Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Čutila Oftalmologija določitev dioptrije pri otroku

določitev dioptrije pri otroku

Spoštovani!
Triletni otrok ima občasni odklon levega očesa, zdravnik mu želi določiti dioptrijo tako, da mu moramo štiri dni v oči dajati kapljice, ki mu bodo poslabšale vid za nekaj dni in občutljiv bo na svetlobo – razširjene zenice. Zanima me, če obstaja kakšna druga, manj dražeča in ne tako agresivna priprava na pregled, saj baje te kapljice pečejo, ne vem, kako jih bo otrok prenašal in kako bo sploh videl. Kako natančno se lahko določi dioptrija pri tako majhnem otroku?
Hvala in lp.

Ena od možnosti so kapljice, ki jih damo za domov. Druga možnost pa je, da otrok dobi kapljice v ambulanti in se na ta način določi dioptrijo. V vsakem primeru pa so potrebne kapljice za razširitev zenic, da se lahko dioptrijo bolj natančno določi. Potem mora seveda še otroček malo sodelovati, da se dioptrijo lahko določi bodisi z avtomatsko elektronsko refraktometrijo ali pa s skiaskopijo.

mag. Kristina Mikek, dr.med. spec. oftalmologije Morela okulisti d.o.o. Center za očesno refraktivno kirurgijo Tehnološki park 21, stavba D, 3.nadstropje Ljubljana Tel: 01 5102340 www.morelaokulisti.si

Tudi pri nas imamo enake težave. Pregled imamo septembra, 4 dni prej moramo začeti s kapljicami.
Zanima pa me še naslednje glede teh testov vida. Testirali smo 2x.1. pri osebni zdravnici, kjer je na desno oko deklica videla brez težav, na levo pa nekaj časa sploh ne nato je povedala nekaj večjih sličic.
NAto smo šli k okulistu. Tam so najprej izmerili z aparatom, vendar je deklica na desno oko še sodelovala, levo pa ne več tako kot bi bilo potrebno.
Nato še gledanje slikic. Z obema očesom brez težav. Nato sem prosila, če lahko najprej levo oko, pa je med. sestra rekla da ne, da najprej zdravo oko. Seveda brez težav vendar že ne več tako zavzeto kot 1 . rundo, nato pridemo do levega očesa in tukaj nastanejo težave… najprej seveda deklica nič ni videla, potem je povedala prve tri vrstice, nato pa se je naveličala in ‘ni videla nič več’ ali pa je povedala slikico zraven tiste, ki naj bi jo povedala. Vmes pa je gledala okoli ‘razmišljam’ ipd…
Tako, da zdaj res ne vem: ali res ne vidi dobro na levo oko in zato noče sodelovati ali pa se preden pridemo do levega očesa že naveliča govoriti ene in iste slikice in zato noče nič več povedati..
Napisala ste, da kljub kapljicam mora otrok sodelovati. Kako lahko potem zdravnica natačno izmeri dioptrijo, če otrok ne sodeluje?
Zakaj ne začne pri ‘bolnem’ očesu?
Kaj sploh pomeni slab vid pri tako majhnih otrocih? Se stanje lahko popravi? Do kdaj so možnosti, da se vid izboljša, če se lahko?
Zdravnica je sicer rekla, da bo zagotovo dobila očala, da se bo z njimi spodbudilo oko, da se popravi na 100%. Je to res? Po moji logiki, če ima oko očala, se potem neha truditi…

V glavnem 1000 vprašanj. Sploh, ker midva ne nosiva očal in nimava težav z vidom in si tudi praktično ne znam predstavljati kako zgledajo očala pri tako majhnih otrocih, ki so stalno v gibanju, hitro rastejo…

Pa še to.
Ali v vašem centru sprejemate tudi tako male paciente? Bi pri vas lahko opravili pregled tako, da kapljice dobimo takrat tam in ne 4 dni prej?

Prosim še za razlago izvida.
Glavna diagnoza:
H523 ANZIOMETROPIJA IN ANiZEIKONIJA
Dodatna diagnoza:
H530 AMBLYOPIA EX ANOPSIA
H520 DALJNOVIDNOST (HIPERMETROPIJA)

STATUS:
ER canon R 50: do:+,50+1,25/144 lo:+2,25+0,50/106 ZR 52
Vdo: 1,0 sc sličice
Vlo: 0,5 sc sličice
Zrkli mirni, optični mediji b.p.
Cover test: neg., bulbomotorika klinično b.p.

Za vašo pomoč vam bom izredno hvaležna.

Lep pozdrav,

Ivana

nova
Uredništvo priporoča

Še enkrat naj povdarim, da je le meritev s kapljicami, ki jih otrok dobiva doma točna in zanesljiva še posebno pri otroku, kjer gre za slabovidnost na enem očesu – tako kot je primer vaše deklice. Sodelovanje je res potrebno in tukaj je potrebno samo vztrajati in biti potrpežljiv. Kar zadeva očal lahko rečem, da če je prisotna določena dioptrija so očala sigurno nujno potrebna, ker se le tako lahko vid razvija ( slika z očali pade na predel mrežnice – rumeno pego- to je center vida in se tako lahko stimulus oziroma živčni dražljaj po vidnem živcu prenese v možgane, kjer je center za vid in se tako neprestano stimulira; v primeru pa da slika pade pred ali za rumeno pego – torej ni dražljaja za v možgane in vid se torej ne razvija). Čas za razvoj vida je nekako do 8 ali 10 leta zato je zelo pomembno, da otrok redno nosi očala, še posebno pri delu na bližino ali aktivnostih, kjer uporablja oči.Ena od stvari, ki jo svetujemo pri slabem vidu na enem očesu je še pokrivanje boljšega očesa, da se bolj razvija slabovidno oko.

mag. Kristina Mikek, dr.med. spec. oftalmologije Morela okulisti d.o.o. Center za očesno refraktivno kirurgijo Tehnološki park 21, stavba D, 3.nadstropje Ljubljana Tel: 01 5102340 www.morelaokulisti.si

Pozdravljeni,

mene pa zanima, kako določate vid pri malčku starem eno leto, ki še ne zna govoriti. Zdi se mi, da je naš fantek kratkoviden, saj na razdaljo npr. 10 m ne prepozna mamice ali očija. Sicer imam tudi sama myopio alto in astigmatizem. Ali mora tudi enoletnik nositi očala, če se mu ugotovi slabovidnost, ali obstaja kakšna druga možnost? Kje delajo preiskave tako majhnim otrokom?

Hvala za vaš odgovor.

Spoštovani! Moja hči, stara skoraj tri leta, je pričela škiliti na levo oko, vendar nismo opazili, da bi slabše videla. Pri pregledu pri dr.oftalmologije so jo prvič pregledali brez atropinskih kapljic, vendar je aparat pokazal -, škiljenje navznoter pa baje pomeni+. Naslednji pregled je pokazal do: +2,5 D, lo:+ 5,5 D, pd 47 mm. Diagnoza: Strab.converg ou. Ambylopia sin. Zdravnica je predpisala očala in pokrivanje slabšega očesa od 3-6 ur dnevno, kontrolo pa imava čez dva meseca. Prosim za razlago diagnoze zanima me pa tudi je to huda okvara in če se jo da odpraviti.
Najlepše se vam zahvaljujem za odgovore,zaskrbljena mama

Pozdravljeni,

našemu 6 letniku so namerili dioptrijo +2,00 (desno oko) in +3,50 (levo oko).
Prav tako na podlagi 4 dnevnega jemanja kapljic za razširitev zenic. Glede na to, pa, da je to zares velika dioptrija, pa sem zdaj malo v dvomih. Namreč, ko smo gledali slikice oz. številke, je na desno oko videl skoraj vse, le z levim očesom je imel težave, poleg tega mu z aparatom tudi niso namerili veliko (desno nič, levo 1).
Ali menite, da potrebujemo dodatno mnenje?
Sin je sicer zelo vesel očal in vem da ne vidi dobro, a določene stvari me begajo…
Kaj menite?

Hvala in lep pozdrav

Sigurno mora nositi očala in to je najbolj pomebno, ker se mu vid še razvija. Glede dioptrije pa na daljavo težko rečem, pomembna je dioptrija, ki je bila izmerjena pri širokih zenicah s kapljicami.

mag. Kristina Mikek, dr.med. spec. oftalmologije Morela okulisti d.o.o. Center za očesno refraktivno kirurgijo Tehnološki park 21, stavba D, 3.nadstropje Ljubljana Tel: 01 5102340 www.morelaokulisti.si

Pozdravljeni,

Skrbi me, da je zaradi malčkovega nesodelovanja prišlo do napačno določene dioptrije.

Ali mi lahko povedate kako to, da ima otrok dioptrijo +2,5 na eno in +3,5 na drugo oko, če nikoli ni bilo opazite slabovidnosti v tolikšni meri. Star je 5 let in pred pregledom smo mu dajali kapljice za razširitev zenic.

Ravnotako me zanima kako to , da ni bilo tk.i. “škilenja” pri njemu a kljub temu tolikšna dioptrija?

In še zadnje vprašanje …a mi lahko kratko razložite pomen + in – dioptrije. Torej, zakaj se dioptrijo loči s predznakom.

Hvala za odgovore…

naš fant je dobil dioptrijo +3 na levo in na desno +6 in se mi tudi zdi da je to kr zelo veliko ker se mi zdi da brez oćal isto funkcionira kot pa z njimi.

Spoštovani,
predvidevam, da je bila sinu določena dioptrija z uporabo kapljic, po katerih se natančno določi dioptrija. Morda imate samo občutek, da enako vidi z očali ali brez, verjetno bo kmalu drugače. Morda pa vid tudi še ni čisto razvit, če do sedaj še ni nosil očal, kakor vas razumem. Vsekakor vam svetujem, da otrok stalno nosi očala, sicer se lahko zgodi, da vid ne bo popolen, brez očal, niti z očali. Pa tudi na kontrole hodite redno.
LP

Pozdravljeni,

naši 4 letni hčeri so v mesecu marcu 2015 opravili skiaskopijo. Izvidi le-te se glasijo:

dlo+3.00Dsph
Dlo: optični mediji prosti, med.midriaza
Fundoskopija dlo v midriazi: papila rožnata, omejena, v nivoju, arteriole in venule primernega premera in poteka, makula rožnata, gleda s centrom.
H520 Daljnovidnost (hipermetropija)

Prosim za razlago izvida. Menim, da je + 3.00 kar precej visoka dioptrija popravite me če se motim in ali je potrebno, da deklica dobi oz. nosi očala?…Sem zaskrbljena ker vse stvari knjige…itd…gleda zelo blizu..

Hvala
LP

Spoštovani,
deklica potrebuje očala.

Lep pozdrav

Zanima me, če je možno ugotoviti dioptrijo pri otroku, ki načrtno sabotira pregled pri okulistu, noče odgovarjati, namesto v balon/cerkvico gleda okrog?

Spoštovani!
Triletni otrok ima občasni odklon levega očesa, zdravnik mu želi določiti dioptrijo tako, da mu moramo štiri dni v oči dajati kapljice, ki mu bodo poslabšale vid za nekaj dni in občutljiv bo na svetlobo – razširjene zenice. Zanima me, če obstaja kakšna druga, manj dražeča in ne tako agresivna priprava na pregled, saj baje te kapljice pečejo, ne vem, kako jih bo otrok prenašal in kako bo sploh videl. Kako natančno se lahko določi dioptrija pri tako majhnem otroku?
Hvala

Pri prvem pregledu otroka je potrebna, za točno določitev dioptrije, tako imenovana skiaskopija
ali pa pregled z aparatom refraktometrom. S kapljicami mora biti pri obeh preiskavah obvezno razširjena zenica,da dosežemo izključitev akomodacije) in s tem točen rezultat na podlagi katerega bodo lahko predpisana pravilna očala.
L.P. gorazd

*******************************************

Lep pozdrav,

Ali je dioptrija +2 velika pri triletniku….

Spoštovani, za natančno in pravilno določitev kratkovidnosti, daljnovidnosti in astigmatizma je določitev s pomočjo razširitve zenic pri otroku edino točna metoda. Elektronske, sicer natančne aparature, ne morejo pri otroku pri pogledu na blizu preprečitii akomodacijo( to je zdebelitev očesne leče). Otrok zaradi učinka sicer nepekočih kapljic približno 5 dni slabše, megleno vidi, vendar je to pot do pravilnih očal. LP dr. Gorazd Kolar

*******************************************

Lepo pozdravljeni

Ali triletnik s takim izvidom res ne potrebuje očal:
ER do + 0.25+0.75 /126 lo +50+0.75/68
Skiaskopija dlo +2 dsph

Hvala in lp

Pozdravljeni,

Zanima me kako ste opazili, da Vaš otrok slabše vidi, razen škiljenja in približevanja predmetov oziroma neprepoznavanja le-teh? Naš 2 in pol letnik si je namreč začel precej mencati oči. Nima nobenega izcedka ali tekočega noska, da bi posumila na alergijo.
Hvala za odgovore!
Lp, Maja

New Report

Close