Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Čutila Oftalmologija sum na primarni glavkom in meritve vidnega polja

sum na primarni glavkom in meritve vidnega polja

Spoštovani,
stara sem 40 let in pred dvemi leti mi je oftalmologinja na pregledu omenila, da vidi neke težave na vidnem živcu. Že nekaj časa me večino časa boli desno oko, ki se mi tudi blešči oz. imam občutek, da je nekaj v očesu, da je “zapacano”. Na letošnjem pregledu je oftalmologinja rekla, da je stanje vidnega živca zaskrbljujoče, sploh, ker ima mama glavkom in je postavila sum na primarni glavkom (Susp. OHT).

Izvide sem dobila po pošti in me zanima, kakšna je prognoza glede glavkoma, sploh ker je očesni pritisk bolj visok (19 mmHg), na zadnji meritvi desnega očesa 23 mmHg. Kateri podatek na izvidu je tisti, o katerem je govorila zdravnica, da jo zelo skrbi glede izgleda vidnega živca?

Za boljše razumevanje navajam letošnja izvida:
Navajam izvid prvega pregleda letos:
napotna diagnoza: hipotonik
očala za daljavo: do:-0,75-0,50/160, lo: 0,75-0,25/10
Nekontaktna tonometrija: do:19 mmHg in lo: 19mmHg
BM dlo:
zunanji deli: bulbomotorika prosta v vseh smereh, pri pregledu najprej ortoforija. Veke so pravilno oblikovane in se prilegajo zrklu. Očesni reži sta simetrični, pravilno oblikovani. Trepalnice so pravilno razporejene, so brez oblog.
Sprednji deli: Zrkli sta bledi, veznice so rožnate, solzni film je plitek in ravne površine. Roženici sta prozorni, epitel je intakten, v parnechymu ni posebnosti, endotel primeren.
Sprednja prekata sta čista, primerno globoka. Šarenični risbi sta ostri, zenici ležita centralno, primerno reagirata na svetlobo, sta okrogli. V lečkah ni videti motnjav, steklovini sta čisti.
Fd dlo: papili sta rožnati, v nivoju mrežnice, ostro omejeni, žilna lijaka sta primerno globoka, desno C/D=0,4, levo C/D=0,2, žilje primerno starosti, je hopotonično, v makulah ugasli makularni refleks, v periferiji ni patoloških sprememb.
Terapija dlo: umetne solze po potrebi
Diagnoza: Astigm myop. o.u., Susp. OHT

Izvid meritev vidnega polja 14 dni kasneje:
tonus do: 23 mmHG, Tlo: 19 mmHg (nekontaktna tonometrija)
Perimetrija dlo: Octopus 101: ni izpadov v VP
do: MD -2,2 LV 2,7 RF 0,0
lo: MD -2,4LV 1,2 RF 0,0
Terapija: 0, diagnoza: susp. OHT
Kontrolni pregled čez 1-2 leti.

Hvala za odgovor in lepo pozdravljeni.

Spoštovani, čas za kontrolni pregled se mi zdi predolg. Svetoval bi vam da opravite vse , tudi dodatne preglede,v specializirani glavkomski ambulanti Očesne klinike v Ljubljani ali Mariboru, kjer bodo potrdili ali izključili glavkom. Izvidi , ki jih navajate so skoraj v mejah normale, razen nekoliko povišanega očesnega pritiska desnega očesa.
s spoštovanjem, dr Gorazd Kolar

*******************************************

New Report

Close