Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Čutila Oftalmologija Bistveno poslabšanje vida v 32. tednu nosečnosti

Bistveno poslabšanje vida v 32. tednu nosečnosti

Pozdravljeni.

Sem v 32. tednu nosečnosti in ugotavljam, da se mi je vid v kratkem bistveno poslabšal. Očal ne nosim, do sedaj nobenih težav z vidom. Oči me ne bolijo, vendar me moti, ker se mi je recimo v 1 tednu vid tako poslabšal.
Kaj menite, da bi lahko bil vzrok?

Lep dan in hvala za odgovor.

Zelo težko je brez pregleda odgovoriti in oceniti za kaj gre. Res pa je, da lahko hormoni tudi vplivajo na vid ali pa pridružene bolezni, ki se lahko pojavijo v nosečnosti kot je to na primer sladkorna bolezen ali pa visok krvni tlak.

mag. Kristina Mikek, dr.med. spec. oftalmologije Morela okulisti d.o.o. Center za očesno refraktivno kirurgijo Tehnološki park 21, stavba D, 3.nadstropje Ljubljana Tel: 01 5102340 www.morelaokulisti.si

Pozdravljeni,

Noseča sem 32/6. Pred dvemi leti sem bila na laserski korekciji vida, kjer so mi odstranili dioptrijo -1,75 in -2,0. Operacija je bila uspešna, po tem nobenih težav z vidom. Sedaj sem bila 14 dni nazaj prehlajena, zatečeno sem imela desno oko in tudi ječmenček na tem očesu, vendar je sam izginil. Jemala nisem noben tablet. Po parih dneh, ko je bilo bolje, sem se zjutraj zbudila in sem slabo videla na to desno oko, na blizu in daleč. V treh do štirih dneh je narasla dioptrija na +0,75, čeprav ne vidim niti na daleč. Šla sem nujno v očesno ambulanto, kjer so napisali:

ST. LOCALIS:
ER
DO: +0,25 +0,75/95
LO: +0,50

VDO: 0.67 s.c.
VLO: 1.0 s.c.

Ishihara:
DLO: 11/11
RAPD: negativen

DO: Zunanji deli primerni. Zrklo bledo. Roženica čista, prozorna. Periferno viden obroč po lasic operacijo. Sprednji prekat primerno globok, čist. Iris primerne strukture. Zenica centralno ležeča, okrogla, reaktivna. Leča čista. Steklovinski prostor čist.
LO: Zunanji deli primerni. Zrklo bledo. Optični mediji prosojni.
Fundoskopija v mm z Volk lečo. Žilje primerno. Makula z nežnim odsevom. Mrežnoca leži. Patoloških sprememb ne vidim.
OCT makul:
DO: Mrežnične strukture primerne. Fovealna kontura izražena, brez znakov intra ali subtetinalne tekočine. CRT 238.

Posebnosti ne ugotavljajo, zato se naroči na pregled vidnega polja Octopus G1.

Pri ginekologu sem merila pritisk in sladkor, vse je mejah normale.

Kaj bi torej to lahko bilo? Vid mi peša iz dneva v dan in me zelo resno skrbi, kako je po tem tudi pri porodu s tem, glede na to, da se takrat poveča tlak v očesu.

nova
Uredništvo priporoča

Kratkovidnost se v nosečnosti pogosto poveča. Zaradi hormonalnih sprememb se očesno zrklo nekoliko podaljša in postane kratkovidno. Pogosto je ta sprememba le začasna in se po porodu popravi. Svetujem vam da opravite ustrezne kontrole pri vašem okulistu, ki je zelo natančno opravil sedanji pregled.
S spoštovanjem, dr. Gorazd Kolar

*******************************************

New Report

Close