Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Čutila Oftalmologija kratkovidnost, fuzija, pekoče oči

kratkovidnost, fuzija, pekoče oči

Pozdravljeni!

Imam 31 let. Pri 21-ih so se mi prvič pojavile težave z očmi, kot nekakšno vrtenje pred očmi in posledični glavobol. Dioptrije takrat še nisem imela, Cover test je pokazal rahlo exoforijo pri bližnjem gledanju, test vidnega polja pa manjša izpada (a je bil ponovljen test normalen).Pri 24-ih sem prvič dobila očala za kratkovidnost (-0,50 D in -0,25 L), naslednje leto se je dioptrija povečala na -1,25D in -0,75L in zopet sem imela občutek vrtenja, slabosti, glavobola.Pri 27-ih sem imela dioptrijo že -1,75D in -1,50L in takrat mi je okulistka prvič povedala, da imam verjetno motnje fuzije. Napotena sem bila na ortoptiko, kjer sem hodila en teden na fuzijske vaje, po katerih se je stanje malo izboljšalo, a še vedno ni bilo dobro (vrtenje, glavobol, slabost – še posebno, če hitreje berem, obračam liste, med hitro vožnjo, v trgovinah). Oči se mi tudi težko in počasi prilagajajo, ko menjam gledanje na blizu in daleč (nekaj časa vidim zamegljeno).Težave se mi poslabšajo vedno, ko dlje časa (več ur neprekinjeno ali več dni zaporedoma po manj ur) preživim pred računalnikom ali kako drugače preobremenjujem oči. Dobila sem nasprotujoče informacije o tem, ali moram obnavljati fuzijske vaje vse življenje ali pa se lahko rešim te težave enkrat za vselej. Kj o tem menite vi? Ali je s tega vidika primerna zaposlitev v npr. računovodstvu?
Težave imam tudi pri nošnji sončnih očal z dioptrijo – vrtenje; nimam občutka globine; med hojo kot da stopim v prazno, z drugimi očalmi pa imam občutek privzdignjenih tal pred seboj). Ali na to vpliva fuzijska motnja ali mogoče nepravilna izdelava, oblika očal? Navadne dioptrijske očali mi teh težav ne povzročajo.
Do sedaj je moja dioptrija zrasla že na -2,50D in -2,25L. Ali je takšno poslabšanje kratkovidnosti pri mojih letih še normalno; bi morala opraviti kakšen podrobnejši pregled oči?
Naj omenim, da imam hormonske težave in zato jemljem Diane35. Imam zelo suhe oči, zato ne nosim kontaktnih leč. Pogosto se mi pojavljajo tudi težave s pekočimi, rdečimi očmi in zatečenimi vekami.Letošnjo pomlad so me začele oči, veke tudi srbeti.Zaradi suma alergije na pelode (imela sem tudi pekoč jezik in ustno sluznico ter malo sem šmrcala) sem dobila tablete Flonidan in Claritine ter kapljice za oči Zaditen. Ker mi niso pomagale, mi je osebni zdravnik predpisal mazilo Maxitrol- kasneje mi je okulistka rekla, naj ga ne uporabljam ter naj si dajem le kapljice Systane. Te sicer res za kratek čas navlažijo oči, ostalih simptomov pa ne odpravijo – mučili so me tudi ob deževju, kar je malo čudno za pelodno alergijo. Ali takšno dolgotrajno stanje lahko škoduje vidu? S čim si lahko še pomagam?

Malo sem bila dolga, a kaj ko so se težave v teh letih nakopičile. Resnično vas prosim za odgovor.
Lep pozdrav.

Kar veliko težav: najprej glede dioptrije – ja menim, da bi bilo smiselno narediti bolj podroben pregled in preiskave na roženici, da bi lahko ocenili zakaj je dioptrija v razmeroma kratkem času napredovala, lahko pa je samo zaradi starosti. Glede suhih oči – lahko so tudi zaradi tbl, ki jih dobivate ni pa nujno, kar zadeva alergije pa težko rečem, bi morala zadevo videti.

mag. Kristina Mikek, dr.med. spec. oftalmologije Morela okulisti d.o.o. Center za očesno refraktivno kirurgijo Tehnološki park 21, stavba D, 3.nadstropje Ljubljana Tel: 01 5102340 www.morelaokulisti.si

Pozdravljeni!

Pred 3 meseci me je 2 leti stara hči popraskala po očesu. Zaradi hude bolečine (občutek rezanja) sem še isti večer poiskala pomoč na urgenci oz. na očeni kliniki, kjer so mi predpisali mazilo Chloraphenicol (3X/dan) in kontrolo. Po 3 dneh mežanja (z zdravim očesmo nisem mogla gledati, ker me je ob premiku zrkla zelo bolelo tudi bolno oko) se je praska zacelila, zato sem po 2 dneh prenehala s terapijo. Po tem me je oko večkrat močno zabolelo, se solzilo, po 1 mesecu pa se mi je stanjev celoti ponovilo – mežala sem 5 dni, poleg mazila mi je oftalmolog predpisal še kapljice Ciloxan in mi svetoval naj naslednjič, takoj ko zaboli uporabim mazilo in zaprem oko. Po 14 dneh, se je ponovilo, ukrapala sem po navodilih in oko se je takoj izboljšalo (bolečnine je minila). Čez teden dni se je zgodilo enako in nato še čez 5 dni (približno mesec dni nazaj), ko je bila bolečina ostrejša zato sem šla ponovno k zdravniku, ki pa ni ugotovil nobene mehanske poškodbe (pred tem, zjutraj, sem si oko namazala).
Od takrat me oko zelo pogosto peče (skoraj vsak dan), se solzi, je pordelo, veki sta nabrekli in čutim ostro, rezajočo bolečino, a za kratek čas. Najpogosteje se mi to dogaja ponoči, proti jutru, ko vstajam zaradi dojenja. Včasih pekoč občutek čutim tudi v zdravem očesu. Kadar je zelo hudo, si bolečine lajšam z mazilom. Sicer nosim očala: -0,75 in -1,25.
Kako naj ukrepam? Kaj mi svetujejte?
Najlepša hvala za odgovor.
Pavlina

nova
Uredništvo priporoča

Zaradi poškodbe, ki ste jo imeli se sedaj pojavljajo težave s površino – to je roženico in gre verjetno za recidivantne to so ponavlajoče se erozije. Terapija v teh primerih je sigurno mazilo, poleg tega pa bi vam svetovala še vsaj sedaj večkrat na dan uporabo umetnih solz, ki jih dobite v lekarni, poleg umetnih solz pa še gel (najbolj z vitaminom A, ali pa samo kot umetne solze v obliki gela). To terapijo bi vam svetovala vsaj 6 do 8 tednov in šele potem bi jo začeli zmanjševati na vsaj dvakrat na dan. Če po tem ne bo boljše potem pa bi morala zadevo videti, da bio lahko kaj več povedala.

mag. Kristina Mikek, dr.med. spec. oftalmologije Morela okulisti d.o.o. Center za očesno refraktivno kirurgijo Tehnološki park 21, stavba D, 3.nadstropje Ljubljana Tel: 01 5102340 www.morelaokulisti.si

premalo je podatkov ali težav, ki jih imate vi, da bi lahko podal odgovor.
LP dr. Gorazd Kolar.

*******************************************

New Report

Close