Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Čutila Oftalmologija Rdeče oko – leče?

Rdeče oko – leče?

Pozdravljeni,
V zadnjem času opažam, da imam po nošenju leč večkrat rdeče oči. Najprej vam dam nekaj osnovnih informacij – od srednje šole imam dioptrijo, ki se je nekaj časa kar hitro povečevala, nato se je na proti koncu faxa ustavila na -6,5 (leče, na očalah imam nekoliko več, je pa enaka na obeh očesih). Sedaj imam 30 let. Leče nosim od konca srednje šole – nikoli nisem imela nobenih težav z njimi, rdeče oči so se mi pojavile, če sem imela zelo naporen dan ali pa leče predolgo notri. Je pa rdečica hitro izginila (čez noč). Uporabljam dvotedenske Acueve oasys in po navodilih rokujem z njimi. Na levem očesu imam še prirojeno (tako sta ocenila dva okulista + imela sem pregled na očesni kliniki, čeprav mi je malo čudno, ker za to vem šele zadnjih nekaj let, prej ni noben nič rekel, je pa res, da mi s kapljicami prej nikoli niso pogledali ozadja) delno atrofijo papile in posledično nazalno izpad v vidnem polju. V zadnje pol leta sem večkrat opazila, da imam po nošenju leč rdeče oči, vendar to niti ni bilo zelo motečedo zadnjega meseca, je pa res, da sem leče nehala nositi v službo (delam za računalnikom) in sem jih uporabljala bolj ali manj za športne aktivnosti. V zadnjem mesecu (od tega sem bila tri tedne na potovanju, zato nisem reagirala prej) pa so te težave postale bolj izrazite – če imam danes leče, predvsem levo oko, po tem ko jih dam ven, postane rdeče in ta rdečica ne izgine tako kmalu – tudi naslednji dan je še prisotna. Npr. leče sem imela nazadnje notri v soboto – pa še to ne cel dan, samo par uric, ko sem bila v bazenu in levo oko je še sedaj kar fajn rdeče (desno čisto malo). Naročena sem že pri okulistu, vendar imam pregled šele 7.2., ker moram vmes še za en teden na službeno pot. Naj omenim še to, da hodim na redne kontrole k okulistu na eno leto – nazadnje sem bila oktobra, pregledala mi je očesno ozadje s kapljicami, desno oko je bilo bp, levo razen prirojene delne atrofije tudi, pritisk normalen.
A je možno, da so moje oči kar naenkrat postale občutljive na leče? Še nekaj mi sicer ne da miru. Če gledam za nazaj, začetek težav nekako sovpada s časom, ko sem začela jemati kontracepcijske tablete Cerazette (dezogestrel) – to mi niti ne bi padlo samo na misel, če ne bi zasledila med neželenimi učinki (občasni): preobčutljivost na kontaktne leče. Klicala sem ginekologinjo, sicer sem govorila s sestro, vendar je rekla, da to prvič sliši in da še nobena ni pojamrala glede tega (nekatere so že mogle, če ne ne bi bilo med neželenimi učinki???).
Kaj menite vi? Leče bom do pregleda verjetno nehala nositi, čeprav se kar dosti ukvarjam s športom in s tako dioptrijo brez očal ne morem biti, z očali je pa pač malo težje, ampak so oči na prvem mestu, tako da to bom že potrpela. Me pa bolj skrbi, da je težava večja in da se mi lahko zgodi, da ne bom več smela uporabljati leč. Tukaj bi še vprašala, ali sploh lahko pomislim na operacijo pri stanju kot ga imam na levem očesu? Ali je že oto dovolj velik razlog, da nisem primeren kandidat?
Hvala za odgovore

Samo še tole – uporabljam tudi kapljice, ki naj bi lajšale težave s suhimi očmi – Thealoz duo (zadnji mesec od kar so težave večje). lp

Spoštovana,
zelo natančno ste opisali vsa opažanja v zvezi z rdečimi očmi ter spremembami na očesnem ozadju. Zaradi pojasnitve pojava rdečine po nošenju kontaktnih leč je seveda več razlag. Kot prvo bi vam svetoval da greste na pregled z napotnico vašega osebnega zdravnik a s stopnjo nujnosti zelo hitro k oftalmologu, da bo izključil eventualno vnetje roženice. Če vnetja, ni je lahko vzrok v napačni bazični krivini umetne leče . Krivo pa je je lahko tudi pomanjkanje solz, kar se izmeri s posebno preiskavo. Vsi našteti vzroki so možni za stanje , ki ga opisujete. Leč do razjasnitve stanja ne nosite .Laserska operacija vaše refrakcijske anomalije je pa seveda možna.
Upam da boste problem uspešno rešila, lep pozdrav, dr. Gorazd Kolar

*******************************************
nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni,

kako hitro se pa pride na vrsto z nujno napotnico? Danes moja zdravnica popoldan ne dela, jutri dela dopoldan s tem, da zaradi službenih obveznosti nikakor ne morem do nje (dopoldne bom na drugem koncu Slovenije). V četrtek bi najprej torej lahko prišla do napotnice, potem mi ostane samo petek in sobota. V nedeljo grem pa že na pot in se vračam v petek. Torej a je sploh realno, da pridem do pregleda ta teden? To kar sem naročena (7.2.) je samoplačniško – tudi tako prej datuma nisem dobila (naročila sem se takoj, ko sem prišla v Slovenijo prejšnji petek) – morda poskusim kje drugje?

Hvala in lp

Pod zelo nujno mora biti opravljen pregled v 24 urah. To se pravi, če je napotnica izdana zjutraj je pregled še isti dan. So pa tudi privatni, samoplačniški , ki tudi opravijo pregled takoj. Lep pozdrav, dr. Gorazd Kolar

*******************************************

Najlepsa hvala za odgovore. Tole kar sem narocena 7.2. je samoplacnisko- sem prosila termin prej, pa ga nisem uspela dobiti, vsaj ne v tej ambulanti. Lp

Tudi sama, tako kot ti uporabljam kontaktne leče, sicer poltrde in letne,, kar dolgo časa že, nosim ih cel dan,od srednje šole in nisem nikoli imela težav, do pred kratkim, zadnji mesec pred iztekom leta 2017.
Naenkrat sem imela oči zelo izsušene in sem logično temu začela uporabljati kapljice Bio true za vlaženje oči, no meni se je od takrat začela pojavljati ta rdečica ob uporabi teh kapljic.
Sicer, ne takoj istočasno z rdečico, malo po tem se je pojavila še druga težava, namreč kontaktne leče so se mi naenkrat začele „rositi“, tako kot da mi gledala čez močno meglo in tudi če sem jih očistila, so nekaj časa (zelo kratek čas) bile, ostale čiste, nato so se po nošenju zelo hitro v kratkem času zarosile„zameglile“.

Jaz sem ukrepala tako, da sem prenehala uporabljati kapljice za vlaženje.
Poklicala sem eno od očesnih ambulant v Ljubljani (Optivid),omenila težavo, ter da bi rada zamenjala tekočino za vzdrževanje & čiščenje kontaktnih leč in jih prosila za nasvet katero tekočino priporočajo, ker ne iz zdravstenega vidika, kot iz finančnega mi ni odgovarjalo, da se igram z iskanjem prave tekočine katero bo oko in kontaktna leča na nek način dobro sprejelo, ker tisti, ki nosijo dlje časa kontaktne leče, vedo da oko ne sprejme enako dobro vsako tekočino za vzdrževanje, zato iz razloga vedno uporabljajo, uporabljamo en in isti izdelek.
Meni so iz omenjene ambulante po pošti poslali brezplačne testne vzorce.

V glavnem, nimam več težav ne z rdečico in ne z rosenjem leč, je pa trajalo da rdečica mine, prav tako rosenje leč.

Po mojem da sem probleme imela zaradi omenjenih kapljic za vlaženje, ni rečeno, če niso odgovarjale meni, da nekomu drugemu tudi ne bodo odgovarjale, ker sem tudi nekaj krat prej, uporabljala občasno kapljice različnih proizvajalcev, pa je bilo vse o.k.

Želim ti da čim prej odpraviš rdečico in da imaš čim manj podobnih problemov.

Lep pozdrav 🙂

Pozdravljeni,

po več kot mesecu se oglašam ponovno, ker imam še vedno iste težave. V začetku februarja sem šla takrat k osebni zdravnici, ki mi je po hitrem pregledu (posvetila mi je v oči z lučko) predpisala Maxitrol in Tobrex. Tri dni kasneje sem imela pregled pri oftalmologu. Zdravnica mi je zdravljenje ukinila, po pregledu je rekla, da je roženica ok. Rekla mi je, da naj 1 mesec ne nosim leč, potem naj poskusim z dnevnimi. Vmes naj uporabljam umetne solze. Tako sem tudi naredila, oči tudi ko nisem nosila leč, niso bile čisto bele, vedno so bile malo rdečkaste. Ker mi je takrat rekla, da je vzrok lahko tudi v hormonih, sem celo prekinila z jemanjem kontracepcijskih tablet, ker mi je zdravje oči res na prvem mestu. A težave niso izginile. Po enem mesecu sem poskusila z Acueve Oasys dnevnimi lečami, ki mi niso bile tako »udobe« kot dvotedenske, tako da sem poskusila tudi tiste, ki jih nosim že vrsto let. Vendar težave ne izginejo, še vedno imam rdeče oči, levo je še vedno bolj problematično – četudi dam leče notri samo za 1-2h.

Lepo prosim za kakršenkoli nasvet, kaj še lahko naredim. Če menite, da bi morala iti še k enemu oftalmologu, bom to storila. Res bi rada te težave rešila, ker sedaj niti nisem več čisto prepričana, da so vzrok leče – mogoče stanje samo poslabšajo. Hvala

New Report

Close