Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Čutila Oftalmologija tujek v očesu – posledice še 1 teden kasneje

tujek v očesu – posledice še 1 teden kasneje

Pozdravljeni,
imam vprašanje za oftalmologa. Prejšnji četrtek mi mi je v levo oko priletel tujek, nisem prepričana ali je bila žival ali kaj neživega. Občutek je bil drugačen, kot če se ti v oko zaleti kakšna mušica ali muha, ker je prav zasekalo, bila je taka pekoča bolečina in oko se je prekomerno solzilo. Doma sem pogledala v oko in pod spodnjo veko našla ta tujek, neko črno ploščato zadevo, s konico na eni strani (ne vem ali obstajajo takšne žuželke). problem je nastal, ker te zadeve nikakor nisem dobila ven. .. potikala se je po proti zunanjem spodnjemu delu veke, nato izginila pod zgornjo, solze so mi tekle, in čez nekaj časa se je spet pojavila na spodnji veki. – takrat sem jo lahko spravila ven. Vendar pa sta bolečina in ta neprijeten (vnetni) občutek še nekaj časa ostala. oko sem spirala s kamiličnim čajem in počasi je bolečina prenehala. oko je bilo zatečeno, ter pordelo (po beločnici). na otip me je bolel očesni kotiček in pod očesom. prva 2 dni sem imela izcedek iz očesa. oko sem vsak dan spirala s čajem smetlike in čez nekaj dni je izcedek prenehal, oko je bilo manj rdeče. danes mineva 6.dan od pripetljaja vendar imam še vedno težave. vsake toliko imam občutek kot bi nekaj malega imela v očesu (vendar ne konstantno), težko gledam v ekran, ker imam moten vid (večkrat moram oko zapirat- odpirati, da se izostri) – problem je nastal že na obeh očesih glede vida. levo oko na prvi pogled sedaj izgleda ok, vendar bi rekla da je še komaj opazno zatečeno, ni več rdeče.

težav z vidom nisem nikoli imela, zato dvomim da bi se mi sedaj naenkrat poslabšal vid. skrbi me, da je ta tujek okužil levo oko, in da se je okužba prenesla še na drugo. res je moteče. Mi lahko tako na prvo žogo kaj svetujete? kako si pomagam sama? oz kaj bi lahko bil razlog za opisane težave? Gre lahko za vnetje oč. veznice?

Spoštovana, vse kar ste opisali, se že predolgo vleče. Če je bil navaden tujek ( drobec saje, prahu, delca lista itd) bi se moralo oko že pomiriti. Lahko da je bila žuželka in je delec ostal v očesu in povzroča težave. Svetoval bi vam, da vas vaš osebni zdravnik pošlje pod nujno k oftalmologu, ki ima ustrezno opremo in znanje, ali na Očesno kliniko v dežurno službo, da se stanje ugotovi in pozdravi. Ne odlašati!
Lep pozdrav, dr Gorazd Kolar

*******************************************

Zahvaljujem se vam za tako hiter odziv in odgovor!

Sem bila pri oftalmologu, sicer ni videla kakšne odrgnine, ranice kot posledice tujka, niti da bi še kak del tujka ostal v očesu. Predpisala mi je pa tobrex kapljice. ki bi jih naj jemala na 2 uri nekaj dni. Po izboljanju sem kapljice nehala jemati, se mi pa zdi za očitno še ni vse tako kot mora biti. Vsekakor boljše kot je bilo, vendar če je vse ok, sej veste, se sploh ne čutimo očesa. Tu in tam še kdja čutim občutljivost… ali pa kot da me nekaj moti v očesu.

Morda sem kapljice prehitro nehala jemati… je smisleno spet začeti in nadaljevati še nekja časa? ne bi rada da se kaj novega, ali pa vnetje spet razvije, ali pa kakšna rezistenca na te kapljice… je sploh smisleno še 1x jemat isto ali bi morala kaj druga?

Težave niti približno niso takšne kot so bile prvotno. zato sem sploh v precepu ali sploh kaj jemat. ne bi pa rada da se vnetje ponovi. Diagnoza od oftalmologa: akutni konjunktivitis, neopredeljen.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovana, niste navedli koliko dni ste kapljice jemali. Navadno terapija poteka tako: dan ali dva se kapljice res jemlje na dve uri, ko pa se težave zmanjšajo, pa le trikrat dnevno vsaj še 4 do pet dni. Lep pozdrav, upam da se je stanje že izboljšalo.
dr. Gorazd Kolar

*******************************************

Pozdravljeni,

aha potem takem sem premalo dolgo kapljice jemala. spraševala sem v lekarni ker od zdravnice nisem dobila natančnejših navodil, češ nekaj dni toliko da bo boljše….in nisem dobila natančnejših navodil. nikoli prej pa nisem imela takih težav in se zato ne spoznam. ker sem brala da ta tobrex kar močen sem hitro prenehala. sedaj pa imam težave. dane je oko spet zatečeno in rdeče.

a je smiselno spet pričeti s kapljicami? na 2 uri in po shemi kot ste jo navedli zgoraj? bodo prijele glede na to, da sem jih pred kratkim že uporabljala? od sile sem sicer sedaj kapnila kapljico v oko, ker je zadeva danes res moteča. škatlica je še uporabna, ker je manj kot 4 tedne odprta.

Spoštovana, vrnil sem se iz daljšega dopusta in našel vašo zadnjo pošto. Takrat bi vam svetoval, da greste ponovno k istemu oftalmologu, ki bo oko ponovno pogledal in ocenil pravo terapijo. Sedaj je seveda od takrat preteklo več kot dva meseca in vnetje bi se moralo seveda zdavnaj že končati. LP dr. Gorazd Kolar

*******************************************

New Report

Close