Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Čutila Oftalmologija Slabsanje dioptrije

Slabsanje dioptrije

Pozdravljeni, prosim za mnenje
Pred letom dni sem obiskala okulista zaradi glavobolov, rdecih oci, solzenja… ugotovljena je bila dioptrija na dalec, in sicer +1.25, nekaj malega cilindrov, ocala za stalno nosenje. Simptomi so izzveneli, z ocali sem videla super. To so bila moja prva ocala v zivljenju, nikoli nobenih problemov z ocmi, vid vseskozi zelo dober. Pred nekaj meseci se je stanje ponovilo, poleg glavobolov, solzenja, obcutka napenjanja v oceh se mi je tudi motnilo, predvsem na blizino na koncu nisem sploh vec mogla funkcionirat. Ponoven obisk, podroben pregled z racunalnikom in stekli ter šok zame – dioptrija na daljavo +2.00, na blizino pa +3.50! In seveda se vedno nekaj malega cilindrov (+0.50 in +0.25). Dobila druga ocala, progresivna, s katerimi vidim odlicno, kar razjasnilo se mi je.
Zdaje pa zanima, ali je normalno taksno poslabsanje vida v tako hitrem casu ( eno leto) ali je lahko kaj drugega v ozadju? Skrbi me, ce se bo takole nadaljevalo, kaj bo cez cca 20 let??? Stara sem sele 41 let, blizinskega dela ( branje, racunalnik) nimam veliko. Prosim za nasvet
Hvala in lep pozdrav

Podatki, ki jih dajete o dioptrijah niso nič posebnega, veliko ljudi ima podobno stanje. Po 40 letu starosti pa začenja starovidnost, ki zahteva višjo dioptrijo ( plus dioptrija) za bližino kot za daljavo. To višanje dioptrije za bližino traja do 65 teta starosti. Ta razlaga velja za daljnovidno ( plus dioptrije) in pravovidno oko. Pri kratkovidnem očesu ( minus dioptrije) se pa vrednost za bližino manjša v primerjavi z dioptrijo za daljavo. Vrednost eventualnega astigmatizma se ne spreminja na daljavo in bližino.
LP dr. Gorazd Kolar

*******************************************

New Report

Close