Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Čutila Oftalmologija Nenormalno suhe oči

Nenormalno suhe oči

Pozdravljeni.

Imam hud problem s suhimi očmi. Stara sem 25 let, težave so se mi začele pred približno enim letom (ko sem se iz dežele preselila v mesto). Imam bolj suhe oči že od nekdaj, a je zadostovalo, da sem mogoče 3x tedensko uporabila umetne solze.
Sedaj pa je že eno leto stanje neznosno, ne pomaga mi prav ničesar. Februarja letos sem bila na pregledu na oddelku za očesne bolezni, kjer mi je zdravnica svetovala nadaljno uporabo umetnih solz, ter samoplačniško vstavitev kolagenskih čepkov. To sem tudi storila, a razlike ni bilo prav nobene (kar sem ob kontrolnem pregledu tudi povedala). Oftalmologinja je rekla, da kaj več kot to ne more in mi svetovala nadaljno uporabo umetnih solz.
Pred 2 mesecema sem odkrila ambulanto za suhe oči v kirurškem centru Pfeifer, ter se naročila. Ob pregledu so mi odkrili še blažji blefaritis, svetovali pa so mi gretje vek, čiščenje vek ter terapijo z laserjem (E-eye laser). Terapija z laserjem naj bi bila izredno učinkovita, ker stimulira Meibomove žleze, učinek naj bi bil viden že po prvi terapiji. Opravila sem dve terapiji, a niti procenta spremembe. Zdravnica mi je svetovala, naj tretjo odpovem, ker če prva in druga nista pomagali, tretja sigurno ne bo.

Da povzamem-dnevno si grejem veke, čistim z Blephaclean, uporabljala sem tudi kapljice Maxitrol, ki naj bi delovale protivnetno, jemljem kapsule Omega 3, uporabljam umetne solze, a ni in ni izboljšanja. Tudi ko jokam, solz nimam.

Tako zelo suhe oči vplivajo na kakovost mojega življenja, neprestano sem nervozna, ker imam stalno prisoten občutek peska in rezanja v očeh. Delam 3-izmensko delo in delo ponoči ob takšnih očeh postaja neznosno. Umetne solze si dajem čez dan vsaj 8-10x na uro, ob nočnem delu vsakih par minut (občutek olajšanja traja samo nekaj sekund, potem ponovno pride rezanje v očeh).

Enostavno ne vem več, kaj naj še storim. Je možno, da je to povezano s preselitvijo v mesto, kjer je bolj onesnažen zrak? Obstaja sicer kakšen kirurški poseg za moje stanje?
Poznam ljudi, ki so si zelo omilili težave s suhimi očmi z gretjem, čiščenjem itd. Tudi zdravnica iz kirurškega centra Pfeifer je dejala, da je laser za suhe oči do sedaj pomagal še vsem in je bila tudi ona presenečena, da na meni ni nobene spremembe.

Obupana in izčrpana sem tako finančno (raje ne preštevam koliko denarja sem do sedaj dala za vse umetne solze, terapije, laser, čistilne robčke itd.), kot psihično.

Vljudno prosim za kakršenkoli nasvet oz.pomoč (če je sploh še mogoča).

spoštovani, vaše težave so res velike, natančno ste opisala številne postopke zdravljenja, ki so pa bili brez uspeha. Nasveti, ki jih po svojem znanju lahko še dam,so naslednji: ugotoviti je potrebno če ni prisoten t.i. Sjogrenov sindrom, ki ga zdravijo in diagnosticirajo revmatologi. Svetujem še vlažilec zraka v stanovanju, umetne solze kot gel in ne maxitrola. In seveda umetne solze brez konservansa ( Artelac UNO na zeleni recept, brez doplačila). Včasih je takšno stanje tudi le prehodno, ko se normalizira hormonalno stanje organizma, težave izginejo.. S spoštovanjem, dr.Gorazd Kolar

*******************************************

Hvala za vaš odgovor. Sem se naročila še k revmatologu, opravila prvi pregled, ter test izločanja sline in solzenja (mimogrede Schrimerjev test je 0 mm na obeh očeh), a nimam poleg težav z očmi nobenega drugega simptoma za Sjogrenov sindrom, tudi izločanje sline je normalno.

Zanima me še glede kapljic Artelac Uno na zeleni recept- kolikokrat mesečno sem upravičena do teh solz? Nazadnje sem imela 3-mesečni recept, na mesec mi je pripradala ena škatla, kar pa meni nikakor ne zadostuje, porabim namreč približno 4 (torej sem eno dobila na recept, ostale 3 sem kupila sama). Mi glede na moje stanje pripada kaj več kot ena škatla na mesec, npr. da bi lahko na recept v lekarni dobila vsaj 3 škatle teh solz ob enkratnem dvigu, ali mi za en dvig pripada le ena škatla?

Hvala vam za pomoč.

Lp.

nova
Uredništvo priporoča

Točen odgovor vam lahko posreduje lekarna, ki naj vpraša tudi zavod za socialno zavarovanje. Pravila pogosto spreminjajo. Kolikor vem, morajo upoštevati mnenje vašega osebnega zdravnika , ki predpisuje zeleni recept. Mislim pa, da vam pripada zaradi vašega stanja pogostejši predpis umetnih solz brez konservansa.
Lep pozdrav,
dr. Gorazd Kolar

*******************************************

Meni pomaga eterično olje čajevca.10minut na zaprte veke.pol spereš vse.

Jaz imam skoraj iste težave kot ti že 30let. Zbolel sem že pri triindvajsetih .Delal sem tudi ponoči in nisem več zdržal,potem so me premestili ,3 kategorija, da delam večino časa dopoldan tu pa tam tudi popoldan in je bilo dosti boljše,seveda ob uporabi vseh mogočih kapljic. Želim ti vsaj polovico boljše stanje,ker vem kako ti je. Lp. Janko

New Report

Close