Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Čutila Oftalmologija operacija sive mrene

operacija sive mrene

Spoštovani,
mama (67 let) ima letos v maju planirano operacijo sive mrene na enem očesu, čez približno tri mesece še na drugem. Leči sta gosto nuklearno skaljeni (začetna nuklearna katarakta), ima tudi sum na galvkom zaradi nekoliko višjega očesnega pritiska in izgleda papile, za kar zdaj prejema očesne kapljice.

Skrbi jo sledeče. V roki, k jo je zlomila pred približno tremi leti, ima še vedno vstavljeno kovino in je ni dala odstraniti. Ali je to lahko problem po vstavitvi umetne leče kot na primer pri vsaditvah umetnih sklepov in bi telo lečo zaradi tega zavrnilo?

Skrb jo tudi, koliko časa po operaciji ne bo smela fizično delati, dvigovati bremen in za kakšno težo gre pri tem. Z očetom imata namreč kmetijo (spomladi in poleti pa je največ dela) in oče je zelo gibalno omejen, jaz pa bom zaradi svojih zdravstvenih težav težko priskočila na pomoč. Zato razmišlja, da bi prestavila operacijo na jesen. Koliko čaka je potreben počitek oz. neizvajanje fizičnih del (dvigovanje bremen, delo na vrtu) po operaciji?

Hvala lepa za odgovora in lepo pozdravljeni.

Spoštovani,
kovina v roki ne bo vplivala na umetno lečo po operaciji sive mrene. Glede fizičnih del po operaciji pa velja načelo, da operiraarana oseba lahko dela pri delih, kjer ni pretiranega sklanjanja ali prisilne lege glave navzdol.
Lerp pozdrav, dr. Gorazd Kolar

*******************************************

Spoštovani,
hvala lepa za Vaš odgovor. Zanima me še, vsaj okvirno koliko časa po operaciji se mora oseba izogibati takemu sklanjanju.
Hvala lepa tudi za ta odgovor in lepo pozdravljeni.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,
pod sklanjanjem je mišljen nenormalen položaj glave, ki visi navzdol pod nivo ostalega telesa. To se dogaja pri raznih telovadnih vajah. Stanje po operaciji sive mrene ne vpliva na normalno življenje. Svetoval bi, da bi pri vseh gibih telesa bila glava v višjem položaju od ostalega dela telesa.
Lep pozdrav, dr. Gorazd Kolar

*******************************************

Spoštovani,
hvala za odgovor.
Zanima me še, koliko časa po operaciji se je treba izogibati temu, da je glava nižje od telesa, ali je to 14 dni ali en mesec?
Pri mami me najbolj skrbi sklanjanje pri delu na vrtu, njivi pri kakšnem okopavanju in ker takega dela pri čepenju zaradi težav s sklepi ne zmore.

Najlepša hvala tudi za ta odgovor in lepo pozdravljeni.

Spoštovani,
časovno sklanjanje ni omejeno, velja za ves čas, saj so po operaciji nastale drugačne anatomske razmere ( umetna leča). Samo okopavanje se mi ne zdi pretirana nevarnost, saj glava pri tem ni pretirano sklonjena. Pri pobiranju pridelkov ji pa le vi pomagajte.
Lep pozdrav,
dr. Gorazd Kolar

*******************************************

New Report

Close