Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Čutila Oftalmologija Lisa v vidnem polju

Lisa v vidnem polju

Spoštovani,

vem, da takole na daljavo težko ocenite, vendar bi vas vseeno prosila za mnenje.
Od malega (10 let) imam migrene z auro, kjer se pojavi vrteči krog ali krivulje, po 20 minutah le-te izginejo, vid je normalen, sledi glavobol. Stara sem 31, zadevo imamo v družini in še nisem obiskala nevrologa, pravzaprav sem se na situacijo navadila. Napadi načeloma niso pogosti, 3x do 4x letno, pomaga Nalgesin.
Pred kratkim (4 dni) pa sem opazila malo liso v vidnem polju, ki je še najbolj podobna tisti, ko se zagledamo v luč ali vir svetlobe in se nam ‘zapeče’ v vidnem polju, ampak tudi kmalu izgine. No, tale ne izgine. Je dokaj majhna, če gledam na daleč, recimo za polovico riževega zrnca.
Migrene sem omenila zato, ker je še najbolj podobna tovrstnim motnjavam. Niso nitke ali smetke, ki bi plavale v steklovini- jih tudi imam in vem kako izgledajo, niso moteče. Tale lisa pa zna biti kar nadležna, predvsem pri branju, gledanju TV, pogovoru z nekom.
Ne morem oceniti, ali je vidna na obe oči ali samo na desno.
Dioptrija: D: Sph -0,75, Cyl -1,0, Axis 100, visus 1,25
L: Sph 0,75, Cyl 1,5, Axis 70, visus 1,25
PD 61
Kaj predlagate oz menite, da bi to bilo? Pritisk imam normalen, ni vrtoglavic, ni bliskanja pred očmi, počutim se ok.
Hvala za odgovor in lep pozdrav!

Spoštovana,
vse svoje znake ste natančno opisali. Po izvidu vida imate po korekciji z očali ( kratkovidnost z astigmatizmom) nadpovprečno dober vid. Zaradi lise, za katero pa niste prepričani da je migrenski ekvivalent, bi vam pa le priporočil pregled pri oftalmologu, ki bo pregledal očesno ozadje pri razširjeni zenici ter opravil preiskavo vidnega polja. Takrat bo razjasnjeno ali je lisa zaradi spremembe na mrežnici, vidnem živcu ali pa le migrenski ekvivalent, kar bi bilo še najboljše.
Lep pozdrav, dr. Gorazd Kolar

*******************************************

Iskrena hvala za vaš čas ter hiter odgovor. Bom upoštevala vaš nasvet in čimprej šla na pregled, da izključimo oz. zožimo možne vzroke tega problem(čk)a.

Lep pozdrav!

New Report

Close