Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Čutila Oftalmologija Izpadi vidnega polja na desnem očesu

Izpadi vidnega polja na desnem očesu

Spoštovani,
stara sem 38, občasno sem zadnje dve leti pojavljajo izpadi vidnega polja na desnem očesu – vsi pregledi večkratni pri oftalmologu, so bili ok.
kmalu po zadnjem pregledu, se mi je pojavil dvojni vid in še enkrat izpad vidnega polja. naredili so mi ct in mr glave in ugotovili hidrocefalus, normotenzivni, večji predvsem levo posteriorno. Glede na značilnosti iz slikovne diagnostike naj ni bil prirojen ali popoškodbeni iz otroštva (udarec v glavo v prometni nesreči v starosti 12 let).

Zanima me, če mi lahko pomagate, ali je lahko verjetno, da se mi več kot 24 let kasneje začno pojavljati izpadi vidnega polja, kot posledica nesreče in poškodbe pred 24 leti in hidrocefalusa, ki je takrat nastal. In ali so lahko izpadi vidnega polja na desnem očesu povezani s hidrocefalusom na levi strani.
naj povem, da po nesreči nikoli nisem imela nikakršnih težav, celo oš sem nosila očala (tako pred samo nesrečo in tudi po njej) in ves ta čas redno hodila na preglede okulistične in je bilo tudi vedno vse ok – nikoli nisem imela tudi nikakršnih drugih težav z vidnim poljem in očmi, ki bi se pojavljale po nesreči. Zato me zanima ali je mogoče, da po poškodbi in nastalem hidrocefalusu toliko let ni težav in jih začne povzročati šele več kot 24 let kasneje.

Pa še ali je morebiti bolj verjetno,d a bi lahko bili omenjeni izpadi vidnega polja povezani z vnetjem trigemniusa, tega pa sem utrpela v tem času. Brala sem da je ena veja trigemniusa vezana tudi na oko v enem delu, ali bi lahko bila povezava občasnih izpadov prej s tem povezana. Trigemnius pa je bil vnet prav na desni strani in ravno tako se izpadi vidnega polja pojavljajo na desni strani.

Prijazna hvala za vaše mnenje in nasvet.

lep pozdrav

spoštovana,
za le kolikor-toliko možen pravilen moj odgovor na vaša vprašanja manjkajo vaš subjektivni podatki o samem izpadu vidnega polja ( koliko časa traja, koliko časa traja dvojni vid, ali so i pred tem prisotni še kakšni drugi znaki, bliskanje, vrtoglavica, ali je izpad registriran s preiskavo vidnega polja, ali dvojni vid in izpad vidnega polja preneha po času 15-20 minut).
Na ta vprašanja bi lahko bolje podal odgovore nevrokirurg na podlagi izvidov, ki ste jih opravili.
LP dr. Gorazd Kolar

*******************************************

nevrokirurg po pregledu pravi, da ne ve nič, jker da ct ni bil naret po poškodbi – on ne ve nič in ne more ničesar povedati. Izpadi se pohjavljajo na desnem očesu in trajajo do 15 minut (kot ve eni točki pikici in se po tem nadaljujejo z valovanjem slike, ki se pomika iz te točke do doba vidnega pola – vse skupaj to traja cca 15 minut in po tem izgine, in je vid normalen).- Ob evkratnem pojavu dvojnega vida je vrtoglavica bila najprej vrtoglavica. Samodejno se je po tem vid popravil nekje v 20 minutah. Vse to se pojavlja najpogosteje ob hitrih temp. spremembah, ko se v glavi pojavi tudi pristisk in zasluzenost v sinusih -, ki se izloča skozi grlo. In takrat se čuti pritisk na oči. Sploh če mi karkoli piha v glavo , če pa v obraz pa še toliko slabše… takrat je najhuje – se pojavi tudi glavobol, občutek polne glave, pritisk na oči in vrtoglavica.Izpad v točki vidnega polja se pojavlja samo na desnem očesu, kjer imam tudi asigmatizem in to še posebej kadar bolj obremenim oko – ali je zadaj ta pritisk od sluzi.

po obisku pri nevrokirurgiu sem zelo prestrašena in zmedena ker sem dobila njegove dmovljive informacije – namreč razlaga osebno, da se nič ne more povedati in trditi, ker da ni slik ct iz časa poškodbe, za izpade v. polja jih pravi,d a so sploh nepomembni, da to ni nič, da ker izpade v točki samo, da to sploh ni nič, da bi moralo najmanuj polovico slike zmanjkati,da so nepomemni in da to sploh niso izpadi.
Spet kasneje pa govori, da hidrocefalus prekriva vidne poti in da je to od tega.
na izvide napiše,da domneva da je to od poškodbe in da je domnevno krivo za to -in me z domnevo pošilja celo na operacijo in mi predpiše zdravila, ki jih v slo ni. Pojasnil zakaj naj bi se izpad v. polja začel pojavljati šele po toliko letih od poškodbe – tega mi ne razloži celo pove, da sploh ne more niti reči, da je od poškodbe…(a v izvidu pa pač piše, datako domneva)
pošilja me celo na operacijo, predpiše neka zdravila, ki jih v slo sploh ni za dobiti – ko povprašam če so kakšna tveganja pri jemanju teh zdravil, dobim pojasnilo, da ga ne zanima, če mi povzročijo kakšne druge probleme in škodo tudi na možganih, da on zasleduje samo cilj zmanjšanja možganske tekočine v hidrocefalusu ostalo je zanj nepomembno in enako tudi glede operacije – če bo dosegel zmanjšanje se naj naredi operacija, o kateri pa spet nič ne pove. Da bi razložil kakšna je, kako poteka, kakna so tveganja. na ta vprašanja dobim edini odgovor – tveganja so vedno, jaz v tem primeru zasledujem ta cilj, ostala tveganja in možne posledice me ne zanimajo, lahko se tudi umre – za to je tudi tveganje. takšne odgovore sem prejela.

Ob vseh teh informacijah in takšnih odgovorih sem v resnem strahu za svoje zdravje.
prosila bi vas za vaše mnenje – glede na vaše področje – ali je mogoče, da se bi se težave z očmi, kot jih opisujem pojavljale šele po 24 letih kot posledica stare poškodbe, ki je nastala pri starosti 12 let. na to kot rečeno nevrokirurg ne odgovori in ne pojasni nič.

Prijazna hvala za odgovor.

nova
Uredništvo priporoča

dodam samo še pojasnilo – dodatno me v razlagi nevrokirurga bega to – oz. je nejasno – da tako ct kot tudi mr radiologi kot tudi nevrologinja pravijo, da je hidrocefalus normotenziven, da ni zvišanega pritiska, da je tam, kjer je hidrocefalus možganovina stanjšana… tako ct kot tudi mr govorita o kongenitalnem hidrocefalusu…
zato mi je še bolj nejasno – ker na podlagi tako ct kot tudi mr slik in mnenju obeh radiologov ter nevrologinje ni vidnega zvišanega pritiska na možganovino, ni vidnih žariščnih nevroloških izpadov…

Dodam pa, da se vse te težave izrazito pojavljajo po vnetem trigemniusu – zato sem vas tudi povprašala, če bi lahko bilo to z očesom povezano tudi s tem – glede na eno vejo trig., ki oživčuje tudi dele očesa. Kot rečeno tako vnet trigemnius kot tudi izpadi so na desni strani – pa še asigmatizem je na tem očesu. Tudi zasluzenost se izrazito bolj pojavlja na desni strani.

Vnaprejšnja prijazna hvala za vaše mnenje.

Spoštovana,
Mnenja sem, da so pojavi, ki ste jih lepo in natančno opisani le tako imenovani migrenski ekvivalenti, ki so znaki migrene . Svetujem še pregled pri nevrologu, ki mu opišite vaša opažanja in pokažite vse dosedanje izvide nevrokirurga. Morda se bo odločil še za preiskavo EEG.
Mnenja sem, da bodo vaše skrbi in strah izginili. Te migrenske ekvivalente ( napade glavobola, izpade vidnega polja, migotanje pred očmi, začasno slabši vid, pa sprožijo raznorazni vzroki, ki vam jih bo gotovo nevrolog pojasnil. Razlage o hidrocephalusu pa niso moje strokovno področje in jih seveda ne morem komentirati.LP, dr. Gorazd Kolar

*******************************************

Pozdravljeni,
Imam podobno težavo kot avtorica. Moj namen je povedati mojo izkušnjo in tudi postaviti vprašanje,

Tudi jaz imam normotenzivni oz. kongenitalni hidrocefalus. Imela sem endoskopsko operacijo. V enem od prostorov, kjer se nahaja možg. tekočina, so naredili luknico, da le ta lahko odteka. Tudi meni so povedali, da pri tej op. lahko pride do krvavitve in se lahko v redkih primerih konča smrtno.
Pred op. sem imela težave z glavoboli- hudimi, z ravnotežjem in slabšo koncentracijo. Težave so se delno izboljšale, glavoboli pa so čisto popustili.
Nikoli nisem imela težav z očmi. Ker ima mama zeleno mreno, sem bila preventivno poslana k okulistu. Glede glavkoma je v redu, nimam znakov. Ugotavljajo pa, da je papila vsako leto bolj bleda in slepa pega večja. Tudi mene zanima glede na to, da so se te spremembe pokazale po operaciji in ne prej, ali gre lahko za očesno bolezen ? Kaj lahko pomenijo te spremembe?

Najlepša hvala za odgovor.

New Report

Close