Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Čutila Oftalmologija rumena pega

rumena pega

Spoštovani!

Sprašujem v imenu moje mame (70 let), ki so ji odkrili rumeno pego. Novembra je bila naročena za operacijo sive mrene. Na dan operacije pa so ji odkrili, da pri njej ne gre za sivo mreno, temveč za rumeno pego. Le-ta se ji dela na obeh očesih, na desnem nekoliko bolj – takrat so ji povedali, da na desno oko vidi cca.70%.

Izvid je bi takrat naslednji:
Dg.: Membrana epiretinalis maculae o.u., dex. > sin.; Catarca senilis incip.o.u.

Vdo:+1,0 – 0,50/100 = 0,6 – 0,7 p.
Vlo:+1,0 = 1,0

T pn do : 17; lo: 18 mmHg

Fdi v midriazi: papili b.p., žilje starosti primerno, v makulah iregularnirefleksi,desno bolj izraziti.

mnenje: Glede na relativno dobro vidno ostrino se za operacijo zaenkrat ne odločim.

Včeraj, 2.2.09 pa je odšla zopet na pregled, kjer ji je doktorica povedala, da na desno oko vidi samo še 40%.

Izvid je naslednji:

Anamneza: Op.katarte zaradi sprememb na očesnem ozadju ne pride v poštev
Status:
Vdo:+1,0 – 0,50/105 = o,4 p.
Vlo:+1,0 = 0,9 – 1,0
Er + 1,25 – 0,5/107
+ 1,75-1,00/65
Tdo : 17; Tlo: 16
BM dlo: zrklo je mirno, prozorna roženica, čist sprednji prekat, začetna katarakta
Fdi dlo: papili v nivoju, rožnati, žile primerno polnjene, kaliber enakomeren, epimakul, membrana desno > levo.
Dg.: Membrana epimacul.o.u.; Cat.sen.incip.o.u.

Diagnoza: H35.3 Degeneracija makule in zadajšnjega pola

V bolnici ima ponovno kontrolo 9.3.09.

Sedaj pa vas sprašujem:
– kaj s preprostimi besedami ti izvidi pravijo;
– ali se da s kakšnim zdravljenjem zaustaviti nadaljevanje slabšanja vida;
– ali bi bilo dobro čim prej iti na operacijo;
– ali se po operaciji stanje kaj izboljša;
– že sedaj nosi očala (progresivna – za daleč in blizi)) – ali se ji splača že sedaj kupiti nova očala (posebej za daleč in posebej za blizu), ali naj še malo počaka;
– na nekaterih vaših forumih sem prebrala, da se z nekaterimi zdravili da zaustaviti slabšanje vida; ali to velja tudi za mamo glede na izvid in katera so ta zdravila.

Že v naprej se vam zahvaljujem za vaš trud.

Lep pozdrav

Spoštovani!
Vaša mama ima začetno sivo mreno na obeh očeh, to je skalitev v očesni leči
(cat.sen.incip.ou).Poleg tega pa ji je na zadnjem polu, pred rumeno pego nastale tanka membrana (Membrana epimacularis ou). Le-ta lahko napreduje različno hitro in tudi do različne mere okvari vidno funkcijo. Glede na izrazitost sprememb in hitrost napredovanja se za operacijo odločimo ali ne. Možnost zdravljenja je le operativna, zdravil za omenjeni bolezni ni.Uspehi zdravljenja so zelo dobri, so pa povezani z začetnim stanjem očesa. Svetujem, da z očali še počaka, dokler ni dokončnega mnenja glede operacije.

Naj še samo dodam, da sem stara 24 let in nihče v družini nima težav z očmi.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,
kolikor razberem iz izvida, je le-ta normalen in ne nakazuje na degeneracijo rumene pege, verjetno le manjša pregrupacija pigmenta v rumeni pegi: Potrebujete le redne preglede pri očesnem zdravniku, na leto ali dve, kar je potrebno že zaradi vaše dioptrije.
Kakor opisujete težave zaradi vnetij, so verjetno le posledica suhega očesa. Pogosto uporabljajte umetne solze brez konzervansov, predvsem ob dolgotrajnem bližinskem delu. Zdravnik vam bo povedal več o kakovosti in količini vaših solz s podrobnim pregledom.
Lp

Pozdravljeni,
zanima me pomen sledeče diagnoze. Predvsem me zanima ali ima moja babica rumeno pego ali ne.
Njena diagnoza je sledeča: Hipermetropija o.u, Cat. sen. o.u., Deg. maculae incip. o.u., Membrana epiretinalis o.dex, Blepharitis chr. o.u.

Hvala in lep pozdrav,

Nika

New Report

Close