelo verjetno je, da se boji tudi, da bo izgubila še vas. Svetujem vam, da preživite čim več časa z njo. Potrebuje občutek predvidljivosti, varnosti in bližine (tudi telesne). Pomembno je tudi, da o očetu in njegovi smrti govorita. O pogrešanju, bolečini, stiski. Tako ji boste dala priložnost, da začne žalovati za tako tragično in krivično izgubo v njenih rosnih letih. Prav tako vam svetujem, da še naprej spremljate predvsem njeno vedenje. Otroci imajo še manj možnosti, kot mi odrasli, da bi izrazili z besedami, ko jim je hudo. Izražajo pa z vedenjem, kot ste tudi sama opazila.

Če čutite, da je potrebno, me lahko tudi pokličete: 041 37 0004 in se bova pogovorili kako lahko hčerki še bolje pomagate. Želim vam vse dobro. Pogumno naprej.

New Report

Close