Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Čutila Oftalmologija Očesni pritisk

Očesni pritisk

Pozdravljeni,

pred dvema tednoma sem bil pri okulistu, zaradi meglenega oz. slabšega vida na levo oko, in sicer na daljavo, prav tako občasno občutim rahlo bolečino v desnem očesu, ki traja par dni.
Zdravnica mi je rekla, da je na levem očesu rahla dioptrija, ostalo je vse v redu.
Sedaj pa me zanima, če je vrednost izmerjenega očesnega pritiska normalna. Brat je namreč imel očesni pritisk 21 mmHg in je dobil kapljice za zniževane očesnega pritiska, prav tako je bil napoten v glavkomsko ambulanto, kjer pa so ugotovili, da glavkoma nima, terapijo za zniževanje očesnega pritiska so mu pustili.
Prosim, če mi napišete, kolikšne so mejne vrednosti za očesni pritisk, oz. kaj mi svetujete glede mojega izvida, ki je priložen.
Za odgovor se vam lepo zahvaljujem.
Silvo

IZVID:

Vidna ostrina na daljavo:
VDO 0,8-1,0 st.n.k
VLO -0,5sph = 0,8-10
Avtomat refraktometer:
DO +0,50sph -0,00cyl/0
LO -0,50sph -0,00cyl/0

Tpt: 21/19 mmHg

Status ophth. Praesens:
Sprednja biomikroskopija praesens:
Zunanji deli. b.p.
Zrkli: bledi,v ortu položaju, gibljivost b.p.
Roženici: čisti
Sprednja prekata: normalno globoka, čista
Šarenici: b.p.
Zenici: okrogli, ozki
Leči: čisti
Steklovini: čisti
Fundus v m dlo: papili ostro omejeni, rožnati. CD 0,00.Arterije in vene normalno polnjene. Makuli b.p.
Diabetičnih sprememb ni videti.
DG: Myopia o. son
KO: čez eno leto

Spoštovani,
glavkom je bolezen, pri kateri pride do nepovratne okvare vidnega živca, zaradi za oko previsokega intraočesnega pritiska. Vzroka, pri najpogostejšem primarnem glavkomu ne poznamo. Glavkom se pogosteje pojavlja pri starejših ljudeh, v družinah, pri visoko kratkovidnih. Kot sem dejala, je zgornja meja pritiska pri posameznikih različna in jo skušamo postaviti pri podrobnem pregledu, včasih je potrebno več pregledov ali se kasneje pokaže, da je meja drugačna.
Glede na podatke , ki ste jih napisali, ki pa niso popolni, verjetno trenutno ne potrebujete terapije, vsekakor pa so potrebne redne kontrole, čez eno leto, kot vam je naročila vaše zdravnica.
Lp

Pozdravljeni,

zanima me, ali je ta izvid kaže na kakšne posebnosti, ali pa je povsem normalen. Zanima me, ker nisem dobil nobenih pojasnil in ne razumem med. terminologije.

Podatki:

vdo: 0,8 sc
vlo: 0,8 sc

BM: Sprednji segment bp, zenici v midriazi, motnjave v lečah, steklovini bp
Fundi: Z90D: papili n. optici omejeni, C/D 0,3, žilje ožje.

DG: DM

Hvala in lep pozdrav.


v izvidu ni podatka o izmerjenem očesnem pritiski. Podatki so da je vid obeh očes 80% ( brez korekcije z eventuelnimi očali) .Opisane so začetne skalitve očesne leče desno in levo. LP gorazd

*******************************************

New Report

Close