Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Čutila Oftalmologija dioptrija

dioptrija

Pozdravljeni

Stara sem 47 let. Očala nosim stalno že 10 let. Sedaj imam dioptrijo Vdo +0,75=1,0 in Vlo +1,50=1,0. Pred pol leta sem dobila še očala za na blizu, desno +1,75 in levo +2,25. Slednja sem uporabljala zelo malo (za res nujne stvari, recimo za v šivanko vtakniti nit). Pri okulistu sem bila pred tremi tedni (na kontroli zaradi težav s suhimi očmi). Rekla sem mu, da na blizu praktično ne vidim več (v službi, delo v pisarni) in mi je odgovoril, da je korekcija za daljavo še primerna in naj si pomagam z očali za blizu. Problem je sledeč. Zadnja dva tedna imam občutek, kot da mi zamika sliko, en tak čuden občutek v glavi. Pred nekaj dnevi sem ugotovila, da če odstranim očala (za daleč) tega zmikanja ni. Če očal nimam pa zelo slabo vidim na blizu, in praktično ne morem brati. V službi sedaj uporabljam očala na blizu, med delom mi odgovarjajo, a ko jih odložim se mi zdi, da še manj vidim, tudi na daleč. Res ne razumem kaj se je kar naenkrat zgodilo. Ali je mogoče problem v tem, da na blizu tako slabo vidim in da mi očala za daleč niso več v redu? Škoda, ker do tega problema ni prišlo preden sem imela okulista. Res ne vem kam naj se obrnem.
Upam, da sem dovolj jasno napisala. Hvala za odgovor.

Pri vas je prisotna daljnovidnost in starovidnost. Potrebujete dvoje očal ali pa bifokalna ali progresivna očala. Prisotna pa je tudi precej velika razlika v dioptrijah desnega in levega očesa, ki tudi lahko povzroča opisane težave.
Svetujem vam natančen in skrben pregled pri očesnem zdravniku, pojasnite mu natančno vaše težave in predpis očal, ki bodo gotovo odpravile vaše težave.
LP dr Gorazd Kolar

*******************************************

Ponovno se oglašam. Januarja sem bila pri oftalmologinji kar v optiki. Ko sem ji povedala za težavo je rekla, da ne ve zakaj je do tega prišlo in mi svetovala zvišanje dioptrije za daleč in sicer na D +1,00 in L +1,75. Ko sem pričela z nošenjem teh novih očal se mi je problem ponovil, zopet kot neka vrtoglavica, zmikanje, tiščanje v glavi oz. v čelu. V februarju sem pri osebnem zdravniku dobila napotnica in šla na pregled v bolnišnico, kjer mi je nova oftalmologinja vse pregledala in je vse v redu, in isto rekla, da ne ve od kje te težave in naj poskušam zmanjšat dioptrijo na levem očesu za 0,25. Tudi to sem naredila, a nobene spremembe. Očal ne morem nositi. Ne vem kaj naredit. Največji problem je vožnja avtomobila, ker nisem sigurna brez očal, pa tudi sicer sem “zmedena” brez njih, saj sem jih nosila 10 let brez problema.

Pomislila sem tudi na to, da je v glavi kaj narobe, a če bi bilo temu tako, bi verjetno imela problem tudi ko bi bila brez očal, oz. ko imam očala za na blizu (uporabljam jih pri delu, kuhanju …).

Lepo vas prosim za nasvet kaj naj naredim, kam naj se obrnem oz. ali naj se mučim in živim brez očal.

Za odgovor se vam najlepše zahvaljujem.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani, mnenja sem da vaše težave izvirajo le zaradi razlike v dioptriji med desnim in levim očesom. Po opisu težav, bi svetoval, da se v novih očalih zmanjša razlika v dioptriji ( znižati večjo dioptrijo- za daljavo in bližino- na vrednost, ki jo bo glava še prenesla). LP dr Gorazd kolar

*******************************************

New Report

Close