Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Čutila Oftalmologija Pomoč pri razlagi izvida

Pomoč pri razlagi izvida

Spoštovani, bila sem na pregledu pri oftalmologu, pregledano je bilo tudi očesno ozadje. Prosila bi vas za pomoč pri razlagi izvida. Stara bom ravno 38 let.

Pred tem pregledom sem imela diagnosticiran asigmatizem na desnem očesu – imam očala s cilindrom na desno oko, levo nič.
Naj povem, da je brez očal vseskozi vid na desno oko malo slabši, na levo je vse ok. Vendar je skupaj še nemoteče in zato očala nosim izjemoma pred tv ali računalnikom (če sem veliko pred tv ali rač.)…

Tokrat sem bila na na pregledu pri oftalmologu zaradi glavkoma v družini. Tako,da je bil to preventivni pregled zaradi glavkoma v družini.
Zdravnik je rekel,da je vse ok, nobenih sprememb, tudi očala in dioptrija oz. cilinder je vse enako – ničesar ni spreminjal in opravljal novih meritev za očala. V glavnem, ko sem vprašala, če je vse ok, je rekel,da je vse ok, samo pač, da se predlagajo tudi v nadaljevanju občasni obdobni pregledi zaradi glavkoma v družini.
Povedala sem,da se mi pozimi na mrzlem zraku in vetru pogosteje solzijo oči in tudi danes so se mi, pa se nisem odločila za prebrizganje kanalov, ker mi solzenje ni tako moteče. To je vse kar je komentiral zdravnik. Ostalo vse ok, nobenih sprememb od prej, nobenih sprememb očal, glavkoma ni.
Izvid sem dobila, ko sem imela kapljice v očeh (za razširitev zenic za pregled ozadja) in nisem zmogla ničesar prebrati, da bi vprašala zdravnika že v ordinaciji. Zdaj pa vidim na izvidu napisano polno diagnoz (tujk), za katere pa mi nič ni jasno kaj pomenijo. Najlepše bi vas prosila za pomoč oziroma za razlago izvida (meritev) – pojasnitev vseh meritev in diagnoz. Prosim vas za vaše mnenje, če je kaj zaskrbljujočega in če je potrebno kako ukrepati. Prijazna hvala vnaprej.

Izvid:
Tonus NCT DO:14,80 mmHg LO: 14,10 mmHg /NORMALNO
El. Refraktometrija DO: +0,50+1,75×157° LO: 0,00+0,25×36° /PD=61

Izmerjena očala (kot sem jih imela pred tem pregledom in jih imam še tudi po tem pregledu – zdravnik ni ničesar spreminjal):
desno: 0,00, + 1,00 x 148°,
levo 0,00.
PDd=66
Visus DO: 1,00 /dod. korekcija +0,50 +1,75 x157°
Visus LO: 1,00 / dod. korekcija: 0,00 +0,25 x 36°

Avtorefraktor (foto)
re; +3,25 -1,50 77 in 0,25 -0,25 54 sim 1,9 vel. zenice 5,9 in 5,7 PD 57 mm
Ishihara Število slik 11 Št. napak: 1D (16 in 17) DA
Ishihara Šttevilo slik 11 Št. napak: 0L (16 in 17) DA
Vidno polje desno in levo v mejah normale
osnovni položaj dex r. exo in nemirno

Biomikroskopija prednjega segmenta: Veka: primerno nalega na zrklo Veznica: secernira oz. solzi
Roženica: čista in prozorna Beločnica: primerna letom Prednji prekat: bistre vsebine in primerne oblike.
Iris: je pravilnega reliefa Zenica: v mejah normale okrogla reagira indirektno direktno na osvetlitev RAPD negativen. Leča: čista in prozorna. Steklovina: čista in prozorna

Biomikroskopija zadnjega segmenta: Papila N. optici: primerna letom v nivoju jasno omejena rožnate barve Macula lutea: primerna letom z refleksom umba Retina: je v mejah normale Žilje retine: v mejah normale

Diagnoza:
H52.2/A Astigmatismus Hypermetropicus oc. dex.
H04.2 Epiphora oc. dex/sin
H52.3 Anisometropia

Terapija:
Solzenje ni tako moteče,da bi želela prebrizganje.

Mnenje:
Znakov glavkoma ni.

Prijazna vnaprejšnja zahvala za razlago in pojasnilo izvida in diagnoz.
Prijazen pozdrav.

… dodam samo še, da so bile vse meritve na izvidu opravljene brez očal. Kot rečeno dosedanja očala (kot sem jih imela do tega pregleda) so samo izmerili in jih tako tudi pustili. Celoten pregled pa je potekal brez očal.

Pregled vaših oči je bil zelo natančen in obsežen. Z elektronsko refraktometrijo -)ER meritev dioptrije) je bil ugotovljen astigmatizem ( nepravilna bočenost roženice) desnega očesa, normalen očesni pritisk obeh očes podan v mmHG, normalno očesno ozadje ter optični mediji. Ostrina vida desnega in levega očesa je bila po korekciji desno 1.0 ( 100% normalnega vida) in levo brez korekcije 1.0 ( 100% normalnega vida). Opisano je le solzenje, ki pa ni zahtevalo prebrizganja solznega kanala. Ni potrebe za zaskrbljenost.
LP

*******************************************

New Report

Close