Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Čutila Oftalmologija očesni pritisk

očesni pritisk

Pozdravljeni!

Julija sem uspešno zaključila zdravljenje visokomalignega Ne-hodgkinovega limfoma v mediastinu, ki je bilo sestavljeno iz kemoterapij, biološkega zdravila rituksimab in na koncu še 18 obsevanj. Med zdravljenjem sem prejemala tudi Medrol. Prav tako sem Medrol pejemala cel mesec oktober zaradi vnetnih infiltratov na pljučih, ki so bili posledica obsevanj. Stara sem 34 let, nosim očala, dioptrija: – 2 in – 01,75 ter cilinder, za katerega ne vem točne številke.

Septembra mi je okulistka na rednem pregledu ugotovila povišan očesni pritisk (v obeh očesih; 21 in 24 nekih enot – ne vem točno) ter suha zrkla. Dajala sem si zjutraj in zvečer v vsako oko po 1 kapljico Betoptica. V malo več kot mesecu dni je bil očensi pritisk spet normalen, zato sem po navodilih prekinila z Betopticom. Kot sem že napisala, sem nato cel oktober jedla zopet Medrol. In v zadnjih nekaj dneh sem ponovno začutila simptome za povišan očesni pritisk in vsake toliko čutim tudi pritisk v glavi, če se sklonim. Danes sem bila pri okulistki in spet je pritisk povišan (22 in 24). Okulistka mi je spet predpisala Betoptic in mi povedala, da bo pritisk očitno ostal tudi v bodoče… in s tem tudi kapljice. Že prej in tudi danes mi je povedala, da naj bi bil posledica jemanja kostikosteroidov – Medrola.

Rada bi vas vprašala za vaše mnenje. Ali je res povišan očesni pritisk tako pogost stranski učinek jemanja kostikosteroidov? In kakšni so sicer še spremljajoči znaki povišanega očesnega pritiska? Zanima me tudi, ali mi svetujete še kakšne dodatne preiskave, glede na to, da sem onklološki bolnik (napr. slikanje glave….). Kaj lahko pričakujem v prihodnosti glede očesnega pritiska? ALi lahko poleg kapljic tudi sama naredim kaj zato, da bi se pritisk znižal? Ali so kakšna opravila, ki se jih moram izogibati?

Najlepša hvala za vašo pomoč!

Lep pozdrav,

Kristina

Res je, da kortikosteroidi (Medrol) lahko vplivajo tudi na zvišan očesni pritisk. Kar vam lahko svetujem je le to, da redno hodite na preglede k oftalmologu in da se sledi kako je z očesnim pritiskom. Vsake toliko časa se naredi vidno polje (enkrat na eno do dve leti), ki pokaže morebitne spremembe, ki jih lahko očesni pritisk povzroči vendar se te spremembe lahko pojavijo šele po določenem času ko je pritisk zelo visok.

mag. Kristina Mikek, dr.med. spec. oftalmologije Morela okulisti d.o.o. Center za očesno refraktivno kirurgijo Tehnološki park 21, stavba D, 3.nadstropje Ljubljana Tel: 01 5102340 www.morelaokulisti.si

Spoštovani!

Tudi jaz imam povišan očesni pritisk, tako da mi je zdravnica predpisala Betoptic S, in sicer 2 x na dan (zjutraj in zvečer). Uporabljam jih že 2. leti.

V zvezi s tem me zanima, ali imajo lahko te kapljice v primeru zanositve škodljive posledice na plod. A bi jih bilo potrebno prenehat uporabljat v primeru nosečnosti.

Hvala za odgovor in lep pozdrav!

Lili

nova
Uredništvo priporoča

Po sedaj znanih podatkih mislim da ne se bom pa se bolj temeljito pozanimala in me se enkrat spomnite. lep pozdrav

mag. Kristina Mikek, dr.med. spec. oftalmologije Morela okulisti d.o.o. Center za očesno refraktivno kirurgijo Tehnološki park 21, stavba D, 3.nadstropje Ljubljana Tel: 01 5102340 www.morelaokulisti.si

Pozdravljeni.

Pred štirimi meseci so ugotovili, da imam zvišan očesni pritisk.Zato sem pričela z uporabo Betoptic 0,25.Odkar zdravilo uporabljam, mi je pogosto slabo, tudi skozi ves dan (občasno občutek vrtoglavice).
Vesela bi bila možnosti uporabe kakšnega drugega zdravila, če bo to izboljšalo moje ne preveč dobro počutje.
Hvala za nasvet.

Jelka

Pozdravljeni, danes sem po malo več kot letu zopet opravila kontrolni pregled pri okulistu. Zanima pa me sledeče, pred enim letom sem imela očesni pritisk na obeh očesih enak (14 mmHg), sedaj pa mi je bil izmerjen pritisk 15 mmHg na desnem in 13 mmHg na levem očesu. Ali je normalno, da se očesni pritisk na očesih med seboj razlikuje in koliko so sploh normalne vrednosti?

Poleg tega mi je bila postavljena diagnoza astigmatizem;
vid desno: -0,50/180 = 1,0 (pred 1 letom: -0,5/5)
vid levo: -1,25/180 = 1,0 (pred 1 letom: -1,00/175)
Glede na to, da že od lani nosim očala me zanima ali, glede na ugotovljene spremembe, res ne potrebujem zamenjave očal?

Najlepša hvala za vaš odgovor.

Spoštovani,
vaš očesni pritisk je povsem normalen. Absolutne vrednosti za varen očesni pritisk ni, različna je za različne ljudi. Največkrat pa je meja okoli 21mmHg.
Zaradi dioptrije novih očal ne potrebujete.
Lep pozdrav

Pozdravljeni!

Že štiri mesece imam neznosne bolečine kadar nosim očala. Na ušesih in za ušesi me skeli, peče, skratka bolečina je grozna in je ne morem prenašati. Očala morem odstraniti, da bolečina počasi pojenja. Najprej sem bila mnenja, da je kriv okvir, čeprav sem enakega nosila že eno leto in ni bilo težav, potem sem okvir menjala in težava je bila enaka. Skeli in peče. Dioptrija mi odgovarja. Občutek imam, da so krivi okvirji, ker me boli od njih. Poskusila sem že s številnimi okvirji in problem se ne konča. Bila sem že na ORL-ju, psihiatru ,… Obstaja možnost (če se ne najde noben organski vzrok), da je to psihičnega izvora, ampak sama sumim, da bi moralo biti nekaj drugega. So to znaki očesnega pritiska? Bolečine se širi tudi na vrh glave in je pekoča, skeleča, včasih pa malce hladila, vsekakor pa najintenzivnejša tam, kjer se okvir dotika kože. Koža ni rdeča, na dotik ne boli.

Spoštovani,
povišan očesni pritisk ni vzrok težavam, ki jih opisujete. Ker težave prenehajo, ko odstranite očala, bodo verjetno le-ta vzrok.
Lp

Spostovani!
Kako uporaba antidepresiva Seroxat vpliva na ocesni pritisk.
Andreja

Spoštovani, v strokovni literaturi navajajo previdnost uporabe pri anamnezi na glavkom ( še posebno pri ozkokotnem). Glede na vrsto glavkoma , ki je bil pri vas ugotovljen, bo odločitev podal vaš oftalmolog.
LP dr Gorazd Kolar

*******************************************

Spostovani!
Povisan ocesni pritisk so mi ugotovili pred desetimi leti. Uporabljam kapljice Cosopot 2 x dnevno ter monopost 1 x dnevno. Ko sem omenila, da po potrebi uzivam Seroxat in da sem brala , da se moram posvetovati z zdravnikom mi osebni kot oftamolog govorita, da ce se pocutim v redu naj nadaljujem s terapijo. Moja diagnoza : amblyopia sin, glaucoma chr ou, astygm hypermetrop sin, maculae corneae ou, deg corneae susp ou. Sama zaznavam bolecine v ocesu .Ali naj nadaljujem ali opustim?
Hvala za odgovor,
Andreja

New Report

Close