Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Čutila Oftalmologija Pregled pri okolistu

Pregled pri okolistu

Pozdravljeni,

stara sem 42 let. Nimam težav z vidom, ne na blizu, ne na daleč, imam pa težave z vidom pri računalniku. Ko nekaj časa gledam v monitor računalnika vse slabše vidim, drugače nimam težav z vidom. Naročila sem se na pregled v eni izmed optik. Prišla sem na pregled. Pregled je potekal tako, da sem najprej pogledala za nekaj sekund v neko aparaturu, nato pa sem gledala na tablo z različnimi lečami, ki mi jih je zaposlena hitro menjavala. Dobila sem diagnozo, da imam težave z ostrino na daljavo in začetno dioptrijo na blizu. (ostrina 0.75 in dioptrija na blizu 0,5). Dogovorili smo se za očala s stekli na daljavo, spodnji del stekel z dioptrijo na blizu in z zaščito pri računalniku. Očala nosim teden dni, vendar samo pri računalniku. Opažam, da je res boljša ostrina in da imam manj težav, pri daljšem delu z računalnikom, vendar ko snamem očala rabim nekaj časa, da si zbistrim vid in da so ploh lahko vidim normalno.
Zanima me ali je to normalno in kako točni so pregledi samo z menjavo stekel?
Hvala in lep pozdrav,
Karmen

Spoštovana, težave , ki jih navajate nastanejo zaradi začetne tako imenovane starovidnosti, ki se prične po 40 letu starosti zaradi slabljenja akomodacije ( prilagoditve gledanja na bližino).
Iz izvida ni čisto jasno kakšna je pri vas dioptrija na daljavo.Če je nizka, očala na daljavo niti še niso potrebna, za bližino ( natančno delo na bližino- na razdaljo 25 cm-čitanje, šivanje itd) pa so že potrebna. Za delo na računalniku, kjer je delovna razdalja do ekrana okrog 60 cm, pa so vrednosti nekoliko nižje kot za čitanje. Moj nasvet je, da greste ponovno na pregled, kjer bodo upoštevani ti pogoji in tudi praktično preizkušen vid na opisanih razdaljah z različnimi dioptrijami. Lep pozdrav, dr. Gorazd Kolar

*******************************************

Živjo,

mene pa zanima, če lahko v optikah preverijo značilnosti očal (dioptrija, cilinder, os) in ti podajo te podatke? Namreč z očali vidim super, bila sem na pregledu manj kot eno leto nazaj, vendar bi sedaj potrebovala te podatke.

LP, Tina

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovana, nekaj navedb v vašem podajanju je izvidov je nejasnih. Navajate dioptrijo ali ostrino? Podatek o vidni zmogljivosti očesa se sestoji iz navedbe dioptrije ( vrednost plus ali minus leče ali cilindričnega podatka za vsako oko posebej) in vidno ostrino doseženo z ali brez leč( očala) v vednosti od 1.0 ( 100%) vid do 0.0 (0% vida). Iz vaših podatkov to ni razvidno.
Po 40 letu starosti se začne normalno pojavljati starovidnost ( pešanje ostrine vida na bližino), ki zahteva očala za bližino. Moj nasvet je, da če imate težave z očali, greste ponovno na pregled in razložite težave. Tam vam bodo, po ponovnem, natančnem pregledu lahko razložili težave, ki jih imate in jih rešili.Lep pozdrav, dr Gorazd Kolar

*******************************************

Pozdravljeni,

najprej naj povem, da nisem ista oseba kot tista, ki je odprla temo, zato tudi težava ni ista. Se mi je pa zdelo nepotrebno odpirat novo temo, zato sem zapisala kar tu.

Sem 23letnica, ki ima očala že nekaj časa. Eno leto nazaj sem bila na pregledu, takrat sem tudi menjala očala, s katerimi vidimi brez težav. Sedaj sem si želela kupiti še ena očala z istimi lastnostmi, vendar žal nevem vseh informacij, ki bi jih potrebovala. Nevem pa, če me ponovno pripada brezplačni pregled, glede na to, da sem se ga poslužila zgolj eno leto nazaj. Zato me je zanimalo, če lahko v optiki preverijo lastnosti trenutnih očal.

Dioptrija obeh oči: -2.75
Cilinder na levi: 1.50
Cilinder na desni 0.50

Podatkov o osi nimam. Zato me zanima, če lahko pridem do tega podatka brez pregleda.

Hvala
Lp

Spoštovana, v optiki lahko izmerijo dioptrije vaših očal in tudi preizkusijo ostrino vida po meritvi. Same številke, ki jih navajate niso dovolj, manjkajo koti cilindrov, ki so seveda bistveno pomembni. LP dr Gorazd Kolar

*******************************************

Vem, da za nova očala potrebujem kot cilindra in zato me je zanimalo, če lahko do tega podatka pridejo v optiki s pomočjo naprave, da to izmerijo iz očal.

Najlepša hvala.
Lep pozdrav

spoštovana, seveda lahko do tega podatka pridejo v optiki po meritvi. Lep pozdrav in bister pogled, dr Gorazd Kolar

*******************************************

New Report

Close