Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Čutila Oftalmologija Papila s širšimi žil.lijaki

Papila s širšimi žil.lijaki

Pozdravljeni,
Imam en dvom, pa bi kar tu vprašala za mnenje.
Leta 2004, takrat stara 27 let, sem bila zaradi vnetja oči-alergije napoten k okulistično ambulanto. Tam so mi dali ustrezna zdravila in to je minilo ter se mi nikdar ponovilo. Me je pa takrat zdravnica prestrašila češ da jo “skrbi”videz mojega očesnega ozadja ki je na videz kot pri bolnikih z glavkomom. Takrat so mi naredili vse preiskav ,ker sem precej panična sem šla k več zdravnikom, tudi z napotnico v bolnico, opravila več vidnih pol in vsi so mi izključili bolezni očesa. Na teh zdravniških starih izvidih mi piše papile s širšimi žilnimi kanali. Normalni vidni polji, ni znakov glavkoma oz. drugih očesnih b.
Sedaj po 13 letih se zopet odšla na pregled- čisto iz preventive, nimam težav z očmi, dioptrija minimalna, ne nosim očal, tudi v družini nimamo bolezni oči. Zdravnica se je zopet “dregnila” ob ta “širok lijak” in mi želela narediti test vidnega polja. Povedala sem da so me na to očesno ozadje opozorili že pred 13 leti in potem je rekla, da še dobro da sem ji to omenila in če smo to že “razčistili” da nima smisla delati vidnega polja ter na moj izvid napisala da je vse Ok. Sicer sem sama vztrajal da opravim test vidnega polja, a ona je vztrajala da nima smisla. Citiram izvid očesnega ozadja: papili sta rožnati, jasno omejen, v nivoju, širši lijak. makuli z lepim foveolarnim reflexom, arterije normalnega kalibra in refleksa, vene brez kriziščnih znakov. Normalen status oči, kontrola po potrebi. Očesni pritisk imam 17.
Vendar pač kot sem povedala že zgoraj me je potem po pregledu zopet prijela panika, le zakaj vseeno nisem vztrajala pri testu vidnega polja in ali je lahko kaj narobe. Kaj menite vi, naj opravim vseeno še kašen dodaten pregled? Ta širši lijak, kaj to točno pomeni? Je lahko to večje tveganje? Po eni strani menim da bi me najbrž zdravnica ob najmanjšem dvomu verjetno napotila na dodatne preiskave, po drugi strani me vseeno skrbi ker sem laik in se na te stvari pač ne spoznam .
Hvala za vašo dragoceno pomoč.
lep pozdrav,
Suzana

Spoštovani
natančno ste opisali kaj vse se je dogajalo s pregledi vaših oči. Iz opisanih izvidom sklepam, da je glavkomsko obolenje izključeno. Oblike papile vidnega živca zelo varirajo in oblika vaše je napotila oftalmologa, da je opravil ustrezne preiskave in izključil glavkom. Mislim, da le verjamite vaši zdravnici in upoštevajte njena navodila.
LP dr. Gorazd Kolar

*******************************************

New Report

Close