Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Čutila Oftalmologija PREGLED VIDNEGA POLJA

PREGLED VIDNEGA POLJA

POZDRAVLJENI,

BILA SEM PRI OKOLISTU IN ME JE NAPOTIL NA PREGLED VIDNEGA POLJA. PROSILA BI VAS DA MI POVESTE ZAKAJ JE TO POTREBNO IN KAKO ZGLEDA TA PREGLED?
HKRATI MORAM IT TUDI NMA OČESNO KLINIKO DA MI RAZŠIRIJO ZENICE.
MORDA VESTE KAKO IZGLEDA TA PREGLED?

HVALA ZA ODGOVOR!

LORA

Pregled očesnega ozadja pri široki zenici je del splošnega okulističnega pregleda. Na pregled vidnega polja pa napotimo paciente, ki imajo glavobole ali pa sumimo na kakšno bolezensko spremembo na očesu ali poteku vidnega živca do centra za vid, ki jo lahko s pregledom vidnega polja potrdimo.

mag. Kristina Mikek, dr.med. spec. oftalmologije Morela okulisti d.o.o. Center za očesno refraktivno kirurgijo Tehnološki park 21, stavba D, 3.nadstropje Ljubljana Tel: 01 5102340 www.morelaokulisti.si

Testiranje vidnega polja se dela na dva načina. Metodi se imenujeta po dveh tipih, sam itak, da ne vem imen. Osebno sem vidno polje delal 2x – Očesna LJ – ena metoda – in to zaradi povečanega očesnega pritiska. V obeh primerih je bilo vidno polje vredu.
“Moj” pregled je zgledal tako, da te posadijo v enem temnem prostoru pred en kupolo, ki je na eni strani odprta. Na “okno” te odprtine nasloniš glavo, brado, v roko dobiš stikalce. V tej kupoli moraš gledati v eno točko, ki je naravnost pred tabo. Pregled zgleda takole, da se v kupoli pojavljajo lučke/svetleče pike, različnih intenzitet in ko jo zagledaš, pritisneš oziroma stisneš stikalo. Ta “moj” pregled traja približno 10-15 minut, tisti drugi pa je daljši – okrog 45-60 min. Kaj tam delaš pa ne vem. Po pregledu sem bil vedno zelo utrujen, ker si čisto zmešan, saj proti koncu ne veš več ali je lučka al se ti le malce dozdeva. 🙂 To me izmuči.

Ni pa nič hudega, bolečega…. Srečno!

nova
Uredništvo priporoča

Pri pregledu vidnega polja pred nekaj leti sem sedela pred aparatom (kot za elektronsko merjenje dioptrije) in gledala pikice različnih jakosti, ki so se pojavljale povsod po vidnem polju. S pritiskom na gumb sem morala povedati, kdaj jo vidim in kdaj ne.

Pri razširitvi zenic dobiš dve ali tri vrste kapljic, običajno dvakrat v presledku kake pol ure (ne me držat za besedo, kar se tiče časa :-). Po tem se ti razširijo zenice, svetloba te moti, zato nikar z avtom na Očesno kliniko. Ko so zenice razširjene, te pregledajo (verjetno ti bodo slikali očesno ozadje – stvar je moteča, ni pa boleča)

Brez panike.

LP

Mene zanima če ti to kaj vtaknejo v oči?ti kaj stikajo po očeh?

New Report

Close